Temat, który zdecydowaliśmy się podjąć jest dość trudny i wstydliwy. U wielu osób budzi obrzydzenie dlatego jest to tematem tabu. Naszym celem jest uświadomienie i przebicie tabu na temat tego czym jest grzybica ogólnoustrojowa, którą powoduje grzyb Candida oraz jakie niesie ze sobą zagrożenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość osób po przeczytaniu tego artykułu, może podejrzewać u siebie zakażenie grzybem Candida. Chcemy, aby wszyscy czytelnicy, którzy będą zastanawiać się nad tym czy przypadkiem nie są chorzy na grzybicę ogólnoustrojową, udali się do lekarza i wykonali odpowiednie badania, o których będziemy mówić w dalszej części artykułu.
GRZYB CANDIDA ALBICANS (bielnik biały) – co to jest?
Na dzień dzisiejszy znanych jest 150 gatunków grzybów z rodzaju Candida Albicans, z czego tylko 9 z nich wykazuje działania chorobotwórcze w organizmie człowieka. Są to drożdżaki, które najlepiej rozwijają się w jelicie grubym, ze względu na odpowiednie środowisko do rozwoju wszelakich grzybów. Grzyb ten rozwija się jednak najszybciej, gdy organizm człowieka jest osłabiony.
Nie jest on tylko złym grzybem pasożytniczym, ale także odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, wspomagając proces rozkładu cukru w organizmie. Dzieje się tak, gdyż grzyb ten współżyje z innymi drobnoustrojami składającymi się na naturalną florę przewodu pokarmowego.
Problem pojawia się, gdy populacja drożdżaków zaczyna się gwałtownie zwiększać. Ma to duży wpływ na nasze samopoczucie, a przede wszystkim na zdrowie. Jest kilka czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi populacji drożdżaków. Przede wszystkim są to: choroby nowotworowe, zakażenia wirusem HIV, długotrwała antybiotykoterapia i stosowanie leków immunosupresyjnych.
Na kandydozę częściej także chorują kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, bądź stosujące terapię hormonalną, a także chorujące na cukrzycę.
CANDIDA ALBICANS – objawy
Grzyb Candida źle wpływa na organizm człowieka. Objawy mogą dotyczyć zdrowia psychicznego, przewodu pokarmowego, układu moczowego i narządów rozrodczych, a także skóry. Wszystkie z nich w znacznym stopniu utrudniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Ludzie z takimi objawami nie mogą żyć normalnie i czuć się swobodnie. Przykładowymi objawami neurologicznymi, jak i skórnymi są na przykład: alergie pokarmowe, nadwrażliwość na mleko, pieczenie przy oddawaniu moczu, zapalenie dróg moczowych, wypadanie włosów, zły zapach z ciała i z ust, zmienność nastrojów, zimne dłonie i stopy czy nadmierna nadwaga bądź niedowaga. Wszystkie z tych objawów mogą świadczyć o kandydozie. Im więcej z tych objawów dotyczy Ciebie, tym większe prawdopodobieństwo posiadania jej. Oczywiście te objawy mogą też wskazywać na inną chorobę. Jednakże nie są czymś normalnym objawiającym się w organizmie człowieka, dlatego też konieczne jest udanie się na wizytę do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
KANDYDOZA – jak wykryć?
Najprostszą metodą na wykrycie grzyba Candida w naszym organizmie jest wykonanie testu, który można zrobić nawet w domu. Dokładniej jest to test ślinowy, który najlepiej wykonać zaraz po przebudzeniu. Najważniejsze jest to, aby być na czczo oraz nie myć zębów. Oto krótka instrukcja wykonania testu oraz odczytania jego wyników. Potrzebna będzie tylko szklanka z wodą, do której trzeba napluć, a następnie obserwować ślinę przez około 3 minuty. Jeśli ślina będzie miała jasny kolor oraz będzie unosić się na wodzie, a po chwili rozpuści się bez smug, oznacza to że wynik testu jest negatywny. Natomiast jeśli ślina jest gęsta, opada na dno szklanki oraz tworzy smugi o białym odcieniu, wynik jest pozytywny. Występuje także taka zależność: im więcej jest tej zawiesiny, tym większy jest przerost grzybów.
Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele testów w celu wykrycia przerostu drożdży w organizmie. Tak samo jak testy, są także dostępne badania laboratoryjne, do których należą: posiew na grzyby, gastroskopia, kolonoskopia, badanie kału i krwi. Badania te służą do wykrycia inwazji w przewodzie pokarmowym, zaś innymi testami diagnostycznymi można wykryć grzybicę narządów wewnętrznych. Badania związane z posiewami niestety nie są do końca poprawne i wiarygodne. Jednym z takich badań jest właśnie test immunoenzymatyczny. Jego niepoprawność może wynikać z tego względu, iż Candida może występować naturalnie w naszym organizmie, dlatego wynik dodatni nie musi świadczyć o wykrytej chorobie. W takim przypadku trzeba wykonać dodatkowe badania, aby potwierdzić występowanie choroby w naszym organizmie, bądź jej brak.
Wykrywając infekcję w bardzo wczesnym stadium, można szybciej ją wyleczyć. Badanie, które może nam w tym pomóc to badanie genetyczne identyfikujące DNA grzyba. Dokładniej jest to test PCR, który identyfikuje drożdże we krwi, bądź w wymazie z błon śluzowych. W dzisiejszych czasach można także wykonać multitest genetyczny, który rozpoznaje kilka gatunków grzybów odpowiadających za drożdżycę. Największą zaletą takiego testu, jest to, że jednoznacznie stwierdza on występowanie grzyba Candida, bądź jego brak. Inne dodatkowe badania nie są już potrzebne.
CANDIDA ALBICANS – leczenie
Niestety, już na samym początku wątku o leczeniu kandydozy, nie mamy dobrej wiadomości. Choroba ta nie jest łatwa do wyleczenia. Szybki powrót do zdrowia może zagwarantować zmiana warunków panujących w jelicie grubym. Jednak są trzy sposoby na wyleczenie tej choroby, które w połączeniu przynoszą efekty. Pierwszym, jak i najważniejszym krokiem w drodze do wyleczenia kandydozy jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej diety, która zwalcza Candida Albicans oraz powstrzymuje jego rozwój. Jest to dieta niskowęglowodanowa, dzięki której patogeny nie dostają pożywki. O diecie antykandydozowej będziemy pisać więcej w dalszej części artykułu. Następnym krokiem w dążeniu do pełnej zdrowotności jest regularne przyjmowanie probiotyków, które zapewni podwyższenie odporności po walce z kandydozą oraz przywróci równowagę między drobnoustrojami w jelitach. Kolejnym etapem leczenia kandydozy jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, bądź niefarmakologiczne pod stała opieką lekarza, które pomoże w usunięciu nadmiernej ilości drożdży z organizmu oraz pomoże w zlikwidowaniu nadżerek w błonie śluzowej układu pokarmowego. Każdy z tych etapów jest ważny w leczeniu kandydozy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą zajmować one wiele czasu i wyrzeczeń, które niesie ze sobą dieta. Jednak każdy z tych kroków jest potrzebny, aby pozbyć się grzyba Candida ze swojego organizmu.
CANDIDA ALBICANS – leczenie naturalne
Niektórzy ludzie mogą chcieć uniknąć leczenia antybiotykami lub innymi lekami zalecanymi przez lekarzy na wyleczenie kandydozy. Tę chorobę podobno można także wyleczyć naturalnymi sposobami. Przede wszystkim do swojego życia trzeba wprowadzić cztery podstawowe zasady. Pierwszą z nich jest zmiana diety. Najważniejsze w niej jest ograniczenie cukrów, żywności przetworzonej oraz węglowodanów. Celem takiej diety jest wyeliminowanie pożywki dla zagrażających naszemu zdrowiu drożdżaków. Kolejnym krokiem naturalnego leczenia kandydozy włączenie do diety tak zwanych dobrych bakterii, czyli dużej ilości sfermentowanych produktów, takich jak domowe jogurty, bądź kiszonki. Bardzo ważną zasadą w leczeniu kandydozy jest także ograniczenie kontaktu z różnymi chemikaliami, takimi jak domowe środki czyszczące, bądź różnego rodzaju farby. Bardzo ważne jest także zadbanie o swój stan emocjonalny. Ograniczenie cukrów w diecie może prowadzić do złego samopoczucia, stanów depresyjnych oraz może powodować psychiczny dyskomfort. Aby temu wszystkiemu zapobiec, do swojego życia warto wprowadzić aktywność fizyczną. Można zacząć uprawiać jakiś sport, który będzie wnosił do naszego życia nie tylko ruch, a także radość. Można także po prostu codziennie dużo spacerować, co wpływa pozytywnie na nasz nastrój.Do działania leczenia naturalnego zaleca się także włączenie jednego naturalnego składnika żywieniowego. Na przykład może to być czosnek, który powinno się rzuć. Innym składnikiem jest olej kokosowy, który zaleca się jeść, bądź miejscowo smarować na skórze. Przykładem jest także jogurt naturalny. Zadziwiające może być to, że oprócz zjedzenia jogurtu, można też namoczyć w nim tampon i używać dwa razy dziennie przy grzybicy pochwy.
CANDIDA – choroba dotycząca także dzieci
Grzyby atakują organizm człowieka, gdy jest on bardzo osłabiony. Dzieci są narażone na zarażenie grzybicą na każdym etapie swojego rozwoju. Przy klimacie, który panuje w Polsce, dzieci najbardziej narażone są właśnie na zachorowanie na kandydozę. Dzieci mogą zarazić się grzybem Candida na różne sposoby. Najczęstszy z nich to droga inhalacyjna. Oczywiście grzyb ten może zaatakować organizm dzieci tak przez rogówkę lub przez skórę. Innym sposobem na zarażenie się kandydozę przez dzieci są różnego rodzaju zabiegi, przy których grzyb Candida może zaatakować od razu narządy wewnętrzne. Kandydoza u dzieci może także pojawić się po przyjmowaniu antybiotyków, które zaburzają naturalną mikroflorę jelit. Rozpoznanie występowania grzyba Candida w organizmie dziecka nie jest trudne. Wymaga przede wszystkim obserwacji młodego człowieka. Jeśli Twoje dziecko łaknie cukru, ma zbyt duży apetyt lub zbyt mały, ma próchnicę, skarży się na bóle brzucha, ma zmiany w kącikach ust lub cierpi na niespokojny sen to oznacza, że może być chory na kandydozę. Warto wtedy wykonać odpowiednie testy i badanie, o których wspominaliśmy już wcześniej, aby dowiedzieć się czy jest to kandydoza, czy inna choroba wywołująca właśnie takie objawy.
W tekście przedstawiliśmy metody leczenia naturalne, jak i te polecane przez lekarzy. Chcieliśmy jednak zwrócić uwagę, że każdy kto podejrzewa u siebie występowanie kandydozy, powinien udać się do lekarza i wykonać profesjonalne testy na wykrycie grzyba Candida.