Doklejanie rzęs to zabieg cieszący się wśród kobiet coraz większym zainteresowaniem. Obecnie w wielu gabinetach kosmetycznych wykonuje się zabiegi, które pozwalają na uzyskanie ładnie wyglądających, gęstych i długich rzęs. Dlatego też wiele pań decyduje się na regularne doklejanie rzęs. Jednak okazuje się, że ten z pozoru prosty zabieg niesie ze sobą pewne zagrożenia. Istnieje też sporo przeciwwskazań do jego wykonania.
Jak wygląda doklejanie rzęs krok po kroku?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sztucznych rzęs. Są to m.in. bardzo lekkie rzęsy z protein jedwabiu, naturalne rzęsy z futra norek syberyjskich czy rzęsy syntetyczne.
Jak przebiega proces doklejania rzęs krok po kroku? Wybrane wcześniej rzęsy przykłada się do oka i sprawdza czy ich szerokość jest odpowiednia, a początek i koniec znajdują się na linii naturalnych rzęs. Kiedy tak nie jest, rzęsy należy nieco przyciąć. Kolejny krok to aplikacja kleju na pasek rzęs oraz ich przyklejenie za pomocą pęsety. Trzeba przy tym pamiętać, aby pasek rzęs znajdował się jak najbliżej linii naturalnych rzęs, które wcześniej należy wytuszować. Potem wystarczy jedynie poczekać aż klej wyschnie.
Doklejanie rzęs – skutki uboczne
Okazuje się jednak, że doklejanie rzęs niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Trzeba pamiętać o tym, że klejenie sztucznych rzęs jest możliwe dzięki różnego typu klejom kosmetycznym. Wchodzące w ich skład substancje niekiedy działają drażniąco i wywołują reakcje alergiczne, które objawiają się obrzękiem powiek, ich zaczerwienieniem, swędzeniem, a w skrajnych przypadkach zapaleniem spojówek czy rogówek. Oprócz tego istnieje ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Dotyczy to rzęs syntetycznych, które przenoszą brud i bakterie. Innym negatywnym skutkiem doklejania rzęs może być uszkodzenie mieszków włosowych, co powoduje osłabienie rzęs, a w efekcie końcowym ich wypadanie. Powrót do stanu sprzed zabiegu jest bardzo trudny i długotrwały.
Od jakiegoś czasu modne jest doklejanie do rzęs cekinów, koralików czy nawet ptasich piór. Są to ozdoby, które dodatkowo obciążają rzęsy i mogą doprowadzić do ich mechanicznego uszkodzenia. Noszenie takich rzęs jest również mało komfortowe.
Czym się może skończyć nieumiejętne doklejanie rzęs?
Na polskim rynku funkcjonuje wiele gabinetów kosmetycznych, które wykonują zabiegi przyklejania rzęs w sposób dalece odbierający od profesjonalnego. Zwiększa to oczywiście ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Brak odpowiedniej higieny, niekompetencja osób pracujących w takich miejscach czy stosowanie kiepskiej jakości kosmetyków może skończyć się koniecznością wizyty w gabinecie okulistycznym. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób, ze względów finansowych i nie tylko, decyduje się na samodzielnie, amatorskie doklejanie rzęs. Wykorzystują do tego tanie kosmetyki dostępne w sieci, których jakość najczęściej pozostawia wiele do życzenia.
Doklejanie rzęs – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Doklejanie rzęs cena jest coraz atrakcyjniejsza, dlatego coraz więcej pań decyduje się na zabieg tego rodzaju. Dzisiaj szacuje się, że kobiety wybierają przedłużanie rzęs częściej niż manicure, który przez lata był najpopularniejszym zabiegiem kosmetycznym. Mimo, że zabieg ten jest stosunkowo prosty, jego powikłania bywają bardzo przykre i bolesne.
Warto wiedzieć jednak, że doklejanie rzęs jest ingerencją w organizm, dlatego aplikacja sztucznych rzęs prowadzić może do wystąpienia wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przede wszystkim zabieg ten wiąże się z ryzykiem rozwoju infekcji np. zapalenia spojówek czy podrażnienia rogówek. Niekiedy pojawia się także alergiczny obrzęk powiek. Niewiele pań zdaje sobie sprawę z tego, że doklejanie rzęs powoduje również znaczne osłabienie włosków naturalnych, co często skutkuje ich częściową, a nawet całkowitą utratą. Wypadanie rzęs zachęca kobiety do powtarzania zabiegu, co jedynie pogarsza kondycję naturalnych rzęs. Eksperci udowodnili również, że rzęsy poddawane uciskowi, do którego dochodzi w chwili doklejania rzęs sztucznych do rzęs naturalnych może prowadzić nawet do uszkodzenia mieszków włosowych i całkowitego zahamowania wzrostu rzęsy.
Istnieje także szereg przeciwwskazań do wykonywania zabiegu doklejania rzęs. Są to:
- zapalenie spojówek
- choroby oczu,
- infekcje bakteryjne, wirusowe,
- osłabienie organizmu,
- brak rzęs np. po chemioterapii
- alergia na skład kleju do rzęs.
Doklejanie rzęs zdaniem okulistów
Wprawdzie doklejanie rzęs coraz częściej uważa się za niemodne, a efekt przez zabieg osiągany za kiczowaty, wciąż nie brakuje kobiet, które się na niego decydują. Zdaniem lekarzy okulistów najlepiej się od tego powstrzymać, o ile nie jest to wymagane przez wykonywany zawód. Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak może skończyć się doklejanie rzęs, dopiero po jakimś czasie. Okazuje się bowiem, że do wypadania rzęs czy uszkodzenia mieszków włosowych może dojść dopiero po kilku miesiącach od wykonania pierwszego zabiegu. Najlepiej więc pozostać przy tradycyjnym tuszu do rzęs.
Doklejanie rzęs skutki uboczne i przeciwskazania
W niniejszym poście skupiliśmy się na skutkach ubocznych związanych z doklejaniem rzęs. W naszym artykule zawarte zostały nasze porady dotyczące jak krok po kroku wykonać zabieg doklejania rzęs. Uważamy jednak, że osoby niedoświadczone przed wykonaniem tego zabiegu na własną rękę powinny skorzystać z porady kosmetyczki lub bardziej doświadczonych koleżanek.