Kiedy nasze włosy z dnia na dzień tracą swoje piękno, jest to znak, że nasz organizm jest osłabiony i potrzebuje regeneracji – wtedy warto sięgnąć po naturalne metody. Mimo że urynoterapia na wypadające włosy to dość niekonwencjonalny, kontrowersyjny sposób, wywołujący wiele dyskusji, warto go wypróbować – efekty są widoczne już po kilku dniach, a przygotowanie uzdrawiającej mieszanki nic nie kosztuje. Niegdyś mocz był uważany za jedno z najlepszych lekarstw – odkażano nim rany. Co ciekawe, zawarty w urynie mocznik to składnik bardzo często dodawany do wielu kremów, balsamów czy toników, które kupujemy w drogeriach. Mocznik jest także polecany kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ działa odżywiająco na skórę. Pierwszy kosmetyk z mocznikiem powstał już w latach czterdziestych ubiegłego wieku! Jakie właściwości zawiera mocz, jak go używać i dlaczego jest tak cenny dla naszego zdrowia?
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny
Wypadanie włosów dotyczy każdego człowieka, jednak nie zawsze jest to proces naturalny. Dziennie każdemu z nas wypada ok. 100 włosów. Zwykle w miejscu po włosach, które tracimy, powinny pojawiać się nowe kosmyki. Jeśli tak się nie dzieje, warto znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie – możliwe, że mamy do czynienia z poważną chorobą. Wśród czynników, które są najbardziej szkodliwe dla naszych włosów wymienić można stres, nieprawidłową, wyniszczającą pielęgnację, a także niedobór ważnych witamin i składników mineralnych. Negatywny wpływ na włosy mają również niektóre przyjmowane na stałe leki. Niekiedy łysienie wiąże się z chorobami skóry głowy. Także tryb życia wpływa na gęstość włosów – czasami nieświadomie przyczyniamy się do ich wypadania, na przykład wybierając złą dietę. Dlaczego warto spróbować urynoterapii?
Urynoterapia na wypadające włosy – czy mocz pomaga?
Zwalczanie problemu wypadania włosów za pomocą moczu to nic innego jak codzienne robienie płukanek z dodatkiem uryny. Można je robić przed umyciem włosów, a także po spłukaniu szamponu. Niektórzy trzymają tego typu maseczki przez kilka godzin na głowie- wtedy ich działanie jest jeszcze bardziej skuteczne. Mocz można również dodać do ulubionej odżywki. Jakie efekty daje stosowanie moczu na włosy? Przede wszystkim zapobiega ich wypadaniu. Białko zawarte w moczu wzmacnia cebulki i wspiera wzrost włosów. Rozrzedzające działanie mocznika sprawia, że skóra głowy staje się bardziej ukrwiona i odżywiona. Mocz (lub odżywkę z dodatkiem kilku kropel) należy wmasować delikatnie w skórę, a następnie spłukać. Zabieg należy powtórzyć 3-4 razy. Po kilku kuracjach włosy stają się miękkie, odżywione i lśniące. Co ciekawe, mocz pomaga opóźnić siwienie, nadaje również kolorytu farbowanym włosom.
Jeżeli po zastosowaniu urynoterapii skóra głowy zacznie swędzieć, albo pojawią się na niej zmiany, to znak, że organizm oczyszcza się z toksyn, a terapia zaczyna działać. Urynoterapię zewnętrzną można połączyć z kuracją wewnętrzną, co wzmocni efekt końcowy – o tym przeczytacie w dalszej części artykułu.
Jaki mocz będzie najlepszy dla Twoich włosów?
Przede wszystkim warto wykorzystać pierwszy, poranny mocz. Po wlaniu do pojemnika należy odstawić mocz do ciemnego, suchego pomieszczenia (nie do lodówki!) na co najmniej trzy dni. W tym czasie płyn, po połączeniu z powietrzem zmienia swoje właściwości chemiczne i staje się bardziej zasadowy, co pozwala mu zwalczać stany zapalne, z jakimi styka się nasz organizm. Również po tym czasie możemy nałożyć na skórę głowy. Pamiętajmy, że mocz powinien być jasny i przejrzysty, w słomkowym kolorze – wszelkie zabarwienia świadczą o stanach chorobowych. Ciemnobrązowa barwa to objaw żółtaczki, natomiast mleczne zabarwienie to znak, że mamy do czynienia z zakażeniem ropnym układu moczowego. Zanim zdecydujemy się na urynoterapię, powinniśmy wykonać niezbędne badania, które określą dokładny stan substancji.
Właściwości moczu
Mocz to mieszanka wody, mocznika, glukozy, aminokwasów i wielu składników mineralnych – łącznie zawiera ponad 200 składników. Jednym słowem jest to odżywcza ciecz, której nadmiar nie jest w danej chwili wykorzystywany przez nasz organizm. Mocz zawiera również pepsynę, trypsynę, amylazę oraz inne enzymy. Co ciekawe, mocz to najczystsza ze wszystkich wydzielin, jakie produkuje nasz organizm.
Inne zastosowania moczu
• Nacieranie całego ciała – jeśli chcesz szybko pozbyć się rozstępów lub blizn, dodanie moczu do ulubionego balsamu to najlepsze rozwiązanie. Nacieranie ciała moczem pomaga przywrócić mu jędrność i koloryt.
• Kuracja wewnętrzna – mimo że picie własnego moczu znajduje wielu przeciwników, metoda ta była praktykowana przez tysiące lat. Mocz pomaga w stanach zapalnych dziąseł, a płukanie nim gardła błyskawicznie zwalcza infekcje. Picie moczu to najlepszy sposób na detoksykację organizmu oraz walkę z nawracającą migreną. Ważne: wewnętrznej urynoterapii nie wolno łączyć z lekami ani innymi substancjami psychoaktywnymi. Nie można jej stosować również po zakończonej chemioterapii lub radioterapii, dlatego przed jej rozpoczęciem warto skonsultować się ze specjalistą.
• Okłady z moczu – wystarczy ogrzać mocz, po czym nałożyć jego niewielką ilość na bawełniany materiał, a następnie na wybrane miejsce na skórze. Okłady z moczu warto stosować na nerki, a także płuca, jeżeli mamy problemy z oddychaniem. Kompresy z moczu to także remedium na bolące stawy.
• Maseczki z moczu – w moczu znajduje się tzw. mocznik, który jest dodawany do wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym. Poranny mocz pomaga zwalczyć trądzik i przebarwienia. Regularne smarowanie twarzy moczem znacznie poprawia jej kondycję, likwiduje blizny i wspomaga gojenie się ran. Wystarczy kilka razy przetrzeć skórę wacikiem zanurzonym w moczu, a następnie umyć twarz letnią wodą.
• Masaże z dodatkiem uryny – masaże polegające na wcieraniu moczu w skórę pomagają ją zmiękczyć, rozluźnić i oczyścić z toksycznych substancji.
• Lewatywy – to doskonały sposób na oczyszczenie jelita grubego z toksyn. Wystarczy wlew po 500-1000 gramów.
• Post urynowy – zaleca się go przede wszystkim osobom cierpiącym na wysoką gorączkę.
• Zastrzyki – mocz działa niczym nitrogliceryna, rozrzedzając krew. Dlatego podskórrne wstrzyknięcia są zbawienne dla pacjentów cierpiących na boleriozę czy chlamydiozę. Tego typu leczenie może pomóc również osobom borykającym się z różnego rodzaju alergiami.
Urynoterapia a… nowotwór
Ze względu na to, że urynoterapia skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, zaleca się ją osobom obciążonym genetycznie ryzykiem zachorowania na raka. Urynoterapia to także sprawdzony sposób na powracające infekcje, ponieważ zawarte w moczniku przeciwciała znacznie zwiększają naszą odporność. Wystarczy szklanka dziennie, aby chronić organizm.
Przeciwnicy urynoterapii twierdzą, że uryna nie może być zdrowa ze względu na to, że mocz jest produktem wydalanym z organizmu, a zatem zbędnym, jednak żadne badania nie udowodniły jeszcze negatywnego wpływu moczu na zdrowie człowieka.
Wszystkie zawarte w tekście informacje pochodzą ze źródeł internetowych oraz opinii osób, które prowadziły urynoterapię. To tylko proponowane formy używania moczu. Przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia przeciwwskazań.