18 sierpnia 2024

Suche oko – domowe sposoby na tą dolegliwość

suche oko - domowe sposoby

Suche oko dotyka osoby, którym brakuje nawilżenia w postaci łez, które to natłuszczają i odżywiają oko. Zespół suchego oka to niedostateczne wydzielanie łez lub zaburzenia w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego – mogą to być na przykład łzy złej jakości. Łzy są niezbędne do zachowania w dobrej kondycji przedniej powierzchni gałki ocznej, są również niezbędne do wyraźnego widzenia. Suchość oka jest częstym problemem szczególnie u osób starszych. Jeśli chodzi o suche oko domowe sposoby mogą być bardzo pomocne.

Z każdym mrugnięciem powiek łzy rozprzestrzeniają się na przedniej powierzchni oka, a konkretnie na rogówce. Łzy nawilżają, zmniejszają ryzyko infekcji oka, zmywają ciała obce z oka i utrzymują gładką i czystą powierzchnię oczu. Gdy produkcja łez i drenaż nie są w równowadze mamy do czynienia z zespołem suchego oka.

Łzy są wytwarzane przez kilka gruczołów w powiekach i wokół nich. Produkcja łez ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, z różnymi schorzeniami lub jako efekt uboczny stosowania niektórych leków. Warunki środowiskowe, takie jak wiatr i suchy klimat, mogą również zmniejszać wytwarzanie łez. To właśnie wtedy, gdy zmniejsza się standardowa ilość produkcji łez lub gdy łzy zbyt szybko odparowują z oczu, mogą rozwinąć się objawy suchego oka.

Suche oko domowe sposoby – problemy z  okiem

Płyn łzowy obmywa najbardziej zewnętrzną część gałki ocznej, a potem uchodzi przez kanaliki łzowe do woreczka łzowego i następnie do przewodu nosowo-łzowego. Przewód łączy oko z jamą nosową, więc płacząc, wycieramy nie tylko oczy, ale i nos.

Łzy składają się z trzech warstw: oleju, wody i śluzu. Każdy składnik chroni i odżywia przednią powierzchnię oka. Gładka warstwa oleju to część najbardziej zewnętrzna, pomaga ograniczyć parowanie warstwy wodnej, produkowana jest przez gruczoły tarczkowe. Pełni także funkcję smarującą, zmniejszającą tarcie powieki o rogówkę. Natomiast część śluzowa, czyli najbliższa oku, jest produkowana przez komórki kubkowe. To dzięki niej film łzowy trzyma się powierzchni gałki ocznej. Część wodnista, produkowana jest przez gruczoł łzowy, w tej warstwie rozpuszczone są również substancje antybakteryjne, które chronią oko przed zakażeniami.

Jeśli łzy odparowują zbyt szybko lub nie rozprzestrzeniają się równomiernie na rogówkę z powodu niedoborów którejkolwiek z trzech warstw łez, mogą rozwinąć się objawy suchego oka.

Zapalenie rogówki i spojówek jest również określane jako zespół suchego oka.

Uczucie towarzyszące suchym oczom jest nieprzyjemne, cały czas występuje podrażnienie, szorstkość i pieczenie oczu; uczucie ciała obcego w oczach i niewyraźne widzenie. Zaawansowane stadium może nawet uszkodzić przednią powierzchnię oka i poważnie pogorszyć widzenie.

Zespół suchego oka może rozwinąć się z wielu powodów, na przykład z powodu wieku, większość osób powyżej 65 roku życia ma objawy suchego oka. Płeć również ma tutaj znaczenie, schorzenie częściej dotyka kobiety, z powodu zmian hormonalnych spowodowanych ciążą, stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, czy menopauzy. Niektóre leki, w tym leki przeciwhistaminowe, leki zmniejszające przekrwienie, leki obniżające ciśnienie krwi i leki przeciwdepresyjne, mogą zmniejszać wytwarzanie łez. Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą i problemami z tarczycą częściej mają objawy suchego oka. Ekspozycja na dym, wiatr i suchy klimat także zwiększają parowanie łez, powodując objawy suchego oka. Brak regularnego mrugania, na przykład przy dłuższym patrzeniu się w ekran komputera, może również przyczyniać się do wysuszenia oczu. Poza tym to długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych może być także czynnikiem powstania tego schorzenia.

Zabiegi stosowane w celu zmniejszenia suchości oka mają na celu przywrócenie lub utrzymanie normalnej ilości łez w oku. Domowe sposoby na suche oko pozwalają zminimalizować suchość i związany z tym dyskomfort.

suche oko - domowe sposoby leczenia

Suche oczy domowe sposoby, przykłady

Domowe sposoby stosowane w leczeniu suchych oczu obejmują zakraplanie oczu sztucznymi łzami, w tym celu wykorzystuje się roztwory sztucznych łez, które są dostępne bez recepty. Domowe i naturalne sposoby pozwalają również na leczenie stanów zapalnych powiek, które także przyczynia się do suchości oka. Sztuczne łzy można stosować tak często, jak to konieczne. Najlepiej jest zakupić roztwór bez konserwantów i dodatków, gdyż mogą one dodatkowo podrażniać oczy. Taki produkt będzie miał krótszą datę ważności po otwarciu.

Kolejnym sposobem jest także zwiększenie produkcji łez. Twój optometrysta może przepisać Ci krople do oczu, które zwiększają produkcję łez. Pomocne może być także przyjmowanie suplementu diety z kwasami tłuszczowymi omega-3, warto także wzbogacić codzienną dietę w produkty bogate w te kwasy.

Staraj się także regularnie stosować okłady na powiekach, możesz także wykonywać delikatny masaż wokół oczu. Do okładów na oczy stosuj napary ze świetlika, kopru włoskiego i rumianku.

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na suche oczy jest ich nawilżenie okładami z czarnej herbaty, która znana jest ze swoich właściwości utleniających. Ostygniętą, ale nadal ciepłą herbatę należy nałożyć na zamknięte powieki. Możemy zastosować herbatę w torebkach, wtedy możemy po prostu na powieki nałożyć je, a jeśli stosujemy herbatę z liśćmi, to wystarczy namoczyć w niej chusteczkę lub gazę. Dla uzyskania najlepszych rezultatów powinniśmy pozostawić je na oczach przez około 20 minut.

Kolejnym wartym uwagi sposobem na zmniejszenie dolegliwości suchego oka, jest maseczka z ogórka. Plasterki świeżego ogórka ułożone na zamkniętych oczach nawilżą je i będą działać przeciwzapalnie. Taką metodę możemy stosować nawet dwa razy dziennie.

Suche oko leczenie domowe sposoby

W codziennej pielęgnacji suchego oka bardzo ważne jest także to, aby pamiętać o regularnym mruganiu podczas czytania, czy pracy przed komputerem. Dzięki temu naturalnie nawilżymy powierzchnię oka.

Kolejnym ważnym punktem jest nawilżenie otoczenia, w którym się znajdujesz. Zwłaszcza zimą, kiedy grzejniki są niemalże stale włączone, powietrze jest suche, a woda z Twoich oczu bardzo szybko paruje. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pracy i w domu. Możesz umieścić dużą ilość roślin doniczkowych, które nie tylko nawilżają powietrze, ale także oczyszczają je. Jeśli to nie jest wystarczające, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Na rynku jest szeroki wybór nawilżaczy, a niektóre nie tylko dbają o jakość powietrza w pomieszczeniu, ale mają także designerski wygląd.

Postaraj się także nosić okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy przed wiatrem i słońcem. Niepotrzebne narażenie na te czynniki dodatkowo wysuszy Twoją soczewkę, nawet jeśli będziesz stosować wszystkie ważne punkty w pielęgnacji suchego oka.

Poza tym unikaj nadmiernego odwodnienia w ciągu dnia i staraj się przyjmować regularne ilości wody.

suche oko - domowe sposoby kuracji

Zespół suchego oka domowe sposoby – jak zwalczyć suchość?

Zwalczając suchość domowymi sposobami, pamiętaj o stosowaniu odpowiednich produktów, które nie zawierają konserwantów. Ciepłe okłady na oczy możesz robić nie tylko z naparów ziołowych, ale także na bazie delikatnych płynów do mycia dla dzieci. Takie okłady uwolnią olej z gruczołów łzowych, co poprawi jakość łez.

Inną opcją są także żele, których gruba konsystencja głęboko nawilży okolice oczu, jednak należy stosować je tylko przed snem, gdyż żele mają tendencję do rozmywania widzenia.

Dieta to kolejny ważny czynnik w walce z zespołem suchego oka. Nie chodzi tylko o wzbogacenie diety w zdrowe kwasy tłuszczowe, ale także o to, aby zrezygnować z cukru lub przynajmniej ograniczyć go w diecie. To samo dotyczy innych sztucznych substancji słodzących.

Jeżeli winowajcą suchego oka jest lek, to lekarz może przepisać lek alternatywny, który nie doprowadzi do przesuszenia oczu.

Oprócz metod naturalnych istnieje także możliwość pozbycia się dolegliwości za pomocą prostej metody chirurgicznej, która prowadzi do trwałego uszczelnienia „otworów drenażowych” oka. Są to małe otwory w kącikach powiek, gdzie łzy spływają z oka do nosa. Dzięki tej metodzie chirurgicznej otwory drenażowe zamykają się, a łzy utrzymują się na powierzchni oka przez dłuższy czas. Jednak otwory drenażowe można również tymczasowo zamknąć za pomocą zaślepek wykonanych z krzemu lub kolagenu – zatyczki są wkładane do otworów drenażowych przez lekarza specjalistę.

Suche oko domowe leczenie, porady

Domowe sposoby leczenia suchego oka polegają zwłaszcza na właściwej higienie i pielęgnacji. Warto także codziennie ogrzewać i delikatnie masować powieki, co pozwoli na upłynnienie i usunięcie wydzieliny znajdującej się w gruczołach Meiboma.

Dolegliwości suchego oka utrzymują się najczęściej do końca życia i nie ma możliwości całkowitego ich wyleczenia. Oczywiście istnieją wyjątki, na przykład wtórne stadia choroby, których przyczyną jest zażywanie niektórych leków, w takim przypadku ich odstawienie skutkuje cofnięciem się objawów suchego oka.

Zespołu suchego oka nie należy lekceważyć, jest to niebezpieczne schorzenie, polegające na niewystarczającym produkowaniu łez lub na tym, że łzy nie zawierają niezbędnych składników, które chronią i nawilżają powierzchnię oka. Nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić do jeszcze większych problemów ze wzrokiem. Całe szczęście istnieje wiele naturalnych metod, które warto stosować w domu, aby wyleczyć to schorzenie. Najważniejsze jest także to, szczególnie w przypadku osób codziennie malujących się, aby pod koniec dnia dokładnie zmywać makijaż, gdyż resztki niedokładnie zmytych kosmetyków zatykają gruczoły i doprowadzają do zespołu suchego oka.

Pamiętaj także o tym, aby unikać bezpośredniego kontaktu ze strumieniem powietrza skierowanego na oczy, np. strumienia pochodzącego z ogrzewania w samochodzie, czy suszarki do włosów.

Nie przebywaj w miejscach zadymionych, ponieważ dym jeszcze bardziej zaostrza objawy suchego oka.

Pracując przed komputerem, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu ekranu, który powinien znajdować się na wysokości twoich oczu. Pamiętaj także o przerwach w czasie pracy, która wymaga stałej koncentracji wzrokowej. Możesz zamykać oczy, a następnie przez chwilę mrugać, to sprawi, że film łzowy zostanie rozprowadzony po całej gałce ocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial