29 września 2023

Współżycie w ciąży

seks w ciąży

Bycie w ciąży i bycie seksownym nie wykluczają się wzajemnie. Współżycie w ciąży może okazać się niezwykle wyzwalające – nie trzeba martwić się o antykoncepcję! Ponadto może być bardzo ekscytujący z powodu wszystkich niesamowitych zmian jakie zachodzą wtedy w organizmie. Seks jest naturalną i całkowicie normalną częścią ciąży, oczywiście jeśli nie występują żadne problemy z płodem. Uprawianie seksu w czasie ciąży nie powoduje poronienia, może natomiast ożywić życie seksualne. Rozwijające się dziecko jest chronione przez płyny owodniowe w macicy, jak również przez silne mięśnie samej macicy, więc penetracja w żaden sposób nie wpłynie na dziecko. Czasem jednak bywa tak, że ciąża może spowodować zmiany na poziomie komfortu i pożądania seksualnego w przypadku obu partnerów. W miarę jak zmienia się twoje ciało, seks też będzie inny. W czasie ciąży nie tylko zwiększają się Twoje piersi, ale również zwiększa się czułość we wszystkich strefach erogennych, a to może oznaczać bardziej intensywne, a nawet wielokrotne orgazmy.

Najprawdopodobniej Twój popęd płciowy podczas pierwszego trymestru zmniejszy się, będziesz zmęczona i pojawią się mdłości, to właśnie drugi trymestr będzie ożywiony, a wysoki poziom hormonów może zwiększyć libido. Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży libido może spaść, pojawi się nerwowość w związku z nadchodzącym terminem.

Oprócz uprawiania seksu podczas ciąży dla czystej zabawy i przyjemności, zauważysz też jego inne korzyści! Aktywność fizyczna i spalanie kalorii, które pomogą Tobie i Twojemu partnerowi pozostać aktywnymi i utrzymać dobrą kondycję to jedno z nich. Zwiększony przepływ krwi do narządów płciowych w czasie ciąży oznacza intensywniejsze orgazmy. Podwyższenie hormonów szczęścia – orgazm uwalnia endorfiny, które sprawiają, że poczujesz się szczęśliwa i zrelaksowana. Ponadto jeszcze bardziej zacieśni się więź z partnerem – posiadanie zdrowego życia seksualnego podczas ciąży jest dobrym sposobem na utrzymanie bliskiego związku emocjonalnego i zwiększenie wzajemnego zaufania, co jest szczególnie ważne w momencie tak wielu zmian zachodzących w Waszym życiu.

współżycie w ciąży

Współżycie w ciąży do kiedy

W rzeczywistości, popęd płciowy kobiety może nawet wzrosnąć na niektórych etapach ciąży, a seks w tym czasie może przynieść nowe korzyści dla organizmu. Seks podczas ciąży jest całkowicie bezpieczny dla kobiety. Bardzo dobrze dla Waszej relacji jest, jeśli uprawiacie seks przez cały okres ciąży, chyba że zabronił tego lekarz.

Niektórzy lekarze zalecają, aby unikać seksu w ostatnich tygodniach ciąży, z tego względu, że hormony zawarte w nasieniu mogą stymulować skurcze. W dodatku w późniejszych fazach ciąży, nie wolno wybierać pozycji wywierających nacisk na ciężarny brzuch – waga dziecka może wywierać dodatkowy nacisk na organy wewnętrzne lub główne arterie kobiety!

Kobieta czuje się bardziej komfortowo w pozycjach, w których może kontrolować głębokość i szybkość penetracji. Wygodne pozycje dla kobiety w ciąży i jej partnera to głównie te w których kobieta znajduje się na górze partnera, ,,na łyżeczkę”gdy oboje leżycie na bokach, lub gdy kobieta siedzi na krawędzi łóżka, a partner znajduje się z przodu. Jednak, aby w pełni zrozumieć swoje wzajemne potrzeby podczas tego okresu, musicie otwarcie ze sobą rozmawiać, bo tylko w ten sposób oboje będziecie cieszyć się seksem przez całą ciążę.

Warto jednak zaznaczyć, że seks w trzecim trymestrze może nie być bezpieczny. Jeśli penis twojego partnera wejdzie w kontakt z twoją szyjką macicy lub jeśli masz skurcze w wyniku orgazmu, może on uszkodzić łożysko i spowodować krwawienie, które może zagrozić ciąży.

W pierwszym trymestrze często występuje dużo mniejsza ochota na współżycie i jest to związane z szalejącymi hormonami, którym towarzyszy złe samopoczucie, zawroty głowy, mdłości, bóle piersi, notoryczne zmęczenie. Niechęć do zbliżeń może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Ponadto w pierwszych tygodniach ciąży u wielu kobiet pojawia się suchość pochwy. Warto wtedy zastosować żele nawilżające, gdyż nie wnikają one do organizmu, więc nie szkodzą płodowi.

W drugim trymestrze poprawia się samopoczucie, organizm przyzwyczaił się do nowego stanu. Wzrasta poziom hormonów – estrogen i progesteron – możesz się czuć jakbyś była w ciągłej owulacji, wzrasta więc ochota na współżycie.

W ostatnim trymestrze ciąży seks staje się mniej atrakcyjny. Brzuch uciska na pęcherz, utrudnia oddychanie i codzienne funkcjonowanie, więc zdecydowanie seks jest ostatnią rzeczą o której myślisz. Im bliżej porodu, czyli od około 38 tygodnia ciąży tym większe prawdopodobieństwo, że podczas zbliżenia może dojść do zainicjowania porodu.

Współżycie w ciąży forum

Warto jest zaglądać na fora internetowe dotyczące tematu ciąży i współżycia podczas tego okresu. Dzięki wpisom, pytaniom i odpowiedziom bardziej doświadczonych osób, których dotyka ten aspekt życia można dowiedzieć się wielu interesujących i przydatnych rzeczy. Oprócz kwestii podstawowych dotyczących zbliżeń w czasie ciąży, takich jak bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie, znajdziemy także informacje dotyczące wygodnych pozycji, seksu analnego, oralnego, czy wszelkich dolegliwości związanych ze współżyciem podczas ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Współżycie w ciąży z prezerwatywą czy bez?

Infekcja przenoszona drogą płciową w czasie ciąży może spowodować poważne problemy zdrowotne zarówno dla Ciebie, jak i dla płodu. Unikaj wszelkich form aktywności seksualnej, jeśli Twój partner ma aktywną lub niedawno zdiagnozowaną infekcję przenoszoną drogą płciową!

Jeśli natomiast uprawiasz seks z nowymi lub z wieloma partnerami koniecznie używaj prezerwatywy. Zakażenia przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do potencjalnych chorób zapalnych miednicy, które mogą prowadzić do poronień i innych poważnych komplikacji zdrowotnych.

Używaj prezerwatywy, jeśli nie jesteś w monogamicznym związku, uprawiasz seks z nowym partnerem i nie jesteś całkowicie pewna historii seksualnej swojego partnera. Pamiętaj, że ciąża nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – takimi jak HIV, opryszczka, brodawki, czy chlamydia – wszystkie te zakażenia wpłyną zarówno na Ciebie jak i na dziecko.

Wiele par obawia się obecności niewielkiej ilości substancji w spermie, która może wywołać przedwczesny poród i z tego względu decyduje się na współżycie przerywane albo używanie prezerwatyw. W wielu przypadkach jest to jednak niepotrzebne, gdyż zdrowe pary i niezagrożona ciąża naprawdę mogą bez przeszkód uprawiać seks aż do końca ciąży.

współżycie w ciąży - korzyści

Współżycie w ciąży bliźniaczej

Ciąża mnoga jest uważana za „ciążę podwyższonego ryzyka”, dlatego tak ważne jest stosowanie zaleceń od lekarza. Jeśli jednak ciąża mnoga przebiega bez powikłań, to lekarze najczęściej pozwalają na uprawianie seksu, ale tylko w pierwszej połowie ciąży, zaznaczają jednak, aby unikać stymulacji sutków i wybierać pozycję na boku. W drugiej połowie ciąży, seks jest zabroniony dlatego, że mógłby wywołać przedwczesny poród.

Współżycie w ciąży przeciwwskazania

Lekarz może zalecić, abyś nie uprawiała seksu, jeśli masz niewyjaśnione krwawienie z pochwy, wydzielinę lub skurcze, następuje przeciekanie z płynu owodniowego, szyjka macicy zaczyna się przedwcześnie otwierać, łożysko częściowo lub całkowicie zakrywa otwarcie szyjki macicy, miałaś już wcześniej przedwczesny poród, jesteś zagrożona poronieniem lub poroniłaś w przeszłości, jesteś narażona na ryzyko przedwczesnego porodu (skurcze przed 37 tygodniem ciąży), spodziewasz się bliźniaków, trojaczków lub innych „wielokrotności”.

Należy także pamiętać, że jeśli lekarz zabronił uprawiania seksu podczas ciąży, to wiąże się, to nie tylko z penetracją, ale także z orgazmem i pobudzeniem seksualnym!

Podczas ciąży niektóre zachowania seksualne nie są bezpieczne dla żadnej kobiety: jeśli uprawiacie seks oralny, Twój partner nie może wydmuchiwać powietrza do Twojej pochwy! Grozi to zatorem powietrznym – zablokowaniem naczyń krwionośnych przez pęcherzyk powietrza i może być śmiertelny dla matki i dziecka.

Lekarze w niektórych przypadkach zalecają również unikanie seksu analnego. Tylko jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ryzyka przedwczesnego porodu, to partnerzy jak najbardziej mogą taki seks uprawiać. Bardzo ważne jest jednak, aby oboje partnerzy przestrzegali ścisłej higieny, bowiem bakterie zawarte w odbycie, wprowadzone do pochwy mogą wywołać infekcję narządów rodnych. Zabronione jest wprowadzenie członka do pochwy po stosunku analnym, jeśli członek nie został dokładnie umyty.

Niestety seks analny podczas ciąży, jest utrudniony, kobiety często cierpią na hemoroidy, krwawienia z odbytu i zaparcia. Często dochodzi do podrażnienia odbytu, a nawet przerwania ciągłości skóry. Kobiety, które odczuwają dyskomfort w okolicach odbytu powinny powstrzymać się przed seksem analnym. Jednak bez obaw! Jeśli seks analny nie jest dla Was wskazany, to możecie wykorzystać inne formy zbliżeń, takie jak petting, wzajemna masturbacja czy seks oralny.

Jeśli po osiągnięciu orgazmu skurcze trwają dłużej niż godzinę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. U kobiet po 37. tygodniu ciąży może to oznaczać nawet przedwczesny poród. Normalne są natomiast skurcze trwające krócej oraz intensywne orgazmy, które są silniejsze na tym etapie, niż w każdym innym momencie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial