Usunięcie wyrostka robaczkowego jest inwazyjnym zabiegiem. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj około godziny. Po narkozie pacjent musi zostać na obserwacji w szpitalu przez co najmniej kilka dni. W tym czasie personel medyczny dba o to, by spożywane przez niego posiłki były lekkostrawne. Po wycięciu wyrostka robaczkowego dietę trzeba stosować także po wyjściu ze szpitala. Jedzenie odpowiednio przygotowanych posiłków wpływa korzystnie na proces gojenia się rany pooperacyjnej i ogranicza ból. Jak powinna wyglądać dieta pacjenta po zabiegu? Jeśli chodzi o wyrostek robaczkowy dieta musi być bardzo starannie dobrana.
Wyrostek robaczkowy – dieta po zabiegu to konieczność
Kiedy po zabiegu chirurgicznym na śniadanie dostajemy kleik czy budyń, zazwyczaj jesteśmy niezadowoleni. Niemniej jednak, po operacji przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym, musimy stosować dietę. Lekkostrawne posiłki mają pozytywny wpływ na pracę jelit. Jednocześnie dostarczają do organizmu niezbędnie składniki odżywcze. Po operacji należy zadbać o to, aby spożywane przez pacjentów posiłki były bogate w białko. Składnik ten jest podstawowym budulcem organizmu. Kiedy zabraknie go w diecie, organizm staje się więc słaby i wolniej się regeneruje. Dieta lekkostrawna musi być bogata w witaminy i minerały. Z tego względy należy zadbać o jej zróżnicowanie. Osoby, które po zabiegu nie stosują się do zaleceń lekarza mogą mieć kłopoty z bólami brzucha, niestrawnością, biegunkami czy wymiotami. Aby powrót do zdrowia nie zajął wieczności, nie warto ryzykować. Zwłaszcza, że potrawy lekkostrawne mogą być smaczne i pożywne. Wystarczy tylko odpowiednio je przygotować.
Wyrostek robaczkowy – dieta po operacji
Osoby, które przeszły operację wycięcia wyrostka robaczkowego muszą stosować dietę lekkostrawną przynajmniej przez kilkanaście dni. Pacjenci po zabiegu powinni wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty wzdymające oraz potrawy zawierające dużą ilość tłuszczu. Po operacji należy ograniczyć ilość spożywanego błonnika. Z tego względu, na czas powrotu do zdrowia, z diety trzeba wyeliminować pieczywo żytnie, warzywa kapustne oraz twarde owoce. Warto zwrócić uwagę na to, że błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia, przez co po zabiegu trzeba go jeść chociaż w niewielkich ilościach. Dla prawidłowej pracy jelit, pacjenci po wyjściu ze szpitala powinni sięgać po bardzo dojrzałe owoce, warzywa bez skórki oraz różnego rodzaju kasze i ryż.
Dieta na wyrostek robaczkowy – co wolno jeść?
Po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego trzeba stosować dietę lekkostrawną. W pierwszych dniach po zabiegu pacjenci powinni stosować dietę zwaną kleikowo-papkową. Dania takie jak kisiel, budyń, kleik czy zupy krem nie wywołują problemów z trawieniem. Na dodatek łatwo je zjeść, co jest szczególnie ważne u osób, które po operacji są bardzo osłabione. Dieta lekkostrawna opiera się na produktach niskotłuszczowych o małej zawartości błonnika. Zaliczyć można do nich biały ryż, pieczywo pszenne, wybrane rodzaje kaszy oraz nabiał. Po wycięciu wyrostka robaczkowego należy dostarczać do organizmu sporą ilość białka. Składnik ten wspomaga proces gojenia się rany i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku diety lekkostrawnej, białko dostarcza się pod postacią twarożków, gotowanych jajek, drobiowych wędlin czy nietłustych ryb. Po przebytej operacji, nie wolno zapominać o jedzeniu warzyw i owoców. Produkty te dostarczają mnóstwo cennych dla organizmu witamin i minerałów. Aby warzywa były lekkostrawne warto przed zjedzeniem obrać je ze skórki. Owoce z kolei najlepiej jest przecierać lub miksować. Będąc na diecie lekkostrawnej wybierajmy owoce miękkie i dojrzałe.
Poniżej lista produktów, na bazie których można przygotowywać wartościowe potrawy lekkostrawne.
- Pieczywo pszenne,
- biszkopty,
- sucharki
- kasza,
- ryż,
- zioła,
- szpinak,
- dynia,
- pomidor (tylko bez skórki),
- marchew,
- buraki,
- fasolka szparagowa (tylko młoda),
- masło,
- jajka,
- drób,
- cielęcina,
- królik,
- nietłusta wołowina,
- tuńczyk,
- dorsz,
- sandacz,
- pstrąg,
- mintaj.
Produkty niewskazane po zabiegu
Dieta lekkostrawna wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Osoby, które muszą ją stosować, przede wszystkim nie powinny spożywać potraw tłustych i smażonych. Przygotowywane w głębokim tłuszczu kotlety czy placki są ciężkostrawne. Na dodatek mają mnóstwo kalorii. Zamiast nich po operacji wycięcia wyrostka warto sięgać po potrawy gotowane na parze lub pieczone w specjalnym worku. Odpowiednio doprawione smakują równie dobrze co te smażone na patelni. Wspomnieliśmy już, że dieta lekkostrawna wiąże się z ograniczeniem ilości spożywanego błonnika. Z tego względu, podczas jej stosowania należy unikać produktów pełnoziarnistych oraz surowych warzyw i owoców. Na pewien czas po zabiegu chleb pełnoziarnisty należy zamienić na pieczywo pszenne. Osoby, które przeszły operację z jadłospisu muszą wyeliminować warzywa strączkowe. Groch, fasola czy soja mają właściwości wzdymające, przez co trzeba je unikać zwłaszcza zaraz po zabiegu.
Poniżej produkty, których nie zaleca się jeść stosując dietę lekkostrawną.
- Pieczywo pełnoziarniste,
- brązowy ryż,
- ciastka i ciasta (zwłaszcza z kremem),
- czekolada,
- kakao,
- orzechy,
- pestki,
- owoce suszone,
- śliwki,
- wiśnie,
- kapusta,
- groch,
- rzodkiewka,
- fasola,
- ogórek,
- cebula,
- czosnek,
- grzyby,
- tłuste sery,
- wieprzowina,
- tłuste ryby,
- ketchup,
- musztarda,
- ocet,
- ostre przyprawy (np. chilli, pieprz cayenne).
Najważniejsze zasady diety lekkostrawnej
Dieta lekkostrawna pomaga wrócić do zdrowia pacjentom po przebytych chorobach układu pokarmowego. Jej zasady są ściśle określone i należy się ich trzymać. W przeciwnym razie, powrót do pełnej sprawności może trwać znacznie dłużej niż przewidywaliśmy. Dla ułatwienia trawienia po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego pacjenci muszą jeść mniejsze posiłki ale za to częściej. Co ważne, ostatni z nich powinien być spożywany najpóźniej na 2 godziny przed snem. Stosując dietę lekkostrawną należy jeść potrawy przygotowywane na parze lub gotowane w bulionie. Zaraz po przebytej operacji wyrostka niedozwolone jest jedzenie dań smażonych. Zwłaszcza na głębokim tłuszczu. Osoby, które przeszły operację wycięcia wyrostka robaczkowego muszą unikać ostrych przypraw. Ostra papryka czy pieprz cayenne mogą podrażniać ściany żołądka oraz jelita. Podobnie zresztą jak sól.
Wyrostek robaczkowy . Dieta po operacji – jak długo trzeba ją stosować?
Wycięcie wyrostka robaczkowego wiąże się z hospitalizacją. Po zabiegu pacjenci muszą pozostać w szpitalu co najmniej przez 2 dni. W tym czasie podaje się mu różnego rodzaju kleiki i zupy krem. Po wyjściu ze szpitala pacjent musi kontynuować dietę. Minimum przez okres 2 tygodni. W pierwszym tygodniu po zabiegu warto sięgać po budyń, kisiel, przetarte owoce i lekkie kremy. Z czasem oprócz kleików można jeść inne potrawy. Na pewno sprawdzą się zupy, mięsne pulpeciki, gotowana na parze ryba czy duszony królik.
Dieta na wyrostek robaczkowy – przepisy
Stosując dietę lekkostrawną należy jeść produkty ubogie w błonnik. Po przebytej operacji wyrostka, trzeba unikać także spożywania potraw o wysokiej zawartości tłuszczu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku diety lekkostrawnej znaczenie ma nie tylko rodzaj spożywanych produktów, ale i to w jaki sposób je przygotowujemy. Chude kawałki mięsa drobiowego w trakcie smażenia na patelni w dużej ilości tłuszczu przesiąkają tłuszczem, przez co stają się ciężkie. Będąc na diecie lepiej jest je gotować na parze lub w bulionie warzywnym. Osoby, które lubią jak mięso jest przyrumienione, mogą przygotować je w piekarniku, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej włożą je do torebki lub worka do pieczenia. Podobnie przyrządzić można chude kawałki ryby. Aby warzywa były lekkostrawne należy je ugotować. Poniżej przepisy na proste dania dla osób po zabiegu.
Twarożek z pomidorem
Skladniki:
- serek wiejski light,
- pomidor,
- odrobina soli i pieprzu.
Przygotowanie:
Pomidora nacinamy nożem w kilku miejscach, a następnie sparzamy go. Po kilku sekundach wkładamy go do zimnej wody. Kiedy z pomidora zaczyna odchodzić skórka, obieramy go. Serek wiejski o obniżonej zawartości tłuszczu przekładamy do miseczki. Z pomidora usuwamy gniazda nasienie i kroimy go w drobną kosteczkę. Dodajemy go do serka. Całość delikatnie doprawiamy i mieszamy. Jemy bez dodatków lub z bułką pszenną.
Zupa jarzynowa
Składniki:
- młoda marchewka,
- kilka strączków młodej fasolki szparagowej,
- 2 ziemniaki,
- pół pietruszki,
- pół łyżeczki masła,
- koperek,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Marchewkę, pietruszkę i ziemniaki obieramy ze skórki. Następnie kroimy je w drobną kostkę. Ze strączków fasolki odcinamy stwardniałe końcówki. Później kroimy je na centymetrowe kawałki. W garnku rozpuszczamy masło i wrzucamy na nie pokrojone warzywa. Następnie całość zalewamy sporą ilością wody. Do garnka dorzucamy posiekany koperek. Zupę doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Pamiętając jednak, że nie możemy jeść zbyt wiele przypraw. Kiedy warzywa są miękkie, zupę miksujemy na gładki krem.
Słodki koktajl bez cukru
Składniki:
- dojrzale jabłko,
- pomarańcza,
- pół miękkiego mango.
Przygotowanie:
Wszystkie owoce dokładnie obieramy. Pomarańczę dodatkowo filetujemy. Wszystkie owoce przekładamy do wysokiego dzbanka i miksujemy. Koktajl najlepiej pić zaraz po przygotowaniu, gdyż z czasem może się rozwarstwiać.
Wyrostek robaczkowy u dzieci – dieta kleikowo-papkowa
Dzieci kiedy są chore najchętniej jedzą jogurty i płatki z mlekiem. Po wycięciu wyrostka robaczkowego bez względu na wiek trzeba stosować dietę lekkostrawną. Po przebytej operacji najmłodszym warto podawać jogurty, ale raczej te niesłodzone. Jeśli chodzi o płatki, serwujmy maluchom tylko te kukurydziane. Na obiad dla dziecka po operacji sprawdzi się kleik ryżowy lub zmiksowana zupa jarzynowa z pulpecikami drobiowymi. Po zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego nie wolno jeść słodyczy. Kiedy dziecko domaga się czegoś słodkiego można zaserwować mu budyń, kisiel lub dojrzałe, obrane ze skórki jabłko. Owoc przed podaniem warto też przetrzeć.