Jęczmień w oku
Jęczmień, to uporczywa torbielowata infekcja, która pojawia się w okolicy oka – na brzegu powieki górnej lub dolnej, gruczołach przyrzęsowych i tarczkowych. Ropień jest powodowany przez zakażenie gronkowcowe. Niedoleczony jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę, która jest wywołana przez blokadę gruczołów łojowych, które natłuszczają powiekę. Jęczmień zewnętrzny, to gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla. Jęczmień wewnętrzny, to zapalenie gruczołów tarczkowych (Meiboma).
Jęczmień objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, łzawieniem oraz bólem. Obrzęk często ogranicza pole widzenia. Towarzyszy mu stan zapalny powiek i zaczerwieniona spojówka.
W większości przypadków jęczmień wywoływany jest zakażeniem gronkowcami, rzadziej innymi drobnoustrojami. Jęczmień może pęknąć samoistnie uwalniając ropę, jednak często zasycha w ciągu tygodnia. Bardzo często jęczmień występuje u osób nie dbających o odpowiednią higienę, a także u osób stosujących soczewki kontaktowe. Sporym prowodyrem do rozwoju jęczmienia są niewłaściwie dobrane kosmetyki, niedokładny demakijaż oraz przeterminowane kosmetyki lub kosmetyki, które były przechowywane w nieodpowiednim miejscu, często nieszczelnie zamknięte. Oprócz tego jęczmieniowi sprzyjają opary chemiczne i zadymione pomieszczenia. Jęczmień też częściej pojawia się u osób, które cierpią na alergie oczne.
Co to jest jęczmień w oku
Jęczmień, to ostre miejscowe zakażenie powiek. Jeżeli obejmuje mieszki włosowe rzęs, to powstaje przeważnie przez zaczopowanie ich ujścia oraz przez zakażenie gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) i jest to jęczmień zewnętrzny.
Ryzyko rozwoju jęczmienia pojawia się przy zaburzeniach czynności gruczołów tarczkowych Meiboma, czy przewlekłego zapalenia brzegów powiek. Bardzo często jęczmień występuje u osób borykających się z trądzikiem różowatym! Poza tym jęczmień często występuje u osób chorych na cukrzycę oraz u osób z łojotokiem i łojotokowym zapaleniem skóry. Kiedy jęczmień przechodzi w postać przewlekłą, w powiece pojawia się guzek – gradówka. To miejscowe i przewlekłe zapalenie, jest niezwykle irytujące. Ma charakter ziarniniaka tłuszczowego. W jaki sposób powstaje gradówka? Nadmiar wydzieliny łojowej zgromadzonej na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych przenika do tarczki i wywołuje reakcję zapalną. Jęczmienie częściej występują u dorosłych niż u dzieci, a powodem jest większe stężenie hormonów androgennych, zwiększona lepkość wydzieliny łojowej, częstsze zapalenie gruczołów Meiboma oraz trądzik różowaty. Badania wykazały częstsze występowanie jęczmienia między 3, a 5 dekadą życia.
Pierwszym objawem na pojawienie się jęczmienia, jest obrzęk i zaczerwienienie całej powieki. Po jakimś czasie ogranicza się to do zmniejszonego obszaru na powiece. Rzadko zakażenie obejmuje całą powiekę. Jęczmienie mogą być jednostronne, dwustronne, pojedyncze lub mnogie. Natomiast objawy gradówki, to niebolesny guzek w okolicy powieki. Sporej wielkości gradówki czasem uciskają rogówkę i wywołują astygmatyzm, a przez to zaburzają ostrość wzroku.
Jak leczyć jęczmień w oku?
W większości przypadków jęczmienie pękają samoistnie, w około pierwszym lub drugim tygodniu od powstania. Jeżeli mamy do czynienia z przypadkiem jęczmienia, który obejmuje mieszek włosowy rzęsy, to można rzęsę delikatnie wyrwać, taka metoda spowoduje otwarcie jęczmienia. Niestety jednak, jeśli zmiany są bardzo duże, np. przy wielokomorowym jęczmieniu wewnętrznym, występuje ryzyko powikłań związanych z jego otwarciem, dlatego powinien zając się tym lekarz.
Warto stosować okłady rozgrzewające i masaże. Miejscowo należy podawać antybiotyki w postaci kropli ocznych lub maści.
Czasem, gdy pojawia się gorączka, złe samopoczucie, tkliwość powiększonych regionalnych węzłów chłonnych, to podejrzewa się bakteriemię, zapalenie tkanek oczodołu. Należy wtedy natychmiast rozpocząć antybiotykoterapię ogólną, a u dzieci w takim przypadku konieczna jest hospitalizacja.
Najczęstszymi powikłaniami jest przejście jęczmienia w postać przewlekłą, czyli gradówka o której wspomniano wcześniej. Jest, to kosmetyczne zniekształcenie powieki, a leczenie ma charakter chirurgiczny, polegający na otwarciu i wyłyżeczkowaniu zawartości oraz zlikwidowania włóknistej torebki. Czasem jednak podaje się do gradówki zastrzyki zawierające kortykosteroidy, niestety jednak istnieje ryzyko trwałego odbarwienia skóry lub jej atrofii.
Oczywiście jęczmień da się wyleczyć. Gojenie się przebiega bez pozostawiania blizn. Niestety jednak jęczmień często powraca…Nawet, gdy leczenie zachowawcze i chirurgiczne zostaje przeprowadzone prawidłowo, jęczmień może pojawić się znowu. Czasem jęczmień powraca, gdy pacjenci nie dbają o odpowiednią higienę brzegów powiek.
Pamiętaj, że po szczęśliwym zakończeniu leczenia, należy koniecznie zrezygnować ze stosowania dotychczasowych opakowań kosmetyków do makijażu, kremów do oczu i kropli, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że są one zakażone!
Podstawę do powstania jęczmienia stanowi przede wszystkim przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Ważne jest więc odpowiednie oczyszczanie brzegów powiek. Należy codziennie rozgrzewać powieki za pomocą okładów o wysokiej temperaturze, które pozwolą na upłynnienie zalegającej na brzegach powiek wydzieliny. Również wskazany jest masaż powiek połączony z bardzo delikatnym uciskaniem, bo dzięki temu wydzielina zostanie usunięta z gruczołów. Za pomocą hipoalergicznych chusteczek, lub za pomocą wacika nasączonego odpowiednim płynem należy oczyszczać brzegi powiek (zarówno płyn, jak i chusteczki znajdziemy w aptece). Bardzo ważne jest, aby podczas zakażenia nie stosować soczewek kontaktowych!
Leczenie ogranicza się nie tylko do nagrzewania lub stosowania ciepłych i suchych kompresów, czy masaży. Warto wypróbować w tym celu specjalne maści okulistyczne na powieki, które zawierają neomycynę, lub krople z antybiotykiem do przemywania oczu. Dzięki temu jęczmień wewnętrzny będzie szybciej dojrzewał, ponadto krople również wspomagają oczyszczenie oka.
Oprócz tego należy uzupełniać kurację miejscowym zastosowaniem antybiotyków. Okłady z antybiotykiem można stosować 4 razy na dobę, przez około 10–15 minut. Na powieki warto nakładać kompres lub mały szklany pojemnik wypełniony ciepłą wodą. W trakcie masażu dochodzi do odblokowania zamkniętych ujść gruczołów. Należy pamiętać, że masaż zawsze przeprowadza się w kierunku ujścia gruczołów, w krawędzi powieki – w powiece górnej z góry do dołu, a w powiece dolnej – z dołu ku górze! Jeżeli jednak w ciągu trzech dni takiego leczenia, nie nastąpi żadna poprawa, to należy koniecznie zgłosić się do okulisty.
Bezzwłocznie do lekarza muszą także udać się osoby, którym dolega obrzęk całego oka, a nie samej tylko powieki, pojawia się sino-czerwona obwódka wokół rogówki i występują zaburzenia widzenia oraz wypadanie rzęs, gorączka, powiększenie regionalnych węzłów chłonnych. Lekarz stawia diagnozę w lampie szczelinowej. Podwyższona temperatura i powiększenie węzłów chłonnych mogą towarzyszyć zapaleniu tkanek oczodołu.
Jęczmień w oku domowe sposoby
Popularna metoda masowania jęczmienia obrączką nie jest zbyt higieniczna, możemy bowiem dostarczyć jeszcze większej ilości bakterii. Jeśli jednak dokładnie zdezynfekujemy obrączkę, to taki masaż na pewno przysłuży się w walce z jęczmieniem. Nie ma znaczenia to, z jakiego materiału wykonana jest obrączka, a to, że w trakcie masażu dochodzi do odblokowania zamkniętych ujść gruczołów, a wydzielina zostaje usunięta. Czystą obrączkę trzeba rozgrzać, a następnie przyłożyć do zamkniętej powieki i delikatnie masować.
Bardzo dobrze w walce z jęczmieniem sprawdzają się okłady z ziół, a dokładniej ciepłe okłady z naparów ziołowych. Najlepsze w tym przypadku są kwiaty nagietka, rumianek, nać pietruszki, ziele świetlika oraz liście malin. Jak przyrządzić taki napar? Zalej wrzątkiem około 3 łyżek stołowych ziół. Odstaw zioła pod przykryciem na około 10 minut. Tak powstały wywar odcedź, namocz wacik lub bawełnianą/muślinową ściereczkę w ciepłym naparze i przykładaj na zamkniętą powiekę. Ważne jest, aby stosować tę metodę codziennie, około 4 razy w ciągu dnia.
Dużą popularnością cieszy się też okład z jajka, chociaż wiele osób uważa, że ta metoda w ogóle nie działa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jej nie spróbować. To coś dla bardziej leniwych osób, które nie chcą tracić czasu na zioła. Wystarczy, że ugotujesz jajko na twardo i poczekasz, aż trochę wystygnie. Jeszcze ciepłe i nieobrane jajko zawiń w chusteczkę i przykładaj na zamkniętą powiekę.
To, że zielona herbata jest dobra na wszystko wie każdy. Nic więc dziwnego, że ten napój sprawdza się także w przypadku jęczmienia. Po zaparzeniu herbaty należy poczekać aż trochę ostygnie, a następnie przemywać nią powiekę. Aby ułatwić tę metodę można zaparzyć zieloną herbatę w saszetce i przykładać odsączoną saszetkę na powiekę.
Niektórzy polecają, aby na jęczmień na oku pić duże ilości naparu z mniszka lekarskiego. Picie naparu dwa razy dziennie pomoże w tej walce. Łyżeczkę ziół parzy się około pięć minut pod przykryciem. Dlaczego mniszek jest taki dobry na jęczmień? Mniszek lekarski pomaga bowiem usunąć bakterie ropne, które wywołują jęczmień.
Niestety jednak, przy często nawracających jęczmieniach konieczna jest wizyta u okulisty. Warto także robić posiew z wydzieliny, by rozpoznać bakterie, które wywołują jęczmień, dzięki temu też można dobrać odpowiedni antybiotyk. Często powodem występowania jęczmienia jest nużeniec.
Pamiętaj, że jęczmienia nie wolno przebijać, wyciskać czy rozcinać! Samodzielne ingerowanie, jest niebezpieczne i może rozszerzyć infekcję. Rozciąć jęczmień może tylko lekarz.