Choroby nowotworowe są bardzo groźne dla naszego zdrowia oraz życia. Aby leczenie było skuteczne, bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza i zastosowanie odpowiedniej terapii. Usuwanie komórek nowotworowych jest możliwe dzięki cytostatykom- to grupa naturalnych i syntetycznych substancji używanych w chemioterapii. Tego typu leczenie wiąże się zwykle z utratą włosów na całym ciele (dotyczy to również brwi i rzęs). Włosy mogą wypadać stopniowo lub wszystkie naraz. Niestety, zdarza się, że niektóre pacjentki rezygnują z chemioterapii, właśnie w obawie przed łysieniem. Całkowita utrata włosów dla wielu z nich oznacza rezygnację z życia zawodowego i towarzyskiego. Włosy po chemioterapii można odbudować, niekiedy same pięknie się regenerują.
Choroba powoduje ogromny lęk i drastycznie obniża poczucie własnej wartości. Pamiętajmy jednak, że chemioterapia, mimo wielu skutków ubocznych, jest najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworu, a pierwsze włosy odrastają już po kilku tygodniach po jej zastosowaniu.W jaki sposób uchronić włosy przed działaniem cytostatyków? Jak dbać o odrastające kosmyki? Czy można farbować włosy po zakończonym leczeniu? W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów po terapii.
Czy chemioterapia zawsze powoduje wypadanie włosów?
Warto wiedzieć, że utrata włosów jest związana z rodzajem stosowanego cytostatyku, a także jego dawki oraz ilości przeprowadzonych zabiegów. Niektóre leki powodują wypadanie wszystkich włosów (na przykład antracykliny stosowane w leczeniu raka piersi_. Proces łysienia przebiega inaczej u każdego pacjenta, a włosy zazwyczaj nie wypadają wraz z cebulkami, tylko łamią się tuż przy skórze głowy. Istotne są również genetyczne predyspozycje pacjenta oraz stan włosów przed zastosowaniem chemioterapii. Co ważne, skuteczność terapii nie jest zależna od ilości włosów, które wypadły w trakcie leczenia.
Pielęgnacja włosów przed chemioterapią
Przed rozpoczęciem chemioterapii zaleca się skrócenie włosów. Krótsze włosy są lekkie, co zmniejsza napięcie skóry na głowie. Podcięcie włosów niweluje ich wypadanie. Warto także chronić włosy przed działaniem promieni słonecznych, nosząc kapelusz. Przed chemioterapią zaleca się unikanie zabiegów chemicznych u fryzjera, takich jak farbowanie, ondulacja czy rozjaśnianie włosów. Bardzo ważna jest również rezygnacja z modelowania włosów przy użyciu suszarki, prostownicy czy lokówki. Wysoka temperatura niszczy strukturę włosów, sprawiając, że są bardziej podatne na uszkodzenia.
Pielęgnacja włosów w trakcie leczenia
Włosy zaczynają wypadać zwykle po trzech do sześciu tygodni od zakończenia terapii. Aby zmniejszyć skutki chemioterapii, warto zastosować kilka zasad. Przed umyciem włosów należy delikatnie wetrzeć w nie olejek pielęgnacyjny lub jedwab. Ułatwi to rozczesywanie włosów po umyciu. Warto zastosować olejek arganowy, który wpływa korzystnie na wzrost włosów, wzmacniając cebulki. Olejek ten możemy stosować również na brwi oraz rzęsy. Jeśli chodzi o wybór szamponu, warto używać delikatnych, najlepiej dziecięcych kosmetyków. Możemy również zainwestować w specjalne, naturalne szampony przeznaczone dla osób w trakcie chemioterapii- są one dostępne w aptekach. Pamiętajmy, aby po myciu nie pocierać włosów ręcznikiem, ponieważ sprawia to, że kosmyki stają się poplątane i naelektryzowane. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej szczotki- najlepszy będzie model z szerokim rozstawieniem włosia.
System Paxman – innowacyjny sposób na utratę włosów
W niektórych szpitalach można skorzystać z nowoczesnego systemu Paxman do chłodzenia głowy w trakcie chemioterapii. System ten reguluje temperaturę chłodzenia w taki sposób, aby obkurczyć naczynia włosowate, zmniejszając przepływ krwi, co pozwala ograniczyć ilość chemii dostarczanej do mieszków włosowatych. Metoda ta polega na nakładaniu na głowę specjalnego czepka. Chłodzenie stosuje się zwykle 30 minut przed podaniem kolejnej dawki chemii. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka- w niektórych przypadkach pozwala całkowicie uniknąć utraty włosów. Dzięki czepkom dostępnym w szpitalach coraz więcej pacjentek znajduje w sobie siłę do walki z chorobą.
Suplementy na wypadanie włosów
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają odżywiać włosy. Pamiętajmy jednak, że niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na osłabiony organizm, dlatego wybór konkretnego środka warto uzgodnić z lekarzem, który wykona odpowiednie badania. Ponadto, suplementy z dodatkiem witaminy C mogą osłabić działanie chemioterapii, dlatego warto stosować je dopiero po zakończeniu leczenia. Nigdy nie stosujmy suplementów diety na własną rękę, ponieważ mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne. Jak dbać o włosy po zakończeniu chemioterapii?
Kiedy odrastają włosy po chemioterapii?
Pierwsze włosy pojawiają się zwykle kilka tygodniu po zakończeniu terapii. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia indywidualna i zależy od kondycji pacjenta. Zanim włosy w pełni odrosną, potrzeba czasu- zwykle trwa to około pół roku. Włosy mogą wyglądać nieco inaczej niż przed zabiegiem- bardzo często zdarza się, że odrastające włosy są kręcone. Po zabiegu mieszki włosowe nie są w pełni zregenerowane, dlatego bardzo ważne jest dbanie o włosy ze szczególną troską. Zaleca się unikanie zabiegów fryzjerskich przez pół roku po zakończeniu chemioterapii. Niezwykle ważne jest dbanie o cały organizm. Po chemioterapii warto odwiedzić dietetyka, który opracuje dla nas specjalne zasady żywienia. Niewskazane są pikantne potrawy, owoce cytrusowe i wysoko przetworzona żywność. W naszym menu powinny znaleźć się duże ilości warzyw liściastych, a także mięso. Pomocna może być także wizyta u trychologa (specjalisty zajmującego się włosami), który dokładnie obejrzy włosy za pomocą mikrokamery. W ofercie gabinetów trychologicznych znajdziemy różnego rodzaju zabiegi odżywiające włosy, m.in peeling, terapię lampą PUVA czy jonoferezę.
Domowe sposoby na odżywienie włosów po chemioterapii
W regeneracji włosów po chemioterapii warto pamiętać o sprawdzonych, domowych sposobach. Ziołowe płukanki pomogą odbudować włosy, nadając im blask. Zioła, które posiadają drogocenne właściwości, to między innymi rumianek, pokrzywa czy skrzyp polny. Na włosy warto także nakładać maski z olejku kokosowego, miód czy żółtko jajka. Zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.
Peruki po chemioterapii – jak wybrać odpowiednią? Przydatne informacje
Brak włosów powoduje u kobiet wiele kompleksów, a zakup peruki to dobry sposób, aby poczuć się nieco lepiej w pierwszych tygodniach po leczeniu. Peruka dodaje pewności siebie i pozwala szybko wrócić do dawnych aktywności. W czasie rekonwalescencji komfort psychiczny jest niezwykle ważny, dlatego warto wybrać się do profesjonalnego salonu z perukami. Mimo że sztuczne włosy to tylko namiastka dawnego wizerunku, w pewnym sensie peruka pełni rolę terapeutyczną. Peruki są obecnie wykorzystywane nie tylko przez pacjentów- sprawdzają się także w sytuacji, kiedy chcemy na chwilę odmienić swój wygląd- ich noszenie nie stanowi żadnego powodu do wstydu. Zakup peruki nie jest już tak wielkim problemem, jak kiedyś. Na rynku dostępnych jest wiele salonów, w których pod okiem specjalistów możemy wybrać coś wyjątkowego.
Jeżeli zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, warto wybrać perukę stworzoną z prawdziwych ludzkich włosów. Największym zainteresowaniem cieszą się peruki azjatyckie i indyjskie, warto jednak wiedzieć, że są one stworzone z grubych, czarnych włosów, dlatego ich układanie może być trudne. Naturalna peruka to dużo trwalsze rozwiązanie niż sztuczne kosmyki. Co ciekawe, można ją podcinać, farbować i modelować. Naturalna peruka wygląda niczym prawdziwa fryzura i jest bardzo komfortowa. Możemy także poprosić o wykonanie peruki na zamówienie. Koszt peruki waha się zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nowoczesne materiały, z których wykonane są peruki sprawiają, że są one w pełni bezpieczne dla skóry głowy i nie powodują podrażnień. Bardzo ważne jest jednak regularne mycie i czesanie peruki.
Limit kosztu peruki, zwracany przez NFZ, wynosi 250 złotych. Peruki w tej cenie wydawane są bezpłatnie. Jeżeli chcemy kupić droższą perukę, musimy dopłacić resztę kwoty. Odpowiedni wniosek możemy uzyskać u lekarza onkologa, chirurga lub hematologa. Jest on ważny przez rok. Wypełniony dokument należy potwierdzić w oddziale NFZ, a następnie kupić perukę.