24 czerwca 2024

Zespół cieśni nadgarstka – na czym polega i jak przebiega jego leczenie w Krakowie?

Badanie nadgarstka u lekarza

Mimo że zespół cieśni nadgarstka należy do schorzeń, które pojawiły się wiele lat temu, obecnie zmaga się z nim coraz więcej osób. W niektórych przypadkach większa liczba odnotowanych przypadków wynika z lepszych możliwości diagnostycznych i większej świadomości pacjentów, ale warto wspomnieć, że z powodu cieśni nadgarstka często cierpią pacjenci wykonujący każdego dnia te same ruchy dłonią, na przykład muzycy czy pracownicy biurowi. Wówczas dokuczliwy ból i uczucie mrowienia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, wymagając wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie i w jakiej sytuacji dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na dokładniejszą diagnostykę.

Czym objawia się zespół cieśni nadgarstka?

Do najczęściej występujących objawów cieśni nadgarstka zalicza się takie dolegliwości jak mrowienie, drętwienie czy poczucie przechodzenia charakterystycznych prądów przez dłoń oraz palce. Oprócz tego w wielu przypadkach pojawia się sztywność palców i problemy z chwytaniem różnych przedmiotów. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu dolegliwości pojawiają się nie tylko podczas pracy, ale także w trakcie snu – wówczas objawy mogą okazać się na tyle dokuczliwe, że będą utrudniały wysypianie się i w efekcie codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu niezwykle ważna okazuje się wczesna diagnostyka oraz wdrożenie leczenia, które podniesie komfort życia i pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

zespół cieśni nadgarstka u kobiet

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka w Krakowie (https://www.czasnazdrowie24.pl/oferta/zabiegi-ortopedyczne/leczenie-operacyjne-zespolu-ciesni-nadgarstka/), warto udać się do doświadczonego ortopedy, który przeprowadzi proste badania pozwalające na potwierdzenie lub wykluczenie danego problemu. Tego typu testy nie powinny zająć zbyt wiele czasu, ale niezwykle ważny staje się również wywiad przeprowadzony z pacjentem. Na jego podstawie można określić, czy dana osoba jest bardziej narażona na cieśń nadgarstka ze względu na charakter wykonywanej pracy lub choroby towarzyszące, przede wszystkim te, które wywołują zaburzenia hormonalne lub wiążą się z reumatyzmem. Za sprawą rzetelnie przeprowadzonego wywiadu i testów można również zaplanować dalsze leczenie. Warto wspomnieć, że w celach diagnostycznych można między innymi udać się do gabinetu Czas na Zdrowie znajdującego się w Krakowie i wyróżniającego się doświadczeniem w leczeniu tego typu schorzeń.

Jak przebiega leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie?

Leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i od skuteczności stosowanych do tej pory metod. W pierwszej kolejności zaleca się odciążenie ręki i przeprowadzenie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Oprócz tego często stosuje się również leki w formie doustnej lub w postaci zastrzyków, które w wielu przypadkach przynoszą bardzo dobre efekty. Mimo to bardziej zaawansowane stadia mogą wymagać leczenia operacyjnego. Zabieg nie należy do skomplikowanych i zapewnia pacjentom pełne wyleczenie. Po operacji należy jednak pamiętać o regularnej rehabilitacji dłoni przez kilka tygodni i o utrzymywaniu zdrowej postawy podczas pracy.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial