15 kwietnia 2024

Kapsaicyna na odchudzanie – pomocna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy

kapsaicyna

Od dawna chcesz schudnąć, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Próbowałaś różnych diet, ale okazały się męczące i nieskuteczne? Pragniesz pozbyć się zbędnych kilogramów bez zbędnego wysiłku? Dieta kapsaicynowa lub tabletki z kapsaicyną todo idealne rozwiązanie właśnie dla Ciebie!


Jak działa kapsaicyna i czy warto ją stosować? Na czym polega dieta kapsaicynowa? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia.

Kapsaicyna na odchudzanie – dlaczego jest taka skuteczna?

Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkaloidów. Wytwarzana jest przez rośliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i medycynie. Kapsaicyna ma różnorodne działanie:

•    przyspiesza przemianę materii

•    hamuje nadmierny apetyt

•    ułatwia spalanie kalorii

•    kontroluje przetwarzanie węglowodanów

•    wpływa na termoregulację

•    zwiększa metabolizm tkanki tłuszczowej i redukuje jej objętość

Dzięki tym właściwościom kapsaicyna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć i lepiej poczuć się w swoim ciele. Działanie odchudzające kapsaicyny zostało potwierdzone naukowo.

Dodatkowo kapsaicyna:

•    redukuje poziom trójglicerydów we krwi

•    obniża poziom cholesterolu LDL

•    wzmacnia odporność organizmu

•    uśmierza ból

•    jest przeciwutleniaczem

•    pikantna żywność w małych ilościach chroni układ pokarmowy przed wrzodami (ostre produkty mobilizują żołądek do tworzenia błony śluzowej).

Dieta kapsaicynowa – idealna dla fanów ostrych potraw!

papryczki jalapeno

Kapsaicyna odpowiedzialna jest za ostry smak papryki, a więc dieta kapsaicynowa doskonale sprawdzi się dla osób, które lubią wyraziste, piekące smaki. Dzięki tej diecie możliwe jest zjedzenie smacznego posiłku z jednoczesną utratą zbędnych kilogramów. Jej sekretem jest odpowiednie dobranie przypraw i ich dopasowanie do przygotowywanych dań.

Kapsaicynę możemy znaleźć w czerwonych przyprawach (np. papryka ostra, słodka, chili, pepperoni, pieprz cayenne). Zdecydowanie najlepszym źródłem tego związku organicznego jest papryczka chili. Kapsaicyna w mniejszych ilościach znajduje się również w przyprawach żółtych (imbir, cynamon, kardamon) lub zielonych (tymianek, szałwia, czosnek, bazylia, oregano).

Kapsaicyna zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie i hamuje głód, co wpływa na zmniejszenie masy ciała. Dodatkowo jej zaletą jest zwiększanie ilości spalanej energii, co wpływa na większą efektywność treningów. Kapsaicyna pobudza i rozgrzewa tkanki, dzięki czemu działa jak ogromny zastrzyk energii.

Dieta kapsaicynowa na każdą kieszeń

Zaletą diety kapsaicynowej jest urozmaicony, ciekawy jadłospis. Jest bogata w białko, warzywa i owoce. Dostarcza organizmowi niezbędną ilość mikroelementów i witamin. Dodatkowo, przygotowywane porcje jedzenia są wystarczająco duże, dzięki czemu podczas odchudzania nie towarzyszy Nam uczucie głodu. Dieta jest niedroga i skuteczna, a dodatkowo posiłki są smaczne. W czasie stosowania diety kapsaicynowej zaleca się spożywanie dużej ilości płynów do każdego posiłku. Większość osób testujących kurację zauważyło spadek masy ciała.

Dla kogo dieta kapsaicynowa?

Warto jednak zaznaczyć, że opisywana dieta jest tymczasowa. Dodatkowo nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie powinny jej stosować osoby z nadciśnieniem, cierpiące na choroby skórne lub choroby układu pokarmowego. Dodatkowo nie zaleca się jej dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. W celu uzyskania jak najlepszych efektów należy połączyć dietę kapsaicynową z aktywnością fizyczną.Nie każdy z Nas jest fanem ostrych przypraw i pikantnego smaku. Jeśli jesteś jedną z takich właśnie osób istnieje dla Ciebie idealne rozwiązanie – suplement diety w postaci tabletek z kapsaicyną!

Kapsaicyna tabletki – suplement diety wspomagający odchudzanie

ostra papryczka a kapsaicyna

Tabletki z kapsaicyną zawierają zazwyczaj skondensowany wyciąg z papryczki chili. Należy zwracać uwagę, aby suplement zawierał naturalną kapsaicynę. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Po spożyciu suplementu uwalniana jest kapsaicyna, która daje wrażenie rozgrzania organizmu, a przede wszystkim podwyższa metabolizm. Tabletki z kapsaicyną nie są zalecane dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, dzieci oraz dla osób starszych.

Warto jednak zaznaczyć, że aby osiągnąć najlepsze efekty odchudzania należy połączyć przyjmowanie tego suplementu z dietą i aktywnością fizyczną. Tabletki z kapsaicyną są swego rodzaju wspomagaczem – uzupełnieniem zabiegów żywieniowo-treningowych. Rozważne odchudzanie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Alkaloid ten działa najskuteczniej wówczas, gdy przyjmowany jest regularnie i  w małych ilościach.

Kapsaicyna na odchudzanie – opinie

restrykcyjna dieta a kapsaicyna

Wiele osób stosujących tabletki z kapsaicyną lub dietę kapsaicynową jest zadowolonych z rezultatów. Oto przykład opinii dotyczącej stosowania tego suplementu w połączeniu z doprawianiem potraw ostrymi przyprawami:

„Miesiąc kuracji kapsaicyną minął bardzo szybko. Po pierwszym tygodniu, zachęcona utratą pierwszych dwóch kilogramów, cieszyłam się, że to idealna kuracja dla mnie.

Przy ostatniej tabletce z kapsaicyną z opakowania waga pokazywała 3 kg mniej. Ostatni, być może najlepszy, z efektów zauważyłam dopiero pod koniec kuracji: nieestetycznie wyglądający cellulit na udach zmniejszył się.”
Magda

Z kolei o kapsułkach z kapsaicyną jedna z internautek pisze w następujący sposób:

„Ja mam taki mały problem z ostrościami, że po prostu ich nie cierpię, wszystko pali w jamie ustnej i przełyku, dlatego jednak jeśli muszę się nimi posłużyć to wybieram właśnie takie w kapsułkach, w żołądku już tak nie palą na szczęście, wszystkim polecam tę metodę, bo dzięki temu jest łatwiej je przyjmować, a warto na te ostrości postawić, bo faktycznie rozgrzewają, i poprawiają to i owo, że o odchudzaniu nie wspomnę.” Natasza

Niektóre osoby, stosujące suplementy diety z kapsaicyną zaznaczały, że podczas ich spożywania występowały u nich bóle brzucha lub trądzik. Warto więc zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i nasz organizm może zareagować w różny sposób.

Kapsaicyna na odchudzanie – efekty

waga

Wyniki badań przeprowadzonych we Francji i USA potwierdzają odchudzające działanie kapsaicyny. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku dowiodły, że przyjmowanie kapsaicyny zwiększa produkcję energii i metabolizm organizmu oraz przyspiesza utlenianie kwasów w komórkach tłuszczowych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Maryland dowiodły, że kapsaicyna osiąga najlepsze wyniki w redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu. Zostało to potwierdzone zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn.

Inne badania amerykańskich naukowców dowodzą, że tzw. kapsaicynoidy (związki kapsaicyny) zapobiegają powstawaniu nowych komórek w organizmie i aktywizują termogenezę. Zgodnie z wynikami badań kapsaicyna pozwala zmniejszyć wagę nawet u osób, które są na diecie bogatej w tłuszcze.Dodatkowo kapsaicyna zmienia ilość komórek tłuszczowych we krwi. Ma to korzystny wpływ na układ krwionośny i skutkuje utratą masy ciała.

8 kg mniej w miesiąc

Autorka diety kapsaicynowej, zapewnia, że w ciągu miesiąca możemy schudnąć 8 kg. Niektórzy twierdzą, że jest to niemożliwe, aby samo przyprawianie potraw dało taki efekt. Mimo tego, że nie wszystkim udaje się osiągnąć taki rezultat, większość osób testujących tę dietę zauważa spadek masy ciała. Wyniki badań wykazują, że na efekt działania kapsaicyny wpływa dawka. Należy pamiętać, że alkaloid ten jest substancją leczniczą tylko w małych ilościach. Stosowanie zbyt dużej dawki kapsaicyny powoduje, że  staje się toksyczna i może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. 

Istotne jest, że badania nad działaniem kapsaicyny prowadzone były w okresie krótkoterminowym. Dlatego też nie ma informacji odnośnie tzw. efektu odbicia, a więc ponownego wzrostu masy ciała po odchudzaniu. Nie wiemy więc czy uzyskany dzięki tej substancji spadek masy ciała utrzymuje się przez dłuższy czas.

Dieta i aktywność fizyczna

odchudzanie - szczupły brzuch

Podsumowując należy stwierdzić, iż niewątpliwą zaletą kapsaicyny jest to, że wspomaga proces odchudzania. Warto pamiętać, że nie każdy może ją przyjmować. Zalecane jest, aby zażywanie suplementów diety zawierających tę substancję skonsultować ze specjalistą, natomiast dietę kapsaicynową z dietetykiem. Pamiętajmy również, że aby osiągnąć dobre efekty odchudzania przyjmowanie kapsaicyny najlepiej jest połączyć ze zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial