23 czerwca 2024

Wózki elektryczne inwalidzkie

wózek inwalidzki

Wózki elektryczne inwalidzkie są sprzętem ułatwiającym poruszanie się oraz codzienne życie osobom, które zmagają się z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą cierpieć na stwardnienie rozsiane, dystrofię mięśniową, porażenie mózgowe albo uszkodzenie rdzenia kręgowego. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla starszych osób, które mają problemy w poruszaniu się.

Elektryczne wózki pokojowe to bez wątpienia nieoceniona pomoc dla osób z niepełnosprawnościami.

Wózek inwalidzki elektryczny – podstawowe informacje

Elektryczne wózki inwalidzkie to dla osób niepełnosprawnych ruchowo praktycznie jedyna szansa na niezależne i komfortowe poruszanie się. W sklepowej ofercie znajdziemy różne, wysokiej jakości wózki inwalidzkie napędzane za pomocą akumulatorów ładowanych elektrycznie. Producenci postarali się, by wózki elektryczne inwalidzkie miały długą żywotność oraz łatwe i szybkie ładowanie. Elektryczne wózki terenowo-pokojowe, elektryczne wózki dla dzieci, elektryczne wózki z pionizacją i elektryczne wózki z windą to tylko przykłady dostępnych opcji.
Główna zaleta wózków elektrycznych to wygodne, regulowane siedzisko, które pozwala przybrać właściwą pozycję. Ważne jest również samo bezpieczeństwo poruszania się, a zatem wielość dostosowanych rozwiązań, w tym stabilność urządzenia, pasy bezpieczeństwa, możliwość bezproblemowego pokonywania nierównego i grząskiego terenu i wiele innych.
Warto pamiętać, że wózki elektryczne dla osób niepełnosprawnych należy dobierać zgodnie z ich zastosowaniem: pokojowe albo terenowo-pokojowe.

wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej

Jakie zalety mają wózki elektryczne inwalidzkie?

Korzystanie z wózka inwalidzkiego elektrycznego zapewnia wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • zwiększona mobilność;
  • większa niezależność;
  • większa interakcja społeczna;
  • ogólna poprawa jakości życia.

Elektryczny wózek inwalidzki zapewnia swojemu użytkownikowi niezależność w poruszaniu się bez ciągłej konieczności korzystania z pomocy innych osób. Dzięki wózkowi można również podróżować dłużej i dalej niż na wózku ręcznym. Wózek elektryczny pozwala też użytkownikom na znacznie większą interakcję z otoczeniem oraz uczestnictwo w zajęciach społecznych, a jak wiadomo, rzeczy te poprawiają jakość życia i samopoczucie.

Jaki wózek wybrać dla starszej osoby?

Jeżeli potrzebujesz elektrycznego wózka inwalidzkiego dla starszej osoby, warto przyjrzeć się kilku aspektom. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę wymiary i wagę wózka. Bardzo ważne jest, by manewrowanie nim w wąskich miejscach było łatwe i intuicyjne, np. w domu, czy w osiedlowym sklepiku. Przyczyni się do tego promień skrętu kół wózka.
Po drugie, dobrze jest sprawdzić zakres ustawień podpórek i oparć. Część modeli ma bardziej lub mniej ograniczony zasięg, co może być problemem dla osób, które na co dzień muszą się zmagać z poważniejszymi ograniczeniami ruchowymi. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na funkcje wózka. Niektóre z dostępnych w sklepach modeli są wyposażone w funkcje dodatkowe, np. funkcję przechylania albo podpórki na nogi. Są to rzeczy, które mogą mocno ułatwić życie użytkownikom wózków.
Dodatkowo istotne jest również to, w jakich warunkach będą używane elektryczne wózki dla niepełnosprawnych. Czy potrzebny będzie większy zasięg baterii? Solidniejsze koła do jazdy w terenie? Rzeczy te mają wpływ na model i cenę wózka elektrycznego inwalidzkiego dla osoby starszej.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial