24 czerwca 2024

Gainer – stosować przed czy po treningu?

crossfit-kobieta

Gainery to odżywki na masę, wspomagające rozrost masy mięśniowej i zwiększanie ogólnej masy ciała. Kiedy powinno się stosować odżywki typu gainer – przed czy po treningu? Kiedy uzyskamy najlepsze efekty w budowaniu masy?

Gainer wspomaga budowę masy mięśniowej

Gainer to odżywka węglowodanowo białkowa stosowana w celu wzrostu masy mięśniowej oraz zwiększenia masy ciała. Podstawą każdego gainera są węglowodany oraz białko (np. koncentrat białka serwatkowego).

Tego rodzaju suplementy diety dedykowane są dla intensywnie trenujących sportowców, którzy potrzebują większej dawki energii z kalorii oraz zwiększone ilości białka – podstawowego budulca mięśni. Dodatkowo gainery często wzbogacane są o różne niezbędne dla procesów regeneracji po treningu składniki, m.in. aminokwasy, minerały, witaminy.

To także polecane rozwiązanie dla osób szczupłych, które mają problem z przytyciem i wzrostem masy. Sprawdzą się doskonale jako uzupełnienie odpowiedniej diety.

Aby jednak zobaczyć w pełni korzyści płynące ze stosowania gainera, warto dowiedzieć się, kiedy należy go spożywać: przed czy po treningu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

suplement dla sportowców - gainer

Stosowanie gainera przed treningiem

Uważa się, że najlepsze efekty można uzyskać stosując gainer na ok. 30 minut przed treningiem. Wówczas dostarczone wraz z odżywką węglowodany dadzą nam dawkę energii, dzięki której organizm będzie szybciej transportował aminokwasy (m.in. BCAA) do mięśni. Szczególne korzyści zauważymy stosując gainer przed porannym treningiem (a nawet przed pełnowartościowym śniadaniem) – wówczas wykorzystamy maksymalne możliwości tego typu odżywki w kwestii rozwoju masy mięśniowej, oraz naładowania naszego organizmu pokładami energii na cały dzień.

Stosowanie gainera po treningu

Istnieje także inna szkoła, według której gainer powinno się stosować po treningu. Argumentowane jest to faktem, że w trakcie intensywnych ćwiczeń organizm spala wiele kalorii, szybciej zużywa składniki odżywcze, a i samo tempo przemiany jest szybsze. Dostarczanie białka i dodatkowych kalorii w postaci węglowodanów z gainera sprawia, że wspomagamy organizm w zwiększaniu masy ciała i utrzymaniu masy mięśniowej. Składniki zawarte w odżywce wspomagają również regenerację mięśni (na przykład szeroki aminogram), zatem stosowanie jej po treningu wydaje się równie rozsądną opcją.

Kiedy warto stosować gainery?

Jak widać, stosowanie przed gainera zarówno przed, jak i po treningu ma swoje zalety. Porę przyjmowania odżywki powinno się dobrać indywidualnie do postawionych sobie celów i aktualnych potrzeb. Z pewnością warto stosować gainery, aby uporać się m.in. ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym podczas intensywnych treningów, lub po prostu, gdy nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. To również dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dostarczyć większe ilości białka do odbudowy mięśni po treningu. Należy pamiętać, że nie należy pokrywać pełnego dziennego zapotrzebowania na makroskładniki i substancje odżywcze suplementami diety.

Pozostaje jeszcze pytanie, jakiego rodzaju gainery stosować, aby uzyskać najlepsze efekty w budowaniu masy? Jeśli zależy Ci głównie na uzyskaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, sięgnij po gainer zawierający w dużej mierze białko serwatkowe (np. 30 g białka na 100 g produktu). Warto zwrócić uwagę na naszą dietę i to ile kalorii i makroskładników dostarczamy z pożywienia. Jeżeli nie potrafimy pokryć zapotrzebowania na węglowodany, to warto sięgnąć po gainer, który ma ich znacznie więcej niż białka. Analogicznie działa to w drugą stronę.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial