W dzisiejszych czasach musimy radzić sobie z wieloma problemami. Przewlekłe zapalenia lub zatkane uszy to tylko jeden z wielu problemów, które mogą nas dopaść. Jednakże, co tak naprawdę jest powodem zatkanego ucha? Czy jest to może objaw poważniejszej dolegliwości? Chwilowy problem zatkanego ucha to dla nas jedynie dyskomfort. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się kilka dni, rekomendowane jest wybranie się do specjalisty. W przeciwnym wypadku, może dojść do rozwinięcia się infekcji lub zakażenia. Chcecie wiedzieć w jaki sposób odetkać zatkane ucho? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie skupiliśmy się na przedstawieniu tego problemu, przyczyn powstania oraz oczywiście na alternatywnych sposobach jego rozwiązania!
Zatkane ucho? Co nieco o tej dolegliwości
Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę czym się charakteryzują zatkane uszy. W wielu przypadkach dolegliwość ta powoduje dziwne uczucie wypełnienia ucha jakąś substancją lub po prostu ciśnieniem. Bardzo często pojawiają się wtedy świsty i wrażenie, jakby nasz słuch się pogorszył. W niektórych przypadkach dyskomfort ten może nawet sprawiać ból. Problem ten dotyczyć może każdego, niezależnie od wieku, płci, czy uwarunkowania genetycznego. Warto jednak sprawdzić jakie mogą być przyczyny zatkanego ucha, aby znaleźć najlepsze sposoby na zatkane ucho.
Najczęstszymi przyczynami zatkanego ucha są zmiany ciśnienia (jak na przykład podczas latania samolotem lub podróży w górach), nieustający katar, lub po prostu zapalenia lub infekcje. Tutaj możemy wyróżnić zapalenie trąbki słuchowej Eustachiusza, zapalenie zewnętrzne, czy również choroby, jak na przykład choroba Meniere’a. Oczywiście zatkane ucho może być również objawem czegoś o wiele poważniejszego, jak na przykład postępującej głuchoty. Nie warto jednak wyciągać pochopnych wniosków, gdyż bardzo często mamy do czynienia z zatkanym uchem woskowiną.
Zatkane ucho woskowiną
Do tego rodzaju zatkania dochodzi bardzo często w skutek nagromadzenia się wydzieliny, która naturalnie produkowana jest przez nasz organizm w przewodzie słuchowym. Woskowina ta ma za zadanie oczyścić, nawilżyć i oczywiście ochraniać przewód słuchowy przed infekcjami, bakteriami i grzybicami. Jednakże, czasami zdarza się, że organizm nasz wytwarza nadmiar tej woskowiny. Wtedy powstają czopy, które nie tylko wprowadzają nas w stan dyskomfortu, ale również pogarszają nasz słuch. Kolejną kwestią, która sprzyja rozwijaniu się stwardniałej woskowiny, jest kontakt z wodą. Jeśli czop nasiąknie, zwiększy swoją objętość, co jeszcze bardziej zatka ucho.
W jaki sposób walczyć z zatkanym uchem?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, zatkane uszy nie muszą wcale oznaczać poważnej choroby lub infekcji. Jednakże, diagnozowanie swojego własnego stanu zdrowia nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tego właśnie powodu zalecane jest udanie się do specjalisty, który pomoże nam w określeniu dokładnej przyczyny zatkanego ucha. Laryngolog zdiagnozuję nas, dzięki czemu będziemy wiedzieć czy jest sens stosować wodę utlenioną na zatkane ucho, czy może jedynym wyjściem będzie skorzystanie z antybiotyków i medykamentów polecanych przez lekarza. Oczywiście jeśli problem nasz nie będzie poważny, możemy wykorzystać alternatywne metody leczenia.
Nieleczone zatkane ucho – do czego może doprowadzić?
Wiele osób bagatelizuje sprawę zatkanego ucha, nie lecząc go. Jest to spowodowane błędnym stwierdzeniem, że skoro jest to jedynie symptom przeziębienia, grypy, lub innej dolegliwości, to samo zniknie. Nic bardziej mylnego. Jak już wspomnieliśmy w artykule, jeżeli problem zatkanego ucha nie zostanie rozwiązany w przeciągu dwunastu godzin, zalecane jest udanie się do laryngologa. Wtedy specjalista najprawdopodobniej zdiagnozuje u nas poważniejszy problem, jak na przykład infekcja czy zakażenie. Nieleczone zakażenie natomiast może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Z tego właśnie względu nie można zignorować zatkanego ucha i jak najszybciej rozpocząć kurację.
Domowy sposób na zatkane ucho? Sprawdź który najlepszy!
W dobie bardzo łatwego dostępu do Internetu, fora tematyczne czy blogi podsuwają nam wiele pomysłów jak leczyć zatkane ucho. Problem ten zazwyczaj rozwiązujemy przy pomocy wody utlenionej do ucha. Nie jest wskazane jednak wybierać tę metodę w przypadku podrażnionego przewodu słuchowego zewnętrznego jak i błony bębenkowej. Jakie są więc inne polecane metody?
- Inhalacje
Metoda ta wykorzystuje olejki, na przykład eukaliptusowe czy zioła. Można tutaj również skorzystać z rumianku. Aby inhalacja przebiegła poprawnie, należy w litrze gorącej wody wymieszać kilka kropel olejku lub zioła. Następnie wystarczy pochylić się nad miską i wdychać opary unoszące się z miski. Nie zapomnijmy o zarzuceniu na głowę ręcznika!
- Krople do nosa
Korzystanie z kropli do nosa może co prawda wydawać się dziwne, a dla niektórych nieefektowne. Jednakże, chodzi tutaj o krople do nosa, które obkurczają śluzówkę. Oznacza to, że w składzie takich kropel powinna znaleźć się ksylometazolina lub inna substancja, która właśnie odpowiada za obkurczanie śluzówki.
- Strzykawki lub zakraplacze
W przypadku zatkanego ucha, bardzo częstym problemem jest czop z woskowiny. Aby się go pozbyć, należy przede wszystkim wyposażyć się w strzykawkę lub zakraplacz i specjalny płyn do usuwania woskowiny. Wtedy należy pochylić głowę i ułożyć ją tak, żeby ucho znajdowało się na górze. Wtedy wpuszczamy kilka kropel preparatu.
- Unikaj patyczków do uszu!
Co prawda nie jest to metoda na odetkanie uszu, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo patyczki do uszów mogą pogorszyć naszą sytuację. Jeśli mamy do czynienia z zalegającą woskowiną, to patyczek do uszu może jedynie wepchnąć wydzielinę głębiej. Co więcej, nieumiejętne korzystanie z patyczków i wsadzanie ich naprawdę głęboko może doprowadzić do uszkodzenia błonę bębenkową.
Woda utleniona zatkane ucho – najlepsza metoda ze wszystkich?
Przy leczeniu zatkanego ucha bardzo często korzysta się z wody utlenionej. Niewiele osób wie, lecz przez bardzo długi czas był to jeden z lepszych sposobów na leczenie wielu problemów z uszami. Woda utleniona na zatkane ucho, na delikatną infekcję, a nawet do walki z patogenami, wirusami, bakteriami. Co więcej, można ją również stosować przy problemach z grzybami. Woda utleniona na zatkane ucho to nie tylko bardzo skuteczne rozwiązanie, ale również jedno z najtańszych. Warto również wspomnieć o tym, że woda utleniona do ucha to również bardzo często stosowana metoda profilaktyczna. Podnosi ona kondycję całego organizmu, a w przypadku napuszczania jej do ucha, to kondycję aparatu słuchowego.
Podsumowanie, który sposób na zatkane ucho?
Wymienione wyżej sposoby na zatkane ucho to jedynie alternatywna droga leczenia. Oprócz nich można również znaleźć leki i specjalne preparaty oczyszczające uszy, które działają podobnie do wody utlenionej oraz specjalnych płynów do usuwania woskowiny. Nic jednak nie zastąpi wizyty u laryngologa, specjalisty, który może bardzo szybko i dokładnie zdiagnozować nasz problem. Sprecyzowanie dolegliwości i wybranie odpowiedniej formy leczenia jest kluczowe, aby nie martwić się później powikłaniami!