14 kwietnia 2024

Jak wybrać alkomat?

Alkomat

Mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu umożliwia szybkie stwierdzenie, czy dana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości. W przypadku potwierdzenia nietrzeźwości kierowcy nie mogą kontynuować jazdy samochodem, a pracownicy wykonywać powierzonych im obowiązków. Sprawdź, jak wybrać alkomat i dlaczego warto z niego korzystać.

  1. Jak zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu?
  2. Jak działają alkomaty elektrochemiczne?
  3. Kalibracja alkomatów to podstawa

Badanie trzeźwości jest podstawowym badaniem kierowców w czasie policyjnej kontroli. Trzeźwość można zbadać również samodzielnie, zanim wsiądzie się za kółko samochodu. W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania powinno się korzystać z alkomatów wyposażonych w sensor elektrochemiczny. Sprawdź, dlaczego alkomaty tego typu są najbardziej wiarygodne i dlaczego warto z nich korzystać.

Jak zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu?

Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu świadczy o zdolności do bezpiecznego kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeśli kierowca pił alkohol, a w wydychanym powietrzu ma bardzo niskie lub zerowe stężenie alkoholu, może prowadzić samochód bez łamania przepisów. Alkomat elektrochemiczny alcofind af daje wiarygodny wynik, dlatego można użyć go po imprezie, by upewnić się, że można już bezpiecznie wsiąść za kółko.

Badanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu można przeprowadzić jednorazowymi paskami i alkomatami z apteki, jednak ich wiarygodność jest niska. Wartościowe są jedynie badania, które wykonuje się sprawdzonymi urządzeniami takimi jak alkomat alcofind. Dzięki niemu można uzyskać wyniki porównywalne do wyników podawanych przez alkomaty używane przez funkcjonariuszy policji w czasie kontroli trzeźwości kierowców.

Badanie alkomatem

Jak działają alkomaty elektrochemiczne?

Alkomaty półprzewodnikowe tracą na popularności, gdyż wypierają je znacznie dokładniejsze i wygodniejsze w obsłudze alkomaty elektrochemiczne. Dzięki nim można w kilkanaście sekund sprawdzić, ile alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Serwis alkomatów wskazuje, jak prawidłowo korzystać z urządzenia, dlatego przed pierwszym użyciem powinno się dokładnie zapoznać z instrukcją. Alkomat alcodigital wymaga długiego, dość mocnego wdmuchiwania powietrza w specjalny ustnik. Na tej podstawie uzyskuje się pomiar.

Przed badaniem w celu uzyskania precyzyjnych pomiarów nie powinno się palić papierosów ani żuć gumy. Nieprzestrzeganie tej zasady sprawia, że wynik jest nieprawidłowy i niezgodny z rzeczywistym stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu. Zawartość alkoholu w przypadku palenia papierosów lub żucia gumy może być zaniżona lub zawyżona. Dodatkowo powinno się pamiętać, że alkomat daje prawidłowe wyniki, gdy siła wydmuchiwania jest stała i umiarkowana.

Kalibracja alkomatów to podstawa

Przed pierwszym użyciem sprzętu powinno się przeprowadzić obowiązkową kalibrację alkomatu. Urządzenia dostępne na stronach takich jak alkopatrol.pl/ wymagają ustawienia, by wskazywać poprawne pomiary. Kalibracja powinna być przeprowadzana również po wykonaniu określonej liczby pomiarów. Po jej przekroczeniu konieczne jest ponowne ustawienie urządzenia, gdyż wyniki mogą być niemiarodajne.

Kalibracja alkomatu używanego samodzielnie jest szybka i skuteczna, dlatego warto ją wykonać zgodnie z planem. W przeciwnym razie alkomat alcofind af może wskazać wynik zerowy lub wskazujący na nietrzeźwość, gdy w rzeczywistości badana osoba będzie w stanie po spożyciu alkoholu lub odwrotnie.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial