2 października 2024

Polipy w nosie u dziecka – jak je rozpoznać i leczyć?

polipy w nosie u dziecka

Polipy w nosie wywołują mnóstwo dokuczliwych objawów. Guzki, chociaż zazwyczaj są niewielkie, utrudniają oddychanie i osłabiają węch. Polipy najczęściej pojawiają się u dorosłych mężczyzn, za to u dzieci prawie w ogóle. Niemniej jednak zdarza się, że na skutek stanu zapalnego czy alergii, u najmłodszych dochodzi do ich powstania. Kiedy dziecko skarży się na ciągłe uczucie zatkanego nosa, rodzic powinien wybrać się z nim do laryngologa. Lekarz pomoże stwierdzić, czy dolegliwości mają związek z guzkami czy innymi zmianami laryngologicznymi. Obecność polipów w obrębie jamy nosowej wymaga leczenia. Z tego względu nie warto zwlekać z ich diagnostyką. Jak rozpoznać polipy u dziecka oraz w jaki sposób je leczyć?

Przyczyny powstawania polipów w nosie

Chociaż polipy w nosie u dzieci to rzadkość, w niektórych przypadkach może dochodzić do ich pojawienia się. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu guzków są stany zapalne oraz alergie. Z tego względu, polipy częściej występują u osób z obniżoną odpornością oraz u alergików. Torbiele mogą wystąpić się na skutek przewlekłych procesów zapalnych błony śluzowej nosa, a także zatok. Na tworzenie się guzów wpływ mają czynniki genetyczne. U dzieci stanowią one jedną z najważniejszych przyczyn pojawienia się polipów. Na powstanie guzków w szczególności narażone są te dzieci, które od najmłodszych lat chorują na astmę oskrzelową lub mukowiscydozę. Polipy tworzą się w obrębie nabłonka. W związku z tym, ryzyko ich rozwoju jest większe u dzieci z zaburzeniami funkcji komórek nabłonkowych. Do powstania guzków może dojść na przykład wtedy, gdy dziecko cierpi na nieruchomość rzęsek. Trzeba jednak jeszcze raz powtórzyć, że występowanie polipów u najmłodszych to rzadkość. Puki obecności guzków nie stwierdzi lekarz, nie warto samemu stawiać diagnozy.

Jak rozpoznać polipy?

Chociaż nie wolno samemu diagnozować dziecka, warto wiedzieć jak objawiają się polipy, by w porę wybrać się z nim do lekarza. Symptomy świadczące o obecności guzków są zbliżone do objawów krzywej przegrody nosowej czy przewlekłego zapalenia zatok. Z tego względu, bez specjalistycznych badań trudno jest ocenić, z jaką chorobą mamy do czynienia. Wspomnieliśmy już, że obecność polipów utrudnia oddychanie. Niekiedy nawet do takiego stopnia, że u osób chorych pojawiają się nocne bezdechy. To jak bardzo utrudnione jest oddychanie w dużej mierze zależy jednak od wielkości guzków. Obecność polipów u dzieci może objawiać się mówieniem przez nos. Pamiętajmy jednak, że symptom ten jest charakterystyczny również dla innych schorzeń laryngologicznych. Kiedy guzki są sporej wielkości, rodzic może zauważyć, że nos dziecka stał się nieco szerszy niż był wcześniej. Należy wspomnieć, że przy obecności polipów w jamie nosowej ciągle zalega wydzielina. Jej konsystencja może być mniej lub bardziej wodnista. Rodzic może podejrzewać wystąpienie polipów, kiedy zauważy u dziecka:

  • niedrożność nosa,
  • oddychanie przez usta,
  • uczucie dyskomfortu wewnątrz nosa,
  • częste kichanie,
  • chrapanie,
  • częste łzawienie,
  • spływanie plwociny po tylnej ścianie gardła,
  • zaburzenia węchu.
polipy w nosie u dziecka - diagnostyka

Diagnostyka polipów nosa

Rodzic, który zauważył u swojego dziecka objawy towarzyszące polipom nosa, powinien zgłosić się z nim do lekarza. W celu diagnostyki, najlepiej jest wybrać się do laryngologa. Aby rozpoznać obecność polipów niezbędne jest przeprowadzenie jednego lub kilku badań laryngologicznych. W zależności od umiejscowienia polipów lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie fiberoskopii, lub rynoskopii przedniej. Pierwsze badanie polega na wprowadzeniu do nosa endoskopu. Niewielkie narzędzie ma wbudowaną kamerkę, co umożliwia laryngologowi dokładne obejrzenie jamy nosowej. Ponieważ badanie jest dość nieprzyjemne, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Rynoskopia jest nieco mniej skomplikowana. Badanie polega na obejrzeniu przedniej części jamy nosowej za pomocą specjalnego wziernika. Kiedy istnieje podejrzenie obecności polipów w zatokach, konieczne może okazać się przeprowadzenie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. U dzieci jednak, badania te wykonuje się stosunkowo rzadko.

Czy polip w nosie jest groźny?

Kiedy lekarz potwierdzi obecność polipów w jamie nosowej, dziecko musi zostać poddane leczeniu. Obecność guzków w nosie to niegroźne schorzenie. Niemniej jednak może prowadzić do powstania powikłań. Nieleczone polipy często się powiększają. To zaś sprawia, że dziecku coraz gorzej się oddycha. Torbiele o dużych rozmiarach mogą wywoływać nocne bezdechy, co stanowi dla najmłodszych poważne zagrożenie. Trzeba pamiętać, że obecność guzów sprawia, że najmłodsi ciągle odczuwają dyskomfort. Z powodu polipów dzieciom zdarza się wkładać do nosa palec, co jest mało higieniczne.

Polipy w nosie u dziecka – leczenie

Chociaż polipy nie są groźnym schorzeniem, niewątpliwie warto je leczyć. Guzki wywołują dyskomfort, co dla dziecka jest bardzo dokuczliwe. Najmłodsi podczas wydmuchiwania z nosa wydzieliny często odczuwają ból. Dla dzieci, które są wrażliwe na cierpienie, uczucie to jest niezwykle nieprzyjemne. W wielu przypadkach, torbiele utrudniają oddychanie. Aby dziecko mogło powrócić do zdrowia, koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń lekarza. Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, laryngolog wybierze odpowiednią dla malucha formę leczenia. Polipów z nosa można pozbyć się na różne sposoby. Najczęściej stosowaną metodą leczenia torbieli znajdujących się w obrębie jamy nosowej jest farmakoterapia.

Farmakoterapia

Po zdiagnozowaniu polipów w nosie, laryngolodzy najczęściej zalecają pacjentom farmakoterapię. Rodzaj przepisywanych lekarstw różni się w zależności od przyczyny powstania i charakteru torbieli. Jeśli lekarz oprócz torbieli stwierdzi także obecność infekcji bakteryjnej, dziecko musi zażywać antybiotyki. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy pacjent choruje na zapalenie zatok. Kiedy guzki są wynikiem stanu zapalnego, pacjentom podaje się lekarstwa glikokortykosteroidowe. Farmaceutyki mają właściwości przeciwzapalne, a także przeciwalergiczne. Glikokortykosteroidy podawać można donosowo lub doustnie. Wszystko zależy od tego, czy nos pacjenta jest drożny. W przypadku, gdy lekarz zaleci dziecku przyjmowanie steroidów, torbiele ulegają istotnemu zmniejszeniu. Działanie leków przynosi bardzo szybka ulgę, co w przypadku dzieci jest niezmiernie ważne. Niestety, na skutek farmakoterapii guzki rzadko znikają całkowicie.

Polipy w nosie – leczenie naturalne

Kiedy polipy w jamie nosowej są niewielkich rozmiarów, lekarz może zalecić stosowanie płukanek lub inhalacji. W aptekach do irygacji nosa dostępne są preparaty z dodatkiem soli morskiej lub soli fizjologicznej. Regularne płukanki pomagają obkurczyć torbiele, a na dodatek usuwają z jamy nosowej zanieczyszczenia. Preparaty do irygacji ułatwiają dzieciom wydmuchiwanie z nosa zalegającej wydzieliny.

Zabieg chirurgiczny

Kiedy farmakoterapia i inne metody leczenia zawodzą, lekarz może skierować pacjenta na chirurgiczne usunięcie polipów. U dzieci, operację przeprowadza się stosunkowo rzadko. Niemniej jednak, niekiedy istnieje taka konieczność. Wskazaniem do zabiegu są torbiele o dużych rozmiarach lub duża ilość guzków. Usuwanie polipów może odbyć się metodą laparoskopową lub laserową. Tradycyjne zabiegi z użyciem skalpela, wykonuje się już sporadycznie. Metoda leczenia zawsze zależna jest od charakteru zmian.

Leki na polipy nosa bez recepty

Niektórzy unikają lekarzy jak ognia. Leczenie polipów na własną rękę jest jednak dość ryzykowne. Po pierwsze, błony śluzowe jamy nosowej łatwo ulegają mikrouszkodzeniom, a po drugie domowe sposoby i specyfiki bez recepty rzadko są skuteczne. Osoby, które nie chcą iść z torbielami do specjalisty mogą spróbować zastosować aerozol z solą morską. Systematyczne przyjmowanie preparatu może delikatnie obkurczyć guzki oraz ograniczyć ilość wydzieliny. Należy jednak zaznaczyć, że unikanie wizyty u laryngologa w przypadku chorego dziecka jest zachowaniem nieodpowiedzialnym. Nieleczone polipy utrudniają oddychanie i mogą prowadzić do wielu powikłań.

polipy w nosie - jak leczyć?

Polipy nosa u dzieci – forum pełne zaniepokojonych rodziców

Chociaż polipy nosa u dzieci są schorzeniem rzadko spotykanym, na forach internetowych znaleźć można mnóstwo wpisów dodanych przez zaniepokojonych rodziców. Forumowicze pytają jak rozpoznać obecność torbieli oraz w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć. Wiele matek niepotrzebnie stawia diagnozę bez konsultacji z lekarzem. To duży błąd, gdyż aby potwierdzić wystąpienie guzków, należy przeprowadzić dokładne badania. Kiedy polipy są małe, nawet laryngolog nie jest w stanie spostrzec ich bez specjalistycznego sprzętu lekarskiego.

Usunięcie polipa z nosa – forum

Rodzice, którzy byli z dziećmi u laryngologa, po postawieniu diagnozy często zastanawiają się jak w bezpieczny sposób pozbyć się polipów. Na forach pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania torbieli oraz czy jest on bolesny. Wspomnieliśmy już, że leczenie chirurgiczne wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Z tego względu pacjent w tracie zabiegu może odczuwać jedynie delikatny dyskomfort. Trzeba zaznaczyć też, że leczenie chirurgiczne to ostateczność. Zanim lekarz skieruje dziecko na zabieg, prawdopodobnie przepisze mu lekarstwa lub zaleci płukanki.

Polipy nosa leczenie naturalne – forum

Część rodziców zastanawia się nad ty, czy polipy da się wyleczyć w sposób naturalny. Zwłaszcza, jeśli są przeciwnikami stosowania steroidów i antybiotyków. Oczywiście, istnieją metody alternatywne dla farmakoterapii i zabiegów chirurgicznych. Aczkolwiek, ich skuteczność jest bardzo niska. Jeśli rodzic upiera się nad naturalnymi metodami leczenia, może spróbować podawać dziecku donosowo roztwór soli fizjologicznej lub morskiej. Kiedy jednak irygacje nie przyniosą rezultatów, dorosły powinien poważnie zastanowić się nad konsultacją z lekarzem i zastosowaniem farmaceutyków dostępnych na receptę.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial