24 czerwca 2024

Dieta bezglutenowa – na czym polega?

produkty bezglutenowe

Dieta bezglutenowa to niezwykle popularny sposób żywienia. Można ją zastosować jako sposób leczenia, ale i wykorzystuje się ją po to, aby poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Na czym polega? Jakie ma zalety?

Dieta bez glutenu – co to jest i kto powinien ją stosować?

Bezglutenowa dieta to sposób żywienia. Stosuje się go wtedy, kiedy ktoś choruje na celiakię lub ma uczulenie na gluten. Warto zaznaczyć, że nie jest to dieta odchudzająca. Podobnie jak dieta bez cukru pomaga chorym w leczeniu choroby. Celiakia to schorzenie polegające na intensywnej odpowiedzi organizmu (a ściślej mówiąc układu odpornościowego) na prolaminy, czyli białka, które można znaleźć w zbożach. Osoba chora może spożywać tylko produkty bezglutenowe. W innym przypadku będzie odczuwać dyskomfort. Dieta bez glutenu , od czasu stwierdzania choroby, musi być już utrzymywana do końca życia pacjenta. Co ważna, dietę tę można zastosować u każdego z objawami uczulenia, nawet u niemowląt i osób w podeszłym wieku., a im wcześniej ten sposób żywienia zostanie wprowadzony, tym lepiej. Według badań gluten jest jedną z najczęściej uczulających substancji i nawet 15% ludzkości cierpi na nietolerancję tego białka i musi na co dzień spożywać produkty bezglutenowe.

chleb bezglutenowy

Produkt bezglutenowy – co można jeść na diecie bez glutenu?

Dieta bez glutenu jest bardzo restrykcyjna. Osoba decydująca się na ten sposób żywienia musi całkowicie wykluczyć ze swojego codziennego jadłospisu białko roślinne, jakim jest gluten. Standardowe artykuły żywnościowe z tym składnikiem muszą zostać zastąpione przez produktu bez glutenu. Osoby, które muszą żyć bezglutenowo powinny sięgać po: kukurydzę, ziemniaki, ryż, proso, soję, maniok, soczewicę, grykę, sorgo, fasolę, a także warzywa, owoce, ryby, mięso i orzechy. Produkty bez glutenu mogą zostać uzupełnione także herbatą, miodem i naturalną kawą. Natomiast aby żyć bezglutenowo należy bezwzględnie unikać: jęczmienia, pszenicy, żyta i zwykłego pieczywa, mąki, makaronów zbożowych, kaszy jęczmiennej i manny, a także herbatników i ciastek. W przypadku mięsa – należy zrezygnować z kaszanki, pasztetowej i salcesonu, ponieważ mogą zawierać pewne ilości glutenu. Dieta bezglutenowa wymaga od chorego czujności, musi on bowiem zawsze sprawdzać, czy artykuł, który chce zakupić to produkt bezglutenowy i czy posiada nawet niewielką ilość tej substancji.

Sklep bezglutenowy – gdzie kupować produkty bezglutenowe?

Osoby, które zmagają się z celiakią lub z uczuleniem na gluten muszą przez całe swoje życia uważać, aby spożywać produkty pozbawione glutenu. Dziś w sklepach można znaleźć ogromną ilość artykułów bezglutenowych – nawet z galeriach handlowych i marketach wielkopowierzchniowych. Jednak na szczególną uwagę zasługują niewielkie sklepy stacjonarne lub internetowej z ofertą zdrowej żywności. W takim miejscu jak sklep bezglutenowy czy sklep z ekologiczną żywnością można znaleźć najwyższej jakości produkty żywieniowe, które są zdrowe, smaczne i odpowiednie nawet dla osób z różnymi chorobami i alergiami.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial