Zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze w gabinetach kosmetycznych to świetny sposób na poprawę swojego wyglądu, a także stanu zdrowia. Zwłaszcza dla osób lubiących o siebie dbać. Podczas wyboru zabiegu warto zdecydować się na taki, który jednocześnie będzie pomagał na wiele schorzeń. To ważne szczególnie wtedy, gdy zależy nam na poprawie ogólnego samopoczucia. Do zabiegów o złożonym działaniu należy przede wszystkim kąpiel kwasowęglowa. Dzięki niej zniwelować można nieprawidłowe krążenie krwi lub pogorszoną wydolność. Wzbogacona kąpiel ma szereg pozytywnych właściwości. Na czym dokładnie polega jej działanie i przy jakich schorzeniach warto się na nią zdecydować?
Kąpiel kwasowęglowa – co to jest?
Cudowne właściwości kąpieli kwasowęglowej znane są już od dawna. Leczniczy zabieg znajduje się w ofercie wielu uzdrowisk i salonów SPA. Innowacyjna kuracja oparta jest o zastosowanie tak zwanych wód kwasowęglowych o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla. Temperatura kąpieli powinna mieścić się w granicach od 32 do 34 °C. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić inną temperaturę. Tradycyjnie kąpiel kwasowęglową wykonuje się na mokro. Wtedy też pacjent musi wejść do wanny wypełnionej specjalnie przygotowaną wodą. Ostatnio dość popularną formą zabiegu jest tak zwana kąpiel kwasowęglowa na sucho. Ta przeprowadzana jest na stojąco w pomieszczeniach, w których stężenie dwutlenku węgla jest znacznie podwyższone.
Kąpiel kwasowęglowa na mokro
Jak już wspomnieliśmy, do kąpieli kwasowęglowej na mokro wykorzystuje się wody kwasowęglowe. Stężenie dwutlenku węgla na litr wynosi w nich ponad 400 mg. Kąpiel kwasowęglowa odbywa się w specjalnie przygotowanej do zabiegu wannie. Rozmiary urządzenia zazwyczaj nie są zbyt duże, gdyż pacjenci muszą spędzać w nim czas w pozycji siedzącej. Wody przeznaczone do kąpieli leczniczej mogą pochodzić z naturalnego źródła lub zostać sztucznie wytworzone. W tym drugim przypadku, do wzbogacenia należy użyć specjalnych saturatorów. W uzdrowiskach i sanatoriach najczęściej stosuje się wody z naturalnych źródeł. Ich właściwości pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia.
Kąpiel kwasowęglowa na sucho
Nie każdy jest w stanie swobodnie wejść do wanny przeznaczonej do kąpieli kwasowęglowej na mokro. Z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych w ofercie uzdrowisk coraz częściej pojawiają się zabiegi wykonywane na sucho. Te odbywają się w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach lub komorach. Co ważne, dwutlenek węgla o podwyższonym stężeniu powinien się w nich unosić tylko na wysokość metra od poziomu podłogi. Niekiedy na czas zabiegu pacjenci ubierani są w ochronną odzież, która chroni przed przed oddziaływaniem gazu na okolice głowy. Wchłanianie dwutlenku węgla w trakcie kąpieli na sucho ma bardzo zbliżone działanie jak podczas zabiegu na mokro.
Efekty kąpieli kwasowęglowej
Zarówno kąpiel kwasowęglowa na mokro, jak i na sucho to zabieg o bardzo złożonym działaniu. Wchłaniany przez skórę dwutlenek węgla oddziałuje na szereg procesów. Związek stymuluje pracę układu krążenia. W związku z tym, na skutek zabiegu tkanki zostają lepiej odżywione i dotlenione. Kąpiel kwasowęglowa pomaga w niwelowaniu wielu schorzeń. Jej właściwości pozytywnie wpływają na stan zdrowia, a także samopoczucie. Do najważniejszych efektów kąpieli kwasowęglowej należą:
- poprawa mikrokrążenia,
- usprawnienie przepływu wieńcowego,
- poprawa wentylacji płuc,
- poprawa wydolności,
- usprawnienie przemiany materii,
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- odżywienie tkanek.
Kąpiel kwasowęglowa – na co pomaga?
Zabiegi lecznicze są świetnym rozwiązaniem dla osób mających kłopoty ze zdrowiem. Mnóstwo z nich znaleźć można w ofercie uzdrowisk i sanatoriów. Do niezwykle skutecznych kuracji niewątpliwie należy kąpiel kwasowęglowa. Zabieg działa na organizm niemalże natychmiastowo. Dla utrzymania efektów warto jednak kilka razy go powtórzyć. Zdaniem specjalistów, kąpiel kwasowęglowa może pomóc na schorzenia takie jak:
- nadciśnienie,
- zapalenie zrostowe tętnic,
- bezsenność,
- złe samopoczucie,
- podwyższony poziom cholesterolu,
- podwyższony poziom cukru,
- nieprawidłowe krążenie krwi w kończynach,
- choroby przeciążeniowe,
- reumatyzm,
- dystonia neurowegetatywna.
Sucha kąpiel kwasowęglowa ma działanie uspokajające. Odprężenie to jednak tylko jedna z wielu właściwości zabiegu. Na skutek oddziaływania dwutlenku węgla, pacjenci mogą pozbyć się stanów zapalnych, a także bólu o różnym pochodzeniu. Kąpiel kwasowęglowa pomaga w eliminowaniu zbyt częstych skurczów mięśni gładkich. Zdaniem specjalistów zabieg jest w stanie także obniżyć stężenie cukru we krwi. To szczególnie istotne dla osób, które od dawna mają problemy z hiperglikemią. Co ważne, osoby zmagające się z poważnymi chorobami przed wizytą w uzdrowisku powinny skonsultować się z lekarzem. Niektóre schorzenia wykluczają możliwość zastosowania kąpieli kwasowęglowej. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. anemia, miażdżyca naczyń wieńcowych serca oraz niewydolność układu krążenia.
Opinie na temat leczniczej kąpieli
Na kąpiel kwasowęglową decyduje się wiele osób mających kłopoty z krążeniem krwi. Bezinwazyjny zabieg to dobra metoda na walkę z nadciśnieniem czy bezsennością. Osoby, które w przeszłości zdecydowały się na leczniczą kąpiel potwierdzają jej działanie. W opinii pacjentów, kuracja świetnie wpływa na ogólne samopoczucie, a także stan zdrowia. Sam zabieg jest dość przyjemny, co stanowi jego dodatkowy atut. Pacjentki zwracają uwagę na to, że kąpiel kwasowęglowa daje bardzo szybkie rezultaty. Jak twierdzą kobiety, po przebytym zabiegu jego efekty zauważyć można natychmiast. Na skutek poprawy krążenia i wydolności, panie rzadziej się męczą i mają więcej energii. Jednocześnie jednak, wieczorami łatwiej im się zasypia. Panowie często stosują kąpiel kwasowęglową na problemy z reumatyzmem. Jak mówią, dzięki zabiegowi dyskomfort związany z chorobą jest mniej dokuczliwy, co pozytywnie wpływa na ich ogólne funkcjonowanie. Mężczyźni zaznaczają jednak, że żeby terapia przyniosła trwałe rezultaty, leczniczą kąpiel trzeba regularnie powtarzać. Można powiedzieć, że opinie na temat zabiegu w większości przypadków są pozytywne. Osoby będące w uzdrowiskach zwracają uwagę na jego złożone działanie. Kąpiel kwasowęglowa wspomaga leczenie części chorób, a na dodatek działa relaksująco. Pacjenci chętnie korzystają z terapii zwłaszcza, że ta przypomina im zabieg w SPA.
Kąpiel kwasowęglowa w wannie czy na stojąco?
Od jakiegoś czasu z kąpieli kwasowęglowej można korzystać zarówno na mokro, jak i na sucho. Oba typy zabiegów przynoszą zbliżone rezultaty. Który więc wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od naszej kondycji i zdolności ruchowych. Jeżeli mamy kłopoty z wchodzeniem do wanny zdecydujmy się na kąpiel kwasowęglową na sucho. Ta odbywa się na stojąco w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach lub komorach, do których wejście jest swobodne. To prawda, że kąpiel kwasowęglowa w wannie pozwala się lepiej odprężyć, gdyż w jej trakcie pacjent musi być w pozycji siedzącej. Niemniej jednak, większość wanien przystosowanych do zabiegu ma wysokie ściany, przez co seniorzy czy osoby niepełnosprawne mają problem z wejściem do urządzenia. Lecznicza kąpiel na sucho to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy nie lubią zbyt długo moczyć się w wodzie. Dość istotna różnica między dwoma zabiegami jest taka, że do terapii na sucho nie trzeba zdejmować ubrań, natomiast do tej na mokro już tak. Jeżeli ktoś z jakiegoś powodu krępuje się rozebrać, lepszym wyborem dla niego będzie kuracja na sucho. Co istotne, przed każdym z zabiegów należy zdjąć biżuterię oraz inne zbędne akcesoria.
Kąpiel kwasowęglowa w domu – jak ją zrobić?
Nie każdy z nas lubi spędzać czas u lekarzy czy w uzdrowiskach. Z tego względu często szukamy sposobów na to jak leczyć się w domu. Niestety, nie każdy zabieg da się przeprowadzić w domowych warunkach. Jeżeli chodzi o kąpiel kwasowęglową jest to niemalże niemożliwe. Do zabiegu na mokro należy używać wód kwasowęglowych o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla. Oczywiście, można je wytworzyć sztucznie. Niemniej jednak, by wzbogacić wodę trzeba posiadać specjalistyczne saturatory. Do przeprowadzenia kąpieli kwasowęglowej na sucho również konieczny jest odpowiedni sprzęt. Urządzenia niezbędne do terapii są dość drogie, a poza tym trzeba potrafić je obsługiwać. Ze względu na korzystne właściwości zabiegu oraz jego niewygórowaną cenę warto wybrać się do uzdrowiska chociaż raz na jakiś czas. Nawet jeśli nie przepadamy za takimi miejscami. Dla uzyskania najlepszych efektów, dobrze jest przejść całą kurację. Zwłaszcza, jeśli zaleci nam tak lekarz.
Kąpiel kwasowęglowa z solanką – razem działają lepiej?
Wiele osób oprócz kąpieli kwasowęglowej często wybiera także kąpiel solankową. Niektórzy oba zabiegi stosują naprzemiennie. Solanka pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Na dodatek, pomaga w oczyszczaniu organizmu z nadmiaru toksyn. Właściwości kąpieli solankowej sprawiają, że po zabiegu pacjenci mają więcej energii oraz lepiej radzą sobie ze stresem oraz zmęczeniem. Zabieg sprawdza się u osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Stosować mogą je również pacjenci chorujący na reumatyzm. Niektórzy specjaliści uważają, że kąpiele solankowe są świetną alternatywą dla kąpieli kwasowęglowych. Inni zaś uważają, że zabiegi warto stosować naprzemiennie. Pacjent przed przystąpieniem do jakiejkolwiek terapii powinien skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Specjalista doradzi, który zabieg w danym przypadku będzie działał lepiej. Warto pamiętać, że kąpiele choć nazywane leczniczymi nie mogą całkowicie zastąpić tradycyjnego leczenia. Nawet na skutek poprawy stanu zdrowia po zabiegu, pacjent nie może odstawić lekarstw bez zgody lekarza.