3 lutego 2024

Felinoterapia – na czym polega i jak działa?

Felinoterapia - na czym polega

Ciągłe przygnębienie, brak poczucia własnej wartości oraz samotność często odbierają nam chęci do życia. Osoby mające kłopoty z psychiką powinny jak najszybciej rozpocząć terapię. W przeciwnym razie, ich stan będzie ciągle się pogarszał. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze złym nastrojem i brakiem samoakceptacji jest felinoterapia. Dzięki niej osoby starsze, niepełnosprawni czy dzieci z dysfunkcjami mogą nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą i ich otoczeniem. Wiele osób chorujących na depresję czy nerwicę nie chce zażywać lekarstw. Niemniej jednak, leczenie jest im potrzebne. Alternatywną metodą walki ze złym samopoczuciem i niestabilnością psychiczną może być właśnie felinoterapia. Na czym ona polega oraz w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?

Felinoterapia a odchudzanie

Felinoterapia – co to jest?

Ponieważ felinoterapia w Polsce dopiero się rozwija, nie każdy wie, że jest to jedna z najskuteczniejszych technik animaloterapii. Podczas sesji terapeutycznych pacjenci spędzają czas z kotem. Spokojne zwierzę pozwala wyzbyć się wszelkich zaburzeń psychicznych. Dotykanie miękkiego futerka działa uspokajająco i odprężająco. W sesjach terapeutycznych kot pełni tylko i wyłącznie funkcję pomocnika psychoterapeuty. W trakcie spotkań pacjenci są więc pod najlepszą opieką. Felinoterapia sprawdza się w przypadku osób samotnych, niepełnosprawnych, chorych na depresję oraz u dzieci z różnymi zaburzeniami. Pielęgnowanie zwierzęcia budzi w pacjentach sympatię i delikatność. Zdaniem specjalistów dzięki felinoterapii łatwiej jest nawiązywać nowe kontakty i integrować się z otoczeniem.

Felinoterapia – na czym polega?

Terapia polega przede wszystkim na spędzaniu czasu z kotem i jego opiekunem. Przebywanie w towarzystwie zwierzęcia pozwala rozwinąć wiele zdolności. Opieka nad nim da je szansę na naukę odpowiedzialności ale także wrażliwości. W trakcie terapii pacjenci bawią się z kotem, co z czasem staje się dla nich świetną rozrywką. Zwierzę jest dla człowieka świetnym przyjacielem. Niektórzy chętnie z nim rozmawiają, przez co czują się mniej samotni. Felinoterapia polega nie tylko na zabawie z kotem, ale również na spędzaniu z nim czasu. Samo patrzenie na zachowanie zwierzęcia jest bardzo pouczające. Obserwacja kota zmusza pacjentów do refleksji. Uważa się, że felinoterapia jest w stanie zredukować skłonność do agresji czy zachowania aspołecznego. Spędzanie czasu w towarzystwie kota i spełnianie jego potrzeb uczy odpowiedzialności. Na sesjach terapeutycznych obecny jest także terapeuta. Kiedy pacjenci obserwują niekiedy zabawne zachowanie kota, zaczynają się uzewnętrzniać. Zwierzę daje pretekst do rozmów. W związku z tym w trakcie terapii łatwiej jest porozmawiać ze specjalistą o swoich odczuciach i dolegliwościach.

Felinoterapia – dla kogo jest odpowiednia?

Animaloterapia wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób. Zwierzęta mają świetne podejście do człowieka. Niedawno więc zaczęto wykorzystywać to w terapiach. Zarówno dogoterapia jak i felinoterapia pozwala rozwinąć wiele umiejętności. Nie bez powodu stosuje się je w przedszkolach czy ośrodkach szkolno-wychowawczych. Wykorzystanie do terapii kota to idealne rozwiązanie, kiedy pacjent ma trudności z nawiązywaniem kontaktów. Wspomnieliśmy już, że zwierzę daje powody do rozpoczęcia rozmowy. Dzięki felinoterapii pacjentowi łatwiej jest więc porozmawiać o wszelkich problemach.

Felinoterapia – Terapia dla osób starszych

Felinoterapia często wykorzystywana jest w domach spokojnej starości. Seniorzy podczas zabawy z kotami zapominają o samotności. W trakcie głaskania kociego futerka w organizmie dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów szczęścia. W tej sposób, starsze osoby czują się szczęśliwsze. Trzymanie zwierzęcia na kolanach daje poczucie bezpieczeństwa. Zrównoważony sposób bycia kotów świetnie wpasowuje się w spokojne życie seniorów. Warto dodać, że już samo spędzanie czasu z kotem ma właściwości terapeutyczne. Dla niektórych sama obserwacja zwierzęcia stanowi dobrą rozrywkę i pretekst do ciekawych rozmów.

felinoterapia - co to jest?

Felinoterapia – Terapia dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne często czują się osamotnione i nieakceptowane. Felinoterapia pomaga im się otworzyć. Innowacyjna terapia pozwala w łatwy sposób odnaleźć się w nowym otoczeniu. Koty dają mnóstwo radości. Warto zwrócić uwagę na to, że zwierzęta podczas zabawy zachowują się dość spokojnie, przez co nie stanowią zagrożenia dla niepełnosprawnych dzieci. Łagodny sposób bycia sprawia nawet, że najmłodsi stają się spokojniejsi. Felinoterapia sprawdza się jako dopełnienie tradycyjnej terapii osób niepełnosprawnych umysłowo, a także niepełnosprawnych ruchowo. Ostatnio coraz częściej stosuje się ją, gdy u pacjenta istnieje konieczność rozwinięcia zdolności do okazywania emocji. Kontakty z kotem ułatwiają proces uzewnętrznienia się. W związku z tym świetnie sprawdzają się jako forma terapii.

Felinoterapia – Terapia dla dzieci z różnymi zaburzeniami

Koty są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Felinoterapia sprawdza się więc w terapii nieśmiałych dzieci. Specjaliści uważają, że opiekowanie się kotem może rozwinąć u dorastającego człowieka wiele pozytywnych cech. Animaloterapia to świetne rozwiązanie u dzieci zahamowanych społecznie. Dzięki niej najmłodszym łatwiej jest się integrować. Spędzanie czasu z kotem działa terapeutycznie również na dzieci nadpobudliwe. Pacjenci poprzez kontakt ze zwierzęciem uczą się odpowiedzialności i cierpliwości. Specjaliści coraz częściej zalecają felinoterapię w przypadku dzieci z zespołem Aspergera, zespołem Downa, z autyzmem oraz z zaburzeniami zachowania i emocji. Tak zwana kototerapia pomocna jest także w leczeniu dzieci mających zaburzenia lękowe.

Efekty felinoterapii

Terapia to dla wielu osób jedyna metoda na powrót do pełnej sprawności psychicznej. Osoby z depresją czy dzieci z niepełnosprawnością często potrzebują towarzystwa. Felinoterapia to dla nich idealne rozwiązanie. Przebywanie w jednym pomieszczeniu z kotem poprawia samopoczucie. Wszystko za sprawą tego, że głaskanie zwierzęcia pobudza organizm do wydzielania większej ilości hormonów szczęścia. Większość osób w tracie przytulania kota odczuwa przyjemną błogość. Zwłaszcza, jeśli zwierzę delikatnie mruczy. Dzięki felinoterapii osoby samotne na nowo mogą poczuć się potrzebne. Osoby starsze podczas sprawowania opieki nad kotem czują, że dla kogoś są ważne. To szczególnie istotne, w przypadku seniorów mających kłopoty z poczuciem własnej wartości. Felinoterapia daje pozytywne efekty również u dzieci. W trakcie zabawy z kotem najmłodsi uczą się cierpliwości. Kontakt ze zwierzęciem pozwala w łatwy sposób rozwinąć u dzieci także wrażliwość. Koty nie zawsze zachowują się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Z tego względu, felinoterapia skłania dziecko do opanowania i samokontroli.

U osób poddanych felinoterapii zauważyć można:

  • większą skłonność do integracji,
  • lepsze samopoczucie,
  • więcej cierpliwości,
  • większe poczucie własnej wartości.
felinoterapia

Felinoterapia w depresji

Depresja jest bardzo ciężką chorobą. Znaczna część osób zmagających się z zaburzeniem nie może sobie z nim poradzić. W przypadku chorób psychicznych ważne jest nie tylko regularne zażywanie farmaceutyków, ale również odpowiednia terapia. W Polsce felinoterapia dopiero się rozwija. Uważa się, że kontakt z kotem i jego opiekunem daje szansę na znaczną poprawę stanu zdrowia. Zwłaszcza w przypadku osób samotnych. Spędzanie czasu w towarzystwie zwierzęcia jest dobrą odskocznią od szarej rzeczywistości. Opiekowanie się kotem wymaga od pacjentów zaangażowania. Kiedy chorzy widzą, że zwierzę się do nich przywiązuje, zaczynają czuć się potrzebni i ważni. Taki stan zwiększa poczucie własnej wartości co przy depresji jest dużym postępem. Wspomnieliśmy już, że spędzanie czasu z kotem to świetny pretekst do rozmów. Specjaliści twierdzą, że dzięki felinoterapii osoby z depresją są w stanie nauczyć się integrować z otoczeniem. To niezwykle ważne, gdyż poprzez rozmowę chorzy mogą podzielić się z innymi swoimi problemami.

Felinoterapia – kurs dla kota i opiekuna

W trakcie felinoterapii ogromną rolę odgrywa nie tylko kot, ale także jego opiekun. Terapeuta musi wiedzieć jak postępować ze zwierzęciem, by ten odpowiednio wpływał na pacjenta. Z tego względu psychoterapeuci chcący wykorzystywać felinoterapię w swoich ośrodkach muszą przejść specjalistyczne szkolenie. W kursie dobrze jest uczestniczyć wraz z własnym kotem. Taką możliwość dają jednak nieliczne ośrodki szkoleniowe. Ceny kursów wahają się od 1500 do 2000 złotych. Koszt szkolenia zależy od czasu trwania oraz omawianego zakresu. Wybierając kurs felinoterapii najlepiej jest decydować się na taki, który jednocześnie uczy teorii i praktyki. Po szkoleniu opiekun wraz z jego kotem muszą zdać egzaminy. Pozytywny wynik z testów uprawnia do otrzymania certyfikatu. Dokument uprawnia do prowadzenia felinoterapii m.in. w  ośrodkach dla niepełnosprawnych, hospicjach czy też ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Felinoterapia w teorii i praktyce

Prowadzenie felinoterapii wymaga od psychoterapeuty ogromnej wiedzy, ale i doświadczenia. Z tego względu ważne jest, by wybierając kurs postawić na ośrodek, w którym nacisk kładzie się zarówno na teorię, jak i praktykę. Zajęcia teoretyczne najczęściej obejmują naukę podstaw felinologii oraz felinoterapii. Podczas kursu opiekunowie uczą się opracowywać scenariusze terapii. Ćwiczenia praktyczne mogą się odbywać w domach spokojnej starości, ośrodkach dla niepełnosprawnych lub w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Warsztaty pokazują w jaki sposób postępować z kotem w trakcie terapii oraz jak go do niej przygotować. Zajęcia praktyczne zazwyczaj rozpoczynają się od obserwacji. Z czasem, gdy kursanci zobaczą już jak wygląda praca opiekuna kota, sami zaczynają brać udział w felinoterapii. Nauka w teorii i praktyce pozwala na rozwiniecie najważniejszych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial