Laktoowowegetarianizm to dieta, która całkowicie wyklucza spożywanie mięsa i ryb. Jest jedną z odmian wegetarianizmu- jej inna nazwa to owolaktarianizm. Czym obie diety różnią się od siebie? Czy laktoowowegetarianizm jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i jakie są główne zasady tej diety? Jakich efektów możemy się spodziewać stosując dietę? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące laktoowowegetarianizmu, zachęcamy do lektury naszego artykułu!
Główne odmiany wegetarianizmu
Dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna- jest to konsekwencją zwiększenia świadomości żywieniowej wśród konsumentów. Część osób decyduje się na przejście na wegetarianizm ze względów etycznych, inni chcą po prostu zadbać o zdrowie i wygląd. Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie, warto poznać konkretne odmiany wegetarianizmu oraz ich podstawowe zasady. Oto główne rodzaje bezmięsnych diet:
- pescowegetarianizm – uznaje sporadyczne spożywanie ryb
- owowegetarianizm – według tej diety można spożywać jajka, należy jednak całkowicie zrezygnować z produktów mlecznych
- weganizm – to restrykcyjna odmiana wegatarianizmu. Dieta wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego
- witarianizm – dieta dopuszcza spożywanie głównie kiełków, warzyw i owoców, a także surowych ryb i mięsa
- laktoowowegetarianizm/owolaktarianizm – w menu znajdziemy zarówno jajka, jak i produkty mleczne
Laktoowowegetarianizm to doskonała dieta dla osób, które chciałyby zrezygnować z mięsa, jednak wykluczenie produktów zwierzęcych, takich jak jajka czy miód jest dla nich zbyt dużą zmianą. Na czym dokładnie polega owolaktarianizm?

Laktoowowegetarianizm – co można jeść? Najważniejsze zasady
Nazwa diety pochodzi od łacińskich słów: lactus- mleko, ovum- jajko i vegetatio- roślinność. Dieta wyklucza spożywanie mięsa w każdej postaci, podrobów, smalcu, podpuszczki i żelatyny. Laktoowowegetarianizm zaleca spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych, kasz, makaronów, jajek i przetworów mlecznych. Posiłki powinny być zbilansowane i różnorodne, aby organizmowi nie zabrakło wartościowych składników odżywczych. Najważniejszym źródłem białka dla laktoowowegetarian są jajka. Dozwolone są także jogurty, miód, różnego rodzaju sery i masło. Pamiętajmy jednak, że nie każdy produkt mleczny jest zalecany w diecie- wyklucza ona różnego rodzaju jogurty czy desery mleczne zawierające żelatynę. Zakazane są produkty pozyskiwane z martwych zwierząt.
Laktoowowegetarianie nie tylko wykluczają niektóre produkty spożywcze, ale również nie używają przedmiotów ze skóry naturalnej i nie korzystają z kosmetyków zawierających substancje zwierzęce, takie jak kolagen, kreatynina czy łój. Bardzo ważne dla naszego organizmu są tłuszcze, które możemy znaleźć w niektórych owocach, na przykład w awokado czy kokosie. Podczas przygotowywania posiłków warto wykorzystywać olej kokosowy i oliwę. Jeśli chodzi o konkretny jadłospis, panuje tu całkowita dowolność. Lista produktów zakazanych jest na tyle krótka, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Aby dieta była w pełni bezpieczna, bardzo ważne jest spożywanie około pięciu porcji pokarmów z mąki, a także pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.
Laktoowowegetarianizm a zdrowie – wady i zalety stosowania diety
Tak jak każda dieta, laktoowowegetarianizm ma swoje wady i zalety. Prawidłowo skomponowana dieta laktoowowegetariańska ma szereg korzyści dla naszego zdrowia, między innymi:
- zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę drugiego typu
- pomaga uniknąć chorób sercowo- naczyniowych oraz nowotworów
- pozwala zachować szczupłą sylwetkę
- poprawia stan skóry, włosów i paznokci
- zwiększa gęstość kości, pomagając uniknąć reumatyzmu, osteoporozy i innych chorób zwyrodnieniowych
- opóźnia proces starzenia się organizmu
- zmniejsza ilość złego cholesterolu we krwi
- oczyszcza jelita i poprawia przemianę materii
Pamiętajmy jednak, że całkowita rezygnacja z mięsa i ryb może powodować niedobory witamin D i B12, a także minerałów (głównie selenu, cynku i żelaza), dlatego tak ważne jest rozsądne planowanie posiłków. Żelazo znajdziemy między innymi w zielonych warzywach i produktach zbożowych. Jeśli pomimo różnorodności spożywanych pokarmów pojawią się niedobory, warto sięgnąć po suplementy, które przepisze lekarz. Witaminę D możemy suplementować również „naturalnie”, poprzez ekspozycję na słońce. Na początku stosowania diety mogą pojawić się także pewne efekty uboczne, takie jak bóle brzucha, spowodowane stopniowym odzwyczajaniem organizmu od produktów mięsnych.
Laktoowowegetarianizm a laktowegetarianizm – czy to to samo?
Mimo że pojęcia te brzmią podobnie, oznaczają coś zupełnie innego. Według obydwu diet dozwolone jest spożywanie mleka i jego przetworów, jednak przedrostek „owo” występuje tylko w jednej z nazw. Laktowegetarianizm nie dopuszcza spożywania jajek pod żadną postacią, co różni go od laktoowowegetarianizmu.
Laktoowowegetarianizm – czy dieta jest bezpieczna dla zdrowia?
Laktoowowegetarianizm to najlżejsza odmiana wegetarianizmu- dieta może być stosowana przez osoby w każdym wieku, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jest bezpieczna również dla osób w okresie dojrzewania oraz sportowców. W trakcie stosowania diety bardzo ważne jest dobieranie zróżnicowanych składników oraz przeprowadzanie podstawowych badań okresowych, ponieważ laktoowowegetarianizm zwiększa ryzyko niedoboru niektórych witamin i minerałów. Pamiętajmy również, że przejście na dietę bezmięsną powinno odbywać się stopniowo. Bardzo ważne jest także wybieranie produktów najwyższej jakości.

Owolaktarianizm – opinie konsumentów
Co na temat diety laktoowowegetariańskiej sądzą osoby, które ją stosują? Oto niektóre z opinii znalezionych w internecie:
- „Przeszłam na laktoowowegetarianizm ze względów ideologicznych. Chciałam przestać wspierać hodowle, w których zwierzęta są przetrzymywane w okrutnych warunkach, a następnie zabijane. Nie wiedziałam, że całkowita rezygnacja z mięsa aż tak mi się spodoba! Schudłam już 7 kilogramów w ciągu czterech miesięcy i czuję się dużo lepiej niż wcześniej! Zanim zrezygnowałam z mięsa, często miałam problem ze zgagą i bólem żołądka. Nie pomagały żadne lekarstwa. Okazuje się, że wystarczyło trochę zmienić tryb życia i wszystko wróci do normy. Polecam!”
- „Zanim całkowicie usunęłam mięso z diety, cierpiałam na szereg różnych dolegliwości… Miałam bardzo słabe wyniki badań- dotyczyło to głównie cholesterolu. Cierpiałam także na lekką nadwagę. Nie pomagały żadne ćwiczenia. Postanowiłam trochę poczytać o wegetarianizmie, jednak nie byłam gotowa na rezygnację z produktów zwierzęcych, takich jak mleko czy jajka. Uznałam, że laktoowowegetarianizm to najlepsze rozwiązanie. Zasady diety są bardzo proste i nie wymagają wielkich zmian- wystarczy wykluczyć mięso, ryby i inne składniki pochodzenia zwierzęcego. Można je zastąpić roślinami strączkowymi, soczewicą, warzywami. Dzięki temu, że zaczęłam świadomie się odżywiać, odkryłam wiele ciekawych, pysznych dań, które są o niebo lepsze niż tłuste, smażone mięso. Czuje się świeżo i lekko, mam dużo więcej energii na ulubione zajęcia, a do tego schudłam parę kilo!”
- „ O diecie laktoowowegetariańskiej usłyszałam od nastoletniej córki. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, bo wydawało mi się, że w okresie dojrzewania spożywanie mięsa jest bardzo ważne dla organizmu, jednak okazało się, że można spokojnie zastąpić je innymi produktami. Mimo że mąż nadal nie wyobraża sobie bezmięsnego obiadu, ja postanowiłam dołączyć do córki i już od kilku miesięcy nie jem mięsa i ryb. W naszej rodzinie wiele osób chorowało na raka, dlatego rezygnacja z czerwonego mięsa to najlepszy sposób zmniejszenia ryzyka pojawienia się choroby. Odkąd nie jem mięsa czuję się pięknie i zdrowo. Laktoowowegetarianizm to najlepsze rozwiązanie dla osób, które czują, że wegetarianizm jest dla nich zbyt restrykcyjny.”
Laktoowowegetarianizm – warto spróbować?
Laktoowowegetarianizm to łagodna odmiana wegetarianizmu. Dieta stanowi idealną metodę walki z nadwagą i otyłością. Jej stosowanie realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i nowotwory. Dzięki temu, że dieta wyklucza jedynie mięso i ryby, nie wymaga poświęceń i wprowadzania wielkich zmian w codziennym życiu. Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, wystarczy czerpać inspirację z wegetariańskich przepisów. Dieta nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, za to poprawia ogólne samopoczucie, co potwierdzają internauci. Stosowanie Laktoowowegetarianizmu niesie za sobą szereg korzyści, dlatego jeśli chcecie szybko i bezpiecznie poprawić stan swojego zdrowia, dieta z pewnością przypadnie Wam do gustu.