Mogłoby się wydawać, że niepełnosprawność stała się zjawiskiem powszechnym i nikt nie wstydzi się już wyjeżdżać z domu na wózku inwalidzkim. Okazuje się jednak, że wiele osób niepełnosprawnych nadal spotyka się w swoim życiu codziennym z wieloma barierami. Pomoc uzyskują one w największej mierze od przyjaciół oraz rodziny. Największymi przeszkodami okazują się z kolei niedostosowane chodniki, budynki oraz miejsca użyteczności publicznej. O jakich problemach życia codziennego mowa?
Jaki jest największy problem osób niepełnosprawnych?
Z licznych badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że największym problemem osób niepełnosprawnych są finanse. Na rynku nie znajdziemy bowiem wielu miejsc pracy dla takich ludzi. Z reguły są więc oni uzależnieni od pomocy finansowej bliskich. Istotne są nie tylko pieniądze, ale także pogodzenie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny z pracą. Osoby, które zmagają się z niepełnosprawnością w stopniu znacznym przez całą dobę uzależnione są bowiem od opiekuna. Nie są one w stanie przyrządzić sobie posiłku, zjeść, a nawet napić się. Kolejnym ważnym problemem jest brak dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz rehabilitacji. Pomimo tego, że NFZ refunduje znaczną część kosztów ponoszonych z tytułu niepełnosprawności, wiele leków czy nowoczesnych technik rehabilitacji, nadal kosztuje przysłowiową fortunę. Osób niepełnosprawnych niestety bardzo często nie stać na tego typu wydatki, więc muszą wybierać mniej kosztowną, ale i mniej efektywną metodę rehabilitacji. Tym samym, ich powrót do normalności oraz sprawne funkcjonowanie znacząco zostają oddalone. Nie bez znaczenia pozostają tu problemy natury psychicznej. Osobom niepełnosprawnym bardzo często towarzyszy uczucie samotności, zależności od drugiego człowieka, wypalenie i przemęczenie, a co za tym idzie – brak sił oraz motywacji do dalszej rehabilitacji.
Bariery architektoniczne
Poruszając się samodzielnie po miastach w Polsce, każda osoba niepełnosprawna powinna być wyposażona w sprzęt ułatwiający życie osobom niepełnosprawnym. Pomimo tego, że barier wraz z biegiem czasu jest coraz mniej, nadal można napotkać je praktycznie wszędzie. Wysokie krawężniki, dziurawe chodniki, winda, do której trzeba wejść po kilku schodach – to tylko niektóre z problemów, na jakie skarżą się osoby na wózkach inwalidzkich. Pomimo tego, że nowe budynki projektowane są w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne mogły z nich korzystać w 100%, stare budownictwo nie ulega przebudowie, a wysokie krawężniki przy przejściach dla pieszych to nadal coś normalnego. Co więcej, wiele instytucji nie jest wyposażonych w podjazd dla wózków, przez co niepełnosprawni nawet w najmniejszym stopniu mają problem żeby samodzielnie załatwić coś w urzędzie.
Izolacja społeczna i szkoły
Pomimo tego, że większość Polaków deklaruje, iż niepełnosprawność nie ma dla nich znaczenia w kontaktach międzyludzkich, osoby niepełnosprawne nie do końca się z tym zgadzają. Szacuje się, że aż 20% z nich uważa, iż jest izolowanych od społeczeństwa. Taki stan rzeczy ma najczęściej miejsce jeszcze na początku edukacji. Ze względu na niską świadomość dzieci, osoby niepełnosprawne bardzo często na tym etapie życia borykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Koledzy z klasy to jednak nie wszystko. Wielu nauczycieli również nie jest wykształconych pod względem pracy z osobami niepełnosprawnymi. Szkoły, jako budynki państwowe, nadal pozostają bez odpowiednich podjazdów oraz wind. Nie bez znaczenia pozostają tu także łazienki w miejscach publicznych, które w wieku przypadkach nie są wyposażone w odpowiednie uchwyty, które pomogłyby osobie niepełnosprawnej na bezproblemowe skorzystanie z toalety.
Jak sobie z tym radzić?
Niepełnosprawność pozostaje z nami najczęściej na całe życie. Wiele osób akceptuje taki stan rzeczy, ale równie wiele codziennie bije się z myślami „dlaczego ja?”. Z pomocą przychodzi sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym Strefa Zdrowia, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne elementy ułatwiające codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej. Nie brakuje tu różnego rodzaju pionizatorów, wózków inwalidzkich ręcznych, automatycznych czy też skuterów inwalidzkich. Sklep posiada w swojej ofercie także różnego rodzaju podnośniki oraz foteliki samochodowe czy ortezy.
Wybór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego jest postawą zdrowia każdej osoby niepełnosprawnej. Nawet, jeśli wiadomo, że wózek inwalidzki zostanie z nami do końca życia, warto zainwestować w najwyższej jakości sprzęt, który zagwarantuje prawidłową postawę ciała oraz zapewni pracę sprawnych części ciała. Osoby, które poruszają się na wózku, ale jednocześnie zostają sprawne psychicznie, a ich ograniczona ruchowość dotyczy jedynie dolnej części ciała, powinny wybierać wózki inwalidzkie ręczne. Takie rozwiązanie zagwarantuje bowiem nieustanny trening górnych partii mięśni i nie pozwoli im na zaprzestanie pracy. Osobom starszym poleca się z kolei wybór skuterów inwalidzkich, a osobom z niepełnosprawnością znaczną, indywidualny dobór odpowiedniego pojazdu.