15 kwietnia 2024

Akupunktura ucha – kto powinien z niej skorzystać?

akupunktura ucha

Uszy to jedne z najlepiej unerwionych części ciała. W ich okolicy skupiają się wszystkie kanały energetyczne ludzkiego organizmu. Delikatne nakłuwanie igłą czyli w tym przypadku tzw.  akupunktura ucha, oddziałuje na szereg tkanek, narządów i układów. Uważa się, że tak zwana aurikuloterapia jest w stanie pomóc w eliminowaniu nawet poważnych schorzeń. Jednak by dawała zamierzone rezultaty, zabiegi muszą być wykonywane przez specjalistę. Ostatnio dużo mówi się o tym, że dzięki akupunkturze ucha osoby otyłe mogą szybciej zrzucić kilogramy. Aurikuloterapia polecana jest także osobom mającym kłopoty z uzależnieniami od alkoholu i papierosów. Kiedy warto skusić się na zabiegi i czy ich działanie jest naprawdę skuteczne? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Akupunktura ucha – na czym polega?

Aurikuloterapia popularnie zwana akupunkturą ucha polega na nakłuwaniu małżowiny usznej w miejscach powiązanych z konkretnymi organami czy też częściami ciała. Zabieg najczęściej wykonywany jest za pomocą niewielkiej igły lub specjalnie przeznaczonej do tego pinezki. Narzędzia wykorzystywane do przeprowadzenia sesji powinny być giętkie. Najlepiej, kiedy są wykonane ze stali nierdzewnej. Zdaniem zwolenników medycyny niekonwencjonalnej, już kilka sesji aurikuloterapii poprzynosi efekty pod postacią lepszego samopoczucia i poprawy stanu zdrowia. Akupunktura ucha największą popularnością cieszy się w Chinach, ale znana jest także w krajach europejskich. Do jej rozwoju niewątpliwie przyczynił się francuski lekarz Dr Paul Nogier. Uczony opracował tak zwaną mapę somatotopową. Dzięki niemu wiemy jakie obszary ciała przypisane są do poszczególnych punktów znajdujących się na małżowinie.

akupunktura ucha - kiedy stosować

Akupunktura do ucha – kiedy warto ją stosować?

Nie każdy lubi chodzić do lekarza. Taki stan rzeczy związany jest z wieloma aspektami. Niektórzy do lekarzy mają uraz z dzieciństwa, inni zaś uważają, że naturalne sposoby leczenia są zdrowsze. Rozwój medycyny sprawia, ze ta staje się coraz to doskonalsza. Niemniej jednak, medycyna alternatywna wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Akupunktura to jedna z najpopularniejszych metod leczenia niekonwencjonalnego. W opinii wielu uczonych jest niezwykle skuteczna. Specjaliści z zakresu aurikuloterapii uważają, że ta najlepiej sprawdza się u osób z nadwagą, uzależnieniami oraz z zaburzeniami psychicznymi. Delikatne uciskanie czy nakłuwanie uszu jest bardzo przyjemne. Z tego względu podczas zabiegu można się rozluźnić i odprężyć. Na aurikuloterapię warto zdecydować się nie tylko przy pogorszonym stanie zdrowia, ale także w przypadku złego samopoczucia. Zabiegi z zakresu akupunktury pozwalają się zrelaksować, a na dodatek pozytywnie wpływają na nasz wygląd. Niektórzy uważają, że dzięki terapii jesteśmy w stanie szybciej schudnąć oraz wyeliminować problem nadmiernego wypadania włosów. Akupunktura ucha to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wspomóc tradycyjne leczenie. Aczkolwiek, przy poważnych schorzeniach decyzję o rozpoczęciu aurikuloterapii dobrze jest skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Na jakie dolegliwości może pomóc akupunktura?

Akupunktura to jeden z najbardziej znanych zabiegów medycyny niekonwencjonalnej. Uciskanie i nakłuwanie ciała za pomocą igieł czy sterylnych pinezek i gwoździ od stuleci uważane jest za świetną formę leczenia różnego rodzaju bólu i stanów zapalnych. Spośród technik akupunktury warto wyróżnić aurikuloterapię. W opinii specjalistów, najlepsze efekty możemy osiągnąć właśnie poprzez nakłuwanie uszu. Oczywiście pod warunkiem, że zabiegi wykonywane są zgodnie z zasadami mapy somatotopowej. Uważa się, że akupunktura ucha jest w stanie pomóc osobom mającym do czynienia ze schorzeniami takimi jak:

 • depresja,
 • nerwica,
 • uzależnienie od papierosów,
 • uzależnienie od alkoholu,
 • schizofrenia,
 • choroba Parkinsona,
 • choroba trzustki,
 • zapalenie wątroby,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadczynność tarczycy,
 • padaczka,
 • porażenie połowiczne,
 • udar,
 • zapalenie ucha,
 • ból migrenowy,
 • bóle kręgosłupa,
 • alergia,
 • otyłość,
 • impotencja,
 • nadmierne wypadanie włosów.
akupunktura ucha - na co pomaga

Akupunktura ucha na odchudzanie – czy działa?

Dużo mówi się o tym, że dzięki akupunkturze można schudnąć. Zdaniem zwolenników aurikuloterapii, nakłuwanie uszu w odpowiednich miejscach jest w stanie zmniejszyć apetyt oraz przyspieszyć proces spalania tłuszczu. Specjaliści zaznaczają jednak, że dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, małżowinę należy uciskać jednocześnie w kilku miejscach. W celu zredukowania wagi, igłami należy nakłuwać uszy w miejscach powiązanych m.in. z żołądkiem oraz śledzioną. Większość osób stosujących akupunkturę ucha twierdzi, że zabiegi rzeczywiście pomagają schudnąć. Regularne sesje aurikuloterapii pozwalają opanować głód, przez co łatwiej jest przejść na dietę niskokaloryczną. Pobudzenie odpowiednich ośrodków świetnie wspomaga proces odchudzania pod warunkiem zmiany jadłospisu. U osób, które na co dzień jedzą tylko tłuste i wysokokaloryczne posiłki, akupunktura ucha nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów. Aby schudnąć w krótkim czasie najlepiej jest połączyć lekką dietę z ćwiczeniami i zabiegami. Złożona kuracja stymuluje organizm do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. Aurikuloterapia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które od dłuższego czasu próbują schudnąć, a mimo to nie widzą żadnych efektów. Nakłuwanie punktów małżowiny połączonych z ośrodkami odpowiedzialnymi za układ pokarmowy i endokrynologiczny powinno wspomóc cały proces, co daje szansę na szybki powrót do pięknej sylwetki.

Zalety akupunktury ucha

Chociaż w Polsce nie wszyscy są przekonani co do alternatywnych metod leczenia, trzeba przyznać, że te mają wiele zalet. Przede wszystkim, zabiegi takie jak akupunktura są bezinwazyjne. Na aurikuloterapię często decydują się osoby, które boją się skalpela lub nie chcą przyjmować lekarstw. Oczywiście, akupunktura ucha nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia. Aczkolwiek, zdaniem specjalistów medycyny niekonwencjonalnej, zabiegi są w stanie wyeliminować wiele dolegliwości. Dlaczego spośród różnych form akupunktury warto wybrać aurikuloterapię?

 • Akupunktura ucha jest niemalże bezbolesna.
 • Cena zabiegów z zakresu akupunktury nie jest wygórowana.
 • Aurikuloterapia przynosi trwałe i szybkie efekty.
 • Pierwsze rezultaty innowacyjnej terapii można spostrzec już po pierwszej sesji nakłuwania.
 • Część osób dzięki akupunkturze może odstawić przeciwbólówki.
 • Zdaniem pacjentów, nakłuwanie uszu jest bardzo przyjemne i pozwala się zrelaksować.
 • Jeden zabieg jest w stanie pomóc na wiele dolegliwości.
 • W niektórych placówkach, zabiegi z zakresu akupunktury ucha są refundowane w ramach NFZ.
 • Zdaniem znawców medycyny niekonwencjonalnej, dzięki aurikuloterapii można pozbyć się m.in. bólu kręgosłupa, bólu migrenowego oraz stanów zapalnych.

Akupunktura ucha – cena w profesjonalnych gabinetach

Wykonywanie zabiegów akupunktury wymaga ogromnej wiedzy. By sesje przynosiły zadowalające rezultaty, trzeba wiedzieć w jakich miejscach nakłuwać ucho. Specjaliści mapę somatotopową znają na pamięć. Z tego względu zna zabiegi najlepiej chodzić do profesjonalnych gabinetów. Cena pojedynczej sesji aurikuloterapii to koszt około 70 złotych. Wszystko jednak zależy od jej długości, doświadczenia specjalisty oraz zastosowanej techniki. Akupunktura ucha to jeden z najtańszych zabiegów z zakresu refleksologii. W związku z tym, wiele osób z bólami niewiadomego pochodzenia decyduje się właśnie na niego. Co ciekawe, w sieci zakupić można przyrządy do samodzielnego wykonywania zabiegów. Jednak by nie zrobić sobie krzywdy trzeba wiedzieć w jaki sposób z nimi postępować. Osoby, które chcą korzystać z aurikuloterapii na własną rękę, powinny przejść najpierw szkolenie. Trzeba pamiętać, że nieumiejętne nakłuwanie uszu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia naskórka, a nawet głębszych ran skóry. Poza tym, samodzielne wykonywanie zabiegu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania infekcji. By zapobiec powikłaniom, do nakłuwania małżowiny należy używać tylko i wyłącznie sterylnych narzędzi oraz jednorazowych rękawiczek. Biorąc pod uwagę, że cena zabiegów nie jest wygórowana, dla zachowania bezpieczeństwa najlepiej uczęszczać na nie do profesjonalnego gabinetu.

Akupunktura ucha – forum

Niewątpliwie lubimy dzielić się swoimi doświadczeniami. W dzisiejszych czasach, wszelkie opinie i komentarze kierujemy na fora internetowe. W sieci przeczytać można wiele wpisów na temat aurikuloterapii. Znaczna część forumowiczów przyznaje, że na początku nie wierzyła w działanie akupunktury. Niemniej jednak, jak piszą, z czasem ich zdanie całkowicie się odmieniło. Według niektórych, pierwsze efekty nakłuwania uszu odczuć można już po pierwszym zabiegu. Już samo dotykanie okolic małżowiny jest bardzo przyjemne, co sprawia, że cała sesja działa relaksująco. Akupunktura ucha może być stosowana na wiele dolegliwości. Na forach internetowych przeczytać można, że zabiegi wspomagają eliminowanie bólu migrenowego, kłopotów z układem pokarmowym czy tarczycą. Odpowiednio przeprowadzony zabieg jest w stanie pomóc w zwalczaniu bólu kręgosłupa. Zwłaszcza w okolicach lędźwi. Co ciekawe, wiele osób potwierdza, że aurikuloterapia faktycznie wspiera walkę z nałogami. Według niektórych zabiegi dają większą motywację do radzenia sobie z problemami. Zdaniem innych, akupunktura to jednak coś więcej. Według osób, które regularnie korzystają z aurikuloterapii, na zabiegi najlepiej chodzić do specjalisty. Doświadczony profesjonalista najlepiej wie jakie punkty na małżowinie połączone są z odpowiednimi ośrodkami. Forumowicze przyznają, że samodzielne nakłuwanie uszu nie przynosi zamierzonych efektów. Niektórzy nawet uważają, że poprzez uciskanie małżowiny w nieodpowiednim miejscu, ich samopoczucie się pogarszało.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial