14 kwietnia 2024

Jak osłabić włosy na ciele? Poznaj sprawdzone sposoby!

jak osłabić włosy na ciele - sposoby

Nadmierne owłosienie to problem wielu kobiet –  grube, odrastające włosy na całym ciele wyglądają nieestetycznie i wywołują wiele kompleksów. Latem, kiedy chcemy cieszyć się piękną i gładką skórą, warto postawić na skuteczną depilację. Okazuje się, że wcale nie musimy wydawać fortuny na zabiegi oferowane przez gabinety kosmetyczne – w walce z niechcianymi włosami warto wykorzystać naturalne, sprawdzone metody. Jak osłabić włosy na ciele? Dowiedz się więcej na ten temat.

 Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym osłabimy włosy na ciele, a ich usunięcie stanie się naprawdę proste. Jeśli chcecie raz na zawsze rozwiązać problem nadmiernego owłosienia, koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki!

 follixin

Hirsutyzm – skąd bierze się nadmierne owłosienie?

Hirusytyzm, czyli inaczej nadmierne owłosienie, dotyka wiele kobiet. Objawia się włosami rosnącymi nie tylko na nogach, ale również na piersiach, brzuchu, twarzy i w innych nietypowych miejscach. Problem ten może być skutkiem poważnych zaburzeń hormonalnych, dlatego jeśli regularna depilacja nie wystarcza, warto odwiedzić ginekologa, który znajdzie przyczynę nadmiernego owłosienia. Po czym poznać, że mamy do czynienia z hirusytyzmem? Sygnałem alarmowym powinny być włosy pojawiające się w dużych ilościach na twarzy, po wewnętrznej stronie ud, na piersiach, a nawet w okolicach pleców. Objawy towarzyszące to między innymi przetłuszczanie się włosów, nieregularne miesiączki czy problemy z zajściem w ciążę. Wśród przyczyn nadmiernego owłosienia możemy wymienić między innymi:

  • zespół policystycznych jajników
  • przerost kory nadnerczy
  • guzy i mięśniaki
  • hiperprolaktynemię
  • anoreksję
  • stosowanie leków na nadciśnienie
  • endometriozę

Zanim zaczniemy myśleć o wizycie u kosmetyczki, warto wybrać się do lekarza, który wykona podstawowe badania, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Pamiętajmy, że obfite owłosienie może być także dziedziczone.

Osłabianie włosów na nogach – domowe metody

jak osłabić włosy na nogach - domowy metody

Jeśli po każdym goleniu na nogach odrastają jeszcze grubsze włosy, warto znaleźć sposób na osłabienie cebulek. Poniżej przedstawiamy 4 sprawdzone metody:

  • Kurkuma – to przyprawa, którą często wykorzystujemy w kuchni. Okazuje się, że ma zastosowanie również w kosmetyce. Aby przygotować wygładzającą maseczkę, wystarczy wymieszać 3 łyżki stołowe kurkumy ze szklanką mleka i łyżką śmietany, a następnie rozprowadzić na skórze. Pozostawić na około pół godziny i spłukać. Dzięki tej metodzie włoski staną się osłabione i mniej widoczne.
  • Pasta cukrowa – cukier to sprawdzony składnik wykorzystywany do peelingu. Pastę możemy przygotować samodzielnie w kilka minut- wystarczy szklanka cukru, pół szklanki  wody i sok wyciśnięty z połowy cytryny. Składniki należy wymieszać i zagotować, aby masa zastygła. Po ostudzeniu należy równomiernie rozprowadzić na nogach, a następnie ogolić włosy. Efekty będą widoczne już po kilku aplikacjach.
  • Olejek migdałowy – działa on kojąco na skórę, a stosowany regularnie pomaga wygładzić włosy na nogach. Warto stosować go zarówno przed, jak i po goleniu. Wystarczy posmarować nim nogi i pozostawić do wyschnięcia.
  • Maseczka z jajek – jajka pomagają pozbyć się zbędnego owłosienia nie tylko z nóg, ale również z okolic bikini oraz twarzy.  Przygotowanie maseczki z jajek jest niezwykle proste- wystarczy połączyć dwa jajka z dwiema łyżkami cukru i łyżką mąki, a następnie delikatnie wetrzeć w skórę i pozostawić na kilka minut. Taka mieszanka skutecznie osłabia cebulki włosów, dzięki czemu golenie daje dużo lepsze efekty.
 follixin

W aptekach znajdziemy wiele profesjonalnych produktów osłabiających włosy na nogach, między innymi izoflawony sojowe czy ziołowe preparaty, które działają kojąco na skórę po depilacji.

Włosy pod pachami – jak skutecznie je usunąć?

Włosy pod pachami warto usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Owłosienie w tym miejscu powoduje większą potliwość i namnażanie się złych bakterii, które negatywnie wpływają na stan skóry i wywołują stany zapalne. Jeśli chcemy osłabić włosy pod pachami, możemy użyć takich samych sposobów, jak w przypadku nóg. Pamiętajmy również o stosowaniu dezodorantów bez dodatku aluminium – najlepsze będą delikatne kremy i roll’ony dostępne w aptekach. Ważne jest także regularne wymienianie maszynek do golenia- używanie jednej maszynki prowadzi do podrażnień i uczuleń, ponieważ skóra pod pachami jest bardzo delikatna.

Włosy na twarzy – jak się ich pozbyć?

Włosy na twarzy potrafią popsuć nawet najlepszy makijaż… Na szczęście istnieje kilka naturalnych i bezbolesnych sposobów na pozbycie się nieestetycznego owłosienia na twarzy.  Metody te można stosować w domu. Oto one:

  • olejek z drzewa herbacianego – naturalny olejek ma właściwości androgenne. Osłabia strukturę włosa i koi skórę. Doskonale sprawdza się jeśli chodzi o pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej – wystarczy regularnie zwilżać nim miejsca, w którym pojawiają się włosy.
  • maseczka z banana i płatków owsianych – konsystencja płatków sprawia, że działają niczym  najlepszy peeling. Wystarczą 2 czubate łyżki płatków owsianych i dojrzały banan. Połączone składniki należy wmasować w konkretne miejsca na twarzy, a następnie spłukać letnią wodą.
  • mleko i żelatyna – maska ta jest bardzo lepka i od razu usuwa wszystkie niechciane włosy w okolicach twarzy. Aby ją przygotować, należy wymieszać w misce 4 łyżki mleka i 2 łyżki żelatyny, a następnie delikatnie podgrzać. Maskę należy delikatnie wmasować w skórę, pozostawić na 10 minut i zmyć.
  • cebula z bazylią – cebula w połączeniu z bazylią hamuje porost włosów. Aby przygotować maseczkę, należy zmiażdżyć kilka plasterków cebuli z dodatkiem 3 listków bazylii. Następnie rozprowadzić na twarzy i pozostawić na około 20 minut, spłukać ciepłą wodą. Maseczka nie podrażnia skóry i jest odpowiednia dla każdej cery.

Depilacja w okolicach bikini – co zrobić, by nie podrażniać miejsc intymnych?

Depilacja w okolicach bikini to konieczność, jeśli wybieramy się na wakacje i nie tylko. Mimo że głównym zadaniem owłosienia w tym miejscu jest ochrona przed infekcjami, depilacja pozwala zachować odpowiednią higienę- zwłaszcza podczas miesiączki. Depilacja w okolicach bikini wymaga nieco więcej uwagi niż usuwanie włosów z innych części ciała. Golenie włosów tępą maszynką może doprowadzać do stanów zapalnych i wrastania włosków. Pamiętajmy, żeby wymieniać maszynkę już po jednym goleniu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry do depilacji. Przed usuwaniem włosów należy zwilżyć skórę, na przykład poprzez kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem balsamu. Warto pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji po depilacji – kremy nie tylko zmiękczą skórę, ale również zapobiegną wrastaniu włosków. Możemy zastosować kosmetyki dla dzieci, takie jak pudrowe zasypki czy maści na odparzenia. Jeśli włosy w okolicach bikini są bardzo grube, możemy raz na jakiś czas stosować peeling cukrowy.

jak osłabić włosy na ciele

Depilacja laserowa – co warto wiedzieć przed zabiegiem? Ceny, przeciwwskazania, skutki uboczne

Depilacja laserowa to metoda, która daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o trwałe usuwanie włosów w różnych miejscach na skórze. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg, warto wiedzieć, że aby pozbyć się włosów na trwałe, należy regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny; wiąże się to z wysokimi kosztami. Zabieg jest poprzedzony konsultacją z dermatologiem, który dokładnie sprawdza stan skóry. Konkretne miejsca na ciele są naświetlane wiązką światła- podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać delikatne kłucie. Depilacja laserowa jest wykonywana różnymi metodami. Możemy wybrać fotodepilację, która trwale uszkadza mieszek włosowy i zapobiega narastaniu nowych włosów.  Ten typ zabiegu usuwa wyłącznie włosy, które zawierają dużą ilość melaniny i są w fazie aktywnego wzrostu. Gabinety kosmetyczne oferują także zabiegi laserem o większej mocy (laser Nd-Yag), którego światło przenika do naczyń krwionośnych znajdujących się na dnie włosa i uszkadza je. Ceny zabiegów wahają się od 100 do 1000 złotych- wszystko zależy od miejsca, na którym wykonywana jest depilacja oraz ilości usuwanych włosów. Przeciwwskazania do wykonania depilacji to między innymi:

 follixin
  • ciąża
  • świeża opalenizna
  • choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica)
  • nowotwory
  • nietypowe narośle na skórze (duża ilość brodawek, pieprzyków, blizn)
  • przebarwienia skóry
  • przyjmowanie leków o właściwościach fotouczulających
  • nowotwory
  • zaburzenia krzepliwości

Jeśli chodzi o skutki uboczne depilacji laserowej, tuż po zabiegu na skórze mogą się pojawić niewielkie przebarwienia czy pęcherze. Zmiany te mijają jednak już po kilku dniach.  Pamiętajmy, że możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, przestrzegając zaleceń lekarza. Zarówno przed depilacją, jak i po zabiegu, powinniśmy unikać ekspozycji na słońce. Warto stosować delikatne kosmetyki i nie pocierać podrażnionych miejsc ręcznikiem czy ubraniami.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial