Ilość programów żywieniowych, które mają za zadanie pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy jest niezwykle duża. Pojawia się coraz to więcej diet, które skupiają się na z góry określonych produktach ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Jednakże, niektóre z tych diet uznawane są za kontrowersyjne. Jedną z takich diet wydaje się właśnie dieta polskiego lekarza, Jana Kwaśniewskiego. Dlaczego dieta wysokotłuszczowa Kwaśniewskiego cieszy się takim uznaniem?
W artykule poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące diety – opiszemy dokładnie na czym ona polega, jakie są jej właściwości i w jakich sytuacjach pomoże. Oprócz specyfikacji, omówimy również na co pomaga dieta Kwaśniewskiego, jakie są jej wady i jakie są jej zalety.
Czym jest dieta Kwaśniewskiego?
Dieta Kwaśniewskiego to specjalnie ułożony program żywieniowy, który bazuje na dwóch zasadach. Pierwszą zasadą jest ograniczenie węglowodanów w diecie do minimum. Druga zasada to skupienie się na spożywaniu produktów, które bogate są w tłuszcze. Oznacza to, że dieta Kwaśniewskiego, podobnie jak dieta Atkinsa, jest dietą wysokotłuszczową. Według Kwaśniewskiego, ilość energii, która pochodzić będzie z węglowodanów powinna wynosić maksymalnie 15% dziennego zapotrzebowania. W przypadku białek, powinno to być 20-30% całkowitego dziennego zapotrzebowania.
Warto również nakreślić, że dieta Kwaśniewskiego mylnie nazywana jest dietą optymalną. W w diecie optymalnej organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze oraz energetyczne, jakie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Oznacza to, że dieta optymalna jest dietą pełnowartościową. Z tego względu bardzo często polecamy dietę optymalną dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą w jaki sposób należy się odżywiać, żeby nie doprowadzić do pogorszenia się kondycji.
Dieta Kwaśniewskiego na co pomaga
Opisywana dieta została opracowana głównie z myślą o osobach cierpiących na nadwagę lub otyłość. Jest to zatem dieta odchudzająca, której zadaniem jest zrzucenie dodatkowych kilogramów. Pamiętajmy jednak, że dieta ta, pod względem chudnięcia, ma niewielki wpływ na osoby o prawidłowej masie ciała.
Na co jeszcze pomaga dieta Kwaśniewskiego? Oprócz głównych właściwości diety, stwierdzono również że program żywieniowy wpływa na poprawę nastroju. Dodatkowo wysokotłuszczowe diety – takie jak zaproponowane przez Kwaśniewskiego lub Atkinsa – mogą mieć wpływ na częstotliwość objawów epilepsji u dzieci.
Czym się różni dieta Kwaśniewskiego od diety Atkinsa?
Prawdą jest, że obie diety zakładają podobny sposób odżywiania. W obu przypadkach zatem ograniczamy węglowodany do minimum, a głównym źródłem energii jest energia, która pochodzi z tłuszczy. Jednakże, istnieje zasadnicza różnica między dietą Kwaśniewskiego, a dietą Atkinsa. Jest nią ilość białka w diecie.
Dieta Kwaśniewskiego oprócz bardzo zredukowanej ilości węglowodanów, zakłada również niewiele białka. Oznacza to, że codzienne zapotrzebowanie białkowe w przypadku diety Kwaśniewskiego to jakieś 60-90 gram. Jest to oczywiście założone 20-30% całkowitego zapotrzebowania.
W przypadku diety Atkinsa, liczby te różnią się. Białko odgrywa większą rolę w żywieniu według amerykańskiego lekarza. Codziennie należy zatem spożywać od 115 do nawet 175 gram białka. Oznacza to, że produkty o wysokiej zawartości białka są ważniejsze w przypadku amerykańskiej diety wysokotłuszczowej.
Dieta Kwaśniewskiego wady i zalety
Jakie są pozytywne i negatywne aspekty przestrzegania diety Kwaśniewskiego? Z pewnością należy pamiętać, że jest to dieta efektywna tylko w przypadku odchudzania osób z nadwagą lub z otyłością. Jednakże, jakie dokładnie zalety ten program żywieniowy posiada?
Zalety:
- Szybka utrata kilogramów
Jeżeli nasz indeks masy ciała (tak zwane BMI) przekracza normę, to dieta Kwaśniewskiego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie przyspieszy ona proces tracenia zbędnych kilogramów. W przeciągu programu żywieniowego możliwe jest pozbycie się 5 kilogramów masy ciała, z czego większość to tkanka tłuszczowa oraz woda odłożona w organizmie.
- Poprawa nastroju
Ciała ketonowe to substancja, która powstaje w procesie rozpadu tłuszczy. Odpowiedzialne są one za stan euforii oraz poprawionego nastroju. Dzięki diecie bazującej na tłuszczach, ilość ciał ketonowych powstających w organizmie jest duża, a co za tym idzie nasze samopoczucie jest doskonałe, jesteśmy weselsi i czujemy się lżej.
- Częstotliwość epilepsji u dzieci
Ciała ketonowe, które powstają po rozpadzie tłuszczy, mają pozytywny wpływ na częstotliwość występowania padaczki u dzieci, szczególnie w przypadkach, gdy maluchy oporne są na medykamenty. Dodatkowo istnieją przesłanki aby wierzyć, że diety tłuszczowe, w tym dieta Kwaśniewskiego, powinny być również stosowane w przypadku innych chorób, w tym zespołu Retta, zespołu Draveta, czy stwardnienia guzowatego.
Wady:
- Brak bilansu makroskładnikowego
Brak węglowodanów oraz niska ilość białka oznacza niedobory witamin oraz minerałów w naszym organizmie. Może to doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz osłabienia, szczególnie jeśli nie zdecydujemy się na suplementacje brakujących składników.
- Uczucie euforii szybko przemija
Poprawa nastroju spowodowana ciałami ketonowymi mija przeważnie po dwóch lub trzech miesiącach. Wtedy czujemy się ospali, zmęczeni, nie mamy na nic ochoty. Z tego względu dieta Kwaśniewskiego, podobnie jak dieta Atkinsa i inne diety bazujące na podobnych zasadach, powinny być stosowane przez krótki okres.
- Narażenie organizmu na pojawienie się zespołów chorobowych
Dieta bazująca na tłuszczach niesie ze sobą ryzyko spożywania posiłków, które mogą podnieść nasz poziom cholesterolu. Podwyższony cholesterol oraz trójglicerydy w surowicy krwi odpowiedzialne są za wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz miażdżycy.
Dieta Kwaśniewskiego – opinie
Jakie są jednak opinie na temat diety Kwaśniewskiego w Internecie i gdzie ich najlepiej szukać? Z pewnością powinniśmy unikać blogów osób, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Takie źródła mogą dosyć często byś sponsorowane, a co za tym idzie przedstawiać albo same pozytywy, albo negatywy danej diety.
Zachęcamy jednak do rejestracji na forach specjalistycznych oraz forach związanych z nadwagą i otyłością – to tam bardzo często znaleźć można porady oraz informacje o dietach i suplementach, które wspomagają proces odchudzania. Z takich miejsc dowiemy się, że dieta Kwaśniewskiego rzeczywiście może pomóc. Jednakże wiele osób potwierdza, że jest to tylko chwilowa dieta i nie należy ją stosować długoterminowo.
Opinie o diecie Kwaśniewskiego wskazują również, że dieta faktycznie ma znikome efekty na osoby o prawidłowej masie ciała. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie jedynie dla osób, które mając nadwagę oraz otyłość męczą się ze schudnięciem.
Dieta Kwaśniewskiego – co jeść
Zanim zdecydujecie się na konkretną dietę, to warto przedyskutować również kwestię jadłospisu. Jakie zatem przepisy w diecie Kwaśniewskiego znajdziemy?
Przykładem śniadania spełniające zasady diety Kwaśniewskiego będzie jajecznica na boczku. Biorąc pod uwagę fakt, że w diecie Kwaśniewskiego mogą występować węglowodany, polecamy do obiadu dodać niewielką ilość ziemniaków – w ten sposób pierś z kurczaka bądź kotlet schabowy polane tłuszczem ze smażenia będą bardziej syte. Alternatywą dla takiego obiadu może być również wątróbka z czosnkiem.