1 października 2024

Niepokojący wygląd paznokci – co może oznaczać?

niepokojący wygląd paznokci

Estetycznie wyglądające paznokcie to marzenie każdej kobiety. Niestety, niewiele pań może się nimi cieszyć. Ze względu na nieprawidłową dietę czy różnego rodzaju choroby, paznokcie często staja się łamliwe i mają nienaturalny kolor. W wielu przypadkach na skutek nieprawidłowej pracy organizmu dochodzi do powstawania białych linii, które widoczne są na powierzchni płytki paznokciowej. Niepokojące objawy mogą świadczyć o mniej lub bardziej poważnych schorzeniach. Jakie wyróżniamy zmiany w wyglądzie paznokcia i co je charakteryzuje oraz w jaki sposób leczyć się na wypadek pogorszenia stanu płytki paznokciowej?

Zmiany w wyglądzie paznokci

Mnóstwo schorzeń objawia się zmianami w obrębie paznokci. Co ciekawe, tylko część z nich jest związana z chorobami płytki paznokciowej. Większość zmian jest skutkiem nieprawidłowego działania całego organizmu. Zdarza się, iż białe czy brązowe pasma widoczne na paznokciach spowodowane są chorobami ogólnoustrojowymi. Dlatego też, jakiekolwiek zmiany w wyglądzie dłoni powinny wzbudzić w nas podejrzliwość. Tym bardziej, jeżeli z dnia na dzień wygląd palców znacznie się pogarsza. Niektóre zmiany pojawiające się na skutek nieprawidłowej diety czy infekcji mają nawet swoje nazwy. Z pewnością warto mieć wiedzę na temat ich charakterystyki, by w razie wystąpienia przypadłości móc szybką ją rozpoznać.

niepokojący wygląd paznokci - grzybica

Grzybica

Zmiany w obrębie paznokci najczęściej oznaczają grzybicę. W zależności od stopnia zaawansowania, choroba może przybierać nieco inne postaci. Osoby, które zmagają się z grzybicą na samym początku mogą zauważyć zmianę w kolorze płytki. Zazwyczaj, w pierwszej kolejności na paznokciu można zauważyć białe plamy. Te z czasem robią się żółte lub brązowe. Podczas grzybicy dochodzi do rogowacenia paznokci. Płytka staje się bardzo gruba i regularnie się rozwarstwia. Co ważne, grzybica może dotyczyć zarówno stóp jak i dłoni. Na dodatek choroba łatwo się przenosi. Dlatego też, należy do bardzo częstych przypadłości.

Przyczyny powstawania

Do najczęstszych przyczyn powstawania grzybicy paznokci zalicza się bezpośredni kontakt z grzybem. Chorobą łatwo zarazić się na basenie, kiedy nie używamy klapek lub podczas pobytów w pensjonatach. Kiedy jeden domownik zmaga się z grzybica paznokci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba przeniesie się na pozostałe osoby. Zwłaszcza, gdy te używają wspólnego ręcznika czy wymieniają się butami. Grzybica paznokci może być także skutkiem nieleczonej grzybicy skóry stóp lub dłoni. Narażeni na chorobę są zwłaszcza mężczyźni i kobiety zmagające się z cukrzycą oraz zaburzoną gospodarka hormonalną. Schorzeniu sprzyja otyłość i noszenie butów wykonanych z nieprzewiewnych materiałów.

niepokojący wygląd paznokci a żylaki

Leczenie

Grzybica wymaga długotrwałego leczenia. Głownie ze względu na fakt, iż choroba szybko się roznosi. Najczęściej, zmiany paznokci wymagają wizyty u lekarza. Dermatolog szybko rozpozna chorobę i przepisze odpowiednie farmaceutyki. Bardzo ważne jest, by maści i inne preparaty na grzybicę stosować regularnie. Brak systematyczności może sprawić, że będziemy zmagać się z grzybicą miesiącami. Poza tym, nie ma sensu stosowania domowych specyfików, ponieważ te nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Najlepiej zdecydować się na leczenie u specjalisty. Podczas eliminowania grzybicy ważne jest także, by dbać o prawidłową higienę paznokci. W tym celu warto używać płynów przeciwgrzybicznych oraz jednorazowych akcesoriów do pielęgnacji płytki.

Pasma Meesa czym są?

Jedną z najpopularniejszych zmian, którą można dostrzec w obrębie paznokcia są tak zwane Pasma Meesa. Ich cechą charakterystyczną jest biały kolor oraz to, że występują pojedynczo. Co ważne, pasma można zauważyć nie tylko u dłoni, ale również u stóp. W związku z tym, dość łatwo je rozpoznać. Osoby, które mają do czynienia z Pasmami Meesa mogą zauważyć, że te wraz z upływem czasu przesuwają się ku górze płytki paznokciowej. Dzieje się tak na skutek wzrostu paznokcia.

Przyczyny powstawania pasm meesa

Mimo, iż Pasma Meesa nie wyglądają na poważną przypadłość to mogą świadczyć o groźnych chorobach układu krwionośnego. Białe linie występujące w obrębie paznokcia bardzo często są skutkiem niewydolności serca czy niedokrwistości sierpowatokrwinkowej. Do przyczyn pojawiania się pasm należy także zatrucie organizmu czadem, lub metalami takimi jak arsen czy tal. Zmiana w wyglądzie paznokci jest charakterystyczna dla niewydolności nerek oraz malarii.

Leczenie

Przede wszystkim, aby pozbyć się białych linii na paznokciach, należy poznać przyczynę ich powstania. Zazwyczaj po wyleczeniu schorzenia będącego źródłem zmiany, pasma Meesa znikają samoczynnie. W przypadku podejrzenia zatrucia organizmu niezbędna jest wizyta u lekarza. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie. Podobnie sytuacja ma się w sytuacji zachorowania na malarię. Kiedy pasma są skutkiem niewydolności serca czy nerek nie zawsze możliwe jest całkowite wyeliminowanie zmian. Niemniej jednak, pojawienie się białych linii pomaga w rozpoznaniu chorób, co przekłada się na skuteczniejsze leczenie.

Pasma Muehrckego

Na paznokciach mogą pojawiać się także poziome linie, które najczęściej nie występują pojedynczo, a parami. Nazywa się je Pasmami Muehrckego. Zmiany mają kolor biały i zazwyczaj pojawiają się tylko u dłoni. Co ważne, w przeciwieństwie do pasm Meesa, pasma Muehrckego nie przemieszczają się wraz ze wzrostem paznokcia. Ich położenie zawsze jest stałe, więc łatwo je od siebie odróżnić.

niepokojący wygląd paznokci - pasma muehrckego

Przyczyny powstawania

Przyczyn powstawanie paznokci Muehrckego jest naprawdę wiele. Do najczęstszych z nich należy hipoalbuminemia oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Niemniej jednak, zdarza się iż białe, poziome linie w obrębie paznokcia są następstwem zespołu nerczycowego i groźnych chorób wątroby. Co ciekawe, pasma Muehrckego mogą być skutkiem chemioterapii, a także zażywania antybiotyków. Zwłaszcza, gdy farmaceutyki zawierają w sobie tetracykliny.

Leczenie

W zależności od przyczyny pojawienia się pasm Muehrckego można wyróżnić kilka sposobów eliminowania zmian. Jeden z nich polega na wyleczeniu chorób będących bezpośrednim źródłem zmian. W związku z tym, gdy osoba chcąca pozbyć się paznokci Muehrckego choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek czy schorzenia wątroby, musi rozpocząć farmakoterapię. Warto jednak dodać, że zmiany przestają być widoczne dopiero po dłuższym okresie leczenia. W przypadku, gdy białe pasma są skutkiem ubocznym chemioterapii czy zażywania antybiotyków, ich eliminowanie wymaga zmiany lekarstw. W sytuacji, gdy nie ma możliwości dobrania alternatywnej farmakoterapii, należy poczekać aż pasma znikną samoczynnie.

Linie Beau
niepokojący wygląd paznokci - linie beau

Gdy paznokcie nie są gładkie, można podejrzewać wystąpienie tak zwanych Bruzd Beau. Zmiany przyjmują postać poprzecznych rowków i wyglądają bardzo nieestetycznie. Najczęściej pojawiają się na paznokciach kciuków i dużych palców u stóp. Niemniej jednak, w skrajnych przypadkach zmianie mogą ulec wszystkie płytki paznokciowe. Warto dodać, że Bruzdy Beau są równoległe względem siebie i najczęściej istotnie nie różnią się kolorem od pozostałej części paznokcia.

Przyczyny powstawania

Niestety, zmiany w strukturze paznokci mogą świadczyć o poważnych chorobach. Zdarza się, iż Linie Beau są skutkiem nowotworu czy też zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Poprzeczne rowki bardzo często alarmują nas o wystąpieniu chorób wątroby i nerek. Bruzdy towarzyszą także schorzeniom układu krążenia (np. przy chorobie wieńcowej). Co ciekawe, Linie Beau mogą pojawiać się na skutek osłabienia organizmu po kilkugodzinnym porodzie, a także w sytuacji niedoboru wapnia.

Leczenie

Podobnie jak przy Pasmach Muehrckego czy Liniach Meesa leczenie Bruzd Beau polega na eliminowaniu bezpośrednich przyczyn nieestetycznych zmian. W wielu przypadkach widoczność bruzd można zmniejszyć przy pomocy specjalnych odżywek czy witaminowych lakierów do paznokci. Ponadto osoby, które zdecydują się na wizytę u dermatologa mogą poprosić o przepisanie farmaceutyków. Wygląd paznokci może poprawić zażywanie suplementów diety dostarczających do organizmu niezbędnych mikro- i makroelementów.

niepokojący wygląd paznokci - leczenie
Jak dbać o paznokcie?

W wielu przypadkach nie można zapobiec powstawaniu zmian w strukturze paznokcia. Zwłaszcza, gdy przypadłość spowodowana jest poważną chorobą. Niemniej jednak, pielęgnacja paznokci jest w stanie obniżyć ryzyko zarażenia grzybicą. Ponadto, odpowiednia higiena może wzmocnić osłabioną płytkę paznokcia i zmniejszyć widoczność nieestetycznych zmian. W jaki sposób dbać o paznokcie, kiedy te skłonne są do przebarwień i kruszenia?

  • Stosowanie zrównoważonej diety – niezbędny element dbania o zdrowy wygląd paznokci. By płytka była gładka i miała ładny kolor należy spożywać dania bogate w krzem, magnez, wapń oraz cynk. Warto sięgać po produkty pochodzenia mlecznego, a także ziołowe herbaty (np. napar ze skrzypu polnego). Dostarczanie do organizmu dużej dawki minerałów zmniejsza prawdopodobieństwo kruszenia się paznokcia.
  • Nakładanie odżywek – szczególnie ważna czynność w przypadku przebarwień paznokcia. Profesjonalne preparaty zawierają mnóstwo witamin, które wnikają w strukturę paznokcia. Regularne stosowanie odżywek rozjaśnia żółte plamy na paznokciach i zapobiega rozdwajaniu się płytki. Wybierajmy jednak produkty, które w składzie nie zawierają drażniących pigmentów i aromatów.
  • Zażywanie suplementów diety – idealne rozwiązanie dla osób, których jadłospis jest mało zróżnicowany. Kapsułki przeznaczone dla osób skarżących się na zmiany w obrębie płytki paznokcia są świetnym źródłem krzemu oraz wapnia. Dzięki temu, paznokcie nie kruszą się i szybciej rosną. Poza tym, suplementy zawierają mnóstwo witamin, które wspomagają regenerację paznokci w przypadku grzybicy. Należy jednak wybierać preparaty o dużym stopniu przyswajalności.
  • Używanie odpowiednich pilników – dotyczy głownie kobiet. Panie, które zauważyły zmiany w wyglądzie swoich paznokci powinny zrezygnować z metalowych akcesoriów do pielęgnacji płytki. Najlepiej zamienić je na pilniczki szklane, które nie powodują nadmiernego kruszenia paznokci.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial