23 czerwca 2024

Swędzenie pochwy

swędzenie pochwy

Trudno znaleźć kobietę, która chociaż raz nie borykała się z tą przykrą dolegliwością, jaką jest swędzenie pochwy. Miejsca intymne są bardzo wrażliwe, dlatego też zawsze chcemy jak najszybciej uporać się z uczuciem dyskomfortu w tej strefie. Zazwyczaj swędzenie i pieczenie sromu kojarzone jest z infekcjami bakteryjnymi bądź grzybiczymi, jednak czynników które mogą wywołać swędzenie jest znacznie więcej. Najczęściej pierwsze symptomy odczuwane są wskutek wzrostu ph pochwy, kiedy dochodzi do zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się jakie są przyczyny swędzenia pochwy, co zrobić aby się z nimi uporać, kiedy niezbędna jest pomoc specjalisty oraz jakich zasad przestrzegać aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Niechorobowe przyczyny swędzenia pochwy

Zanim udamy się do lekarza, warto zastanowić się, czy nie znamy odpowiedzi na pytanie co wywołuje uczucie swędzenia miejsc intymnych. Niejednokrotnie jesteśmy w stanie bez większego wysiłku zniwelować wpływ tych czynników. Należą do nich:

-zbyt ciasna bielizna i/lub wytworzona z syntetycznych materiałów,
-drażniące działanie detergentów piorących,
-alergia na płyn do higieny intymnej,
-używanie tamponów przy słabym krwawieniu menstruacyjnym,
-stosowanie dopochwowych środków antykoncepcyjnych,
suchość pochwy wywołana niedostatecznym nawodnieniem organizmu,
-podrażnienie po depilacji,
-źle dobrane lubrykanty,
-uczulenie na zawarty w niektórych prezerwatywach lateks,
-kontakt z chlorowaną wodą, np na basenie,
-okres menopauzalny,
-drobne otarcia powstałe podczas stosunku.

Powyższe przyczyny swędzenia pochwy możemy samodzielnie zlikwidować, zaprzestając narażania sromu na czynniki drażniące. Jeśli jednak mimo zmiany nawyków swędzenie nadal jest uporczywe, warto pomóc sobie sprawdzonymi domowymi metodami. 

swędzenie pochwy - domowe sposoby

Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Istnieje wiele sprawdzonych możliwości łagodzenia swędzenia miejsc intymnych. Po pierwsze, warto skrócić włosy łonowe które mogą dodatkowo podrażniać srom i wzmagać dolegliwości. Następnym krokiem powinno być dobranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej o ph zbliżonym do ph pochwy (ok. 5,2). Powinnaś także zadbać o odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych z pomocą przeznaczonych do tego lubrykantów. Jeśli często zmagasz się z dolegliwościami intymnymi, wzbogać swoją dietę o produkty mleczne, które zawierają probiotyki – bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Odpowiednią florę bakteryjną pomogą utrzymać także probiotyki, czyli leki OTC dostępne bez recepty: zarówno w formie kapsułek do połknięcia jak i globulek dopochwowych. Wśród domowych metod walki ze świądem pochwy zaliczyć można także płukankę z 3-procentowego roztworu kwasu borowego, kąpiele z dodatkiem octu jabłkowego bądź sody oczyszczonej. Nieocenioną pomocą w dolegliwościach intymnych jest także fitoterapia.

Jak leczyć swędzenie pochwy ziołami?

W swędzeniu miejsc intymnych pomoc niosą:

 • nasiadówki z szałwii (można dołączyć także rumianek, ziele krwawnika bądź kwiat nagietka) – 3 łyżki ziela bądź liści szałwii należy zalać 2-3 litrami gorącej wody i zaparzać pod przykryciem do czasu, gdy wywar osiągnie optymalną temperaturę. Powstały wywar należy przecedzić do miski i wykonywać przez kwadrans nasiadówkę.
 • kąpiele z użyciem tymianku –  około 100 g ziela tymianku należy zalać pięcioma litrami wody i gotować pod przykryciem 3-5 minut. Powstały wywar pozostawiamy do wystygnięcia, po czym odcedzamy. Wygotowane zioła umieszczamy w płóciennym woreczku, następnie wraz z odwarem przenosimy do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli powinien trwać od 10 do 15 minut.
 • napar z babki lancetowatej – łyżkę suszonych liści babki, należy zalać gorącą wodą, gotować przez 5 minut. Powstałym odwarem kilka należy przemywać miejsca intymne kilka razy dziennie. Dzięki temu poczujemy znaczną ulgę, zlikwidujemy przekrwienia oraz opuchliznę w okolicach intymnych.
swędzenie pochwy - konsultacja medyczna

Chorobowe przyczyny swędzenia pochwy

Jeśli domowe leczenie nie przynosi skutków, dolegliwości nasilają się, a do swędzenia dołączają inne objawy (upławy, bóle brzucha) należy skorzystać z porady lekarza. Przyczyną opisanych objawów mogą być infekcje intymne, których nie da się zwalczyć domowymi sposobami, a nieleczone prowadzić mogą o poważnych powikłań. Wśród najczęściej występujących infekcji intymnych znajdują się:

 • zakażenia grzybicze – drożdżaki w niewielkich ilościach bytują w pochwie naturalnie, zdarza się jednak, że dochodzi do nadmiernego ich namnożenia. Stają się dla nas wówczas przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości do których należą: swędzenie, pieczenie, obrzęk, suchość pochwy, ból podczas stosunku czy zaburzenia miesiączkowania. Charakterystycznym objawem grzybicy są upławy: gęste, białe o serowatej konsystencji i specyficznym zapachu drożdży. 
 • zakażenia bakteryjne – wywołane zazwyczaj zaburzoną pracą układu hormonalnego, bądź niewłaściwą higieną okolic intymnych. Swędzeniu pochwy towarzyszy wtedy pieczenie oraz ból.  Upławy mogą przybierać żółty, żółto-zielony bądź szarawy kolor o charakterystycznym rybim zapachu.
 • rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych – choroba przenoszoną drogą płciową, którą wywołuje pierwotniak: rzęsistek pochwowy Do najczęstszych objawów rzęsistkowicy poza swędzeniem pochwy, obserwujemy: pieniste, żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Należy pamiętać, że schorzenia te wymagają postawienia trafnej diagnozy przez specjalistę oraz dobrania odpowiedniego leczenia, niejednokrotnie także partnera. Tylko lekarz przekaże ci receptę na leki, które zlikwidują przyczynę choroby a nie jedynie jej objawy. 

swędzenie pochwy - bielizna

Co zrobić aby uniknąć swędzenia pochwy?

 1. Noś bawełnianą bieliznę;
 2. Nie myj miejsc intymnych zwykłym mydłem, ponieważ ma ono silne działanie wysuszające;
 3. Dbaj o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu;
 4. Do prania bielizny używaj delikatnych środków piorących;
 5. Unikaj wielogodzinnego noszenia rajstop i obcisłych spodni;
 6. Ostrożnie depiluj okolice intymne.
 7. Dbaj o higienę intymną i tego samego wymagaj od partnera.

Podsumowując, istnieje wiele możliwych przyczyn występowania swędzenia pochwy, zarówno niechorobowych jak również tych wymagających pomocy specjalisty. W każdym przypadku niezmiernie ważna jest obserwacja swojego organizmu, ponieważ nawet z pozoru niewinna infekcja, zaniedbana może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli jednak powód swędzenia pochwy nie jest wywołany chorobą dróg intymnych, niezmiernie istotna okazuje się znajomość schematów postępowania i pomocnych domowych metod zapewniających ulgę w swędzeniu pochwy. Niemniej jednak każda kobieta dbająca o swoje zdrowie powinna pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, który pomoże zadbać o zdrowie intymne. Każda z nas pragnąc zapewnić sobie zdrowie oraz zapomnieć o swędzącym problemie powinna świadomie wybierać kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych oraz nosić bieliznę z przewiewnych materiałów. Niemniej ważna jest odpowiednia dieta uboga w cukry oraz alkohol, bogata natomiast w składniki odżywcze wzmacniające odporność i naturalną florę bakteryjną organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial