Zdrowy żołądek to podstawa. Jednak niestety bardzo ciężko ustrzec się przed problemami żołądkowymi, szczególnie jeśli żyjemy w stresie i jemy szybko i niezbyt zdrowo. Dlatego też coraz częściej zmagamy się ze wzdęciami, nieprzyjemnym zapachem z ust czy odbijaniem. To przypadłości bardzo przykre i przede wszystkim krępujące. W dodatku niektóre ich objawy mogą wskazywać na schorzenia znacznie poważniejsze niż lekka niestrawność. Czy wiemy jakie grożą nam problemy żołądkowe i jak się przed nimi chronić?
Wzdęcia – nieprzyjemne i niezdrowe
Wzdęcia brzucha powodowane są przez gazy, gromadzące się w jelitach. Powodują one nieprzyjemne uczucie pełności oraz objawiają się np. gazami, czego na pewno każdy chciałby uniknąć. Najczęściej to efekt złego odżywiania,lecz czasami wzdęty brzuch po jedzeniu może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Co więc może być ich przyczyną?
- po pierwsze: nadmiar białka w diecie. Jeśli w diecie znajduje się za oraz tłuszczy, może to powodować wzdęcia oraz z gazy. W jelitach gromadzi się za dużo dwutlenku węgla co skutkuje gazami.
- zbyt szybkie jedzenie. Jeśli jemy szybko, łapczywie i mówimy w czasie jedzenia.Obok wzdęć występuje tutaj także zwiększenie obwodu brzucha w ciągu dnia
- Zespół jelita wrażliwego – tutaj do wzdęć dodatkowo dochodzą bóle brzucha oraz biegunki i zaparcia. Objawami są także nudności,ospałość, zmęczenie, migreny. Przy takich objawach koniecznie należy udać się do lekarza.
- Przy tym schorzeniu wzdęcia występują razem z bólem brzucha na przemian z biegunką bądź zaparciem. Mogą też wystąpić nudności, ospałość, zmęczenie, bóle głowy, niepokój. Jeśli wystąpią takie dolegliwości, należy udać się do lekarza.
- Nadmiaru bakterii – objawia się wzdęciami oraz bardzo nieprzyjemnymi gazami. Ich powód to przede wszystkim spożywanie zbyt ciężkostrawnych otraw,a także dużych ilość warzyw strączkowych. Bakterie w jelicie grubym muszą pracować znacznie intensywniej, co przyspiesza proces fermentacyjny a więc wyzwala wydalanie gazów.
A wiec jak bronić się przed niechcianymi wzdęciami gazami? Przede wszystkim należy zadbać o dietę. Dobrze jest dbać o bilans: nie spożywać zbyt dużo białka i tłuszczów, pić dużo wody (niegazowanej), jeść niewielkie ale częste posiłki. Należy jeść powoli,unikać dużych ilości warzyw strączkowych, dbać o ćwiczenia. Dodatkowo można zastosować także kilka skutecznych sposobów:
- ziołowe herbatki – jeśli zdarzy się nam obfity posiłek,warto wypić napar z kopru włoskiego, który działa wiatropędnie i pozwala pozbyć się ich nadmiaru (warto pić je w domu lub po posiłku, ponieważ ich działanie może być niekomfortowe w towarzystwie )
- spacer – aktywność fizyczna wspomaga trawienie i przyspiesza rozkładanie się jedzenia
Odbijanie się po jedzenie – wstydliwa przypadłość
Jedzenie najczęściej kojarzy nam się z przyjemnością. Obfite i syte osiłki są dobre, ale odbijanie po jedzeniu jest nie tylko nieprzyjemne ale i krępujące. Skąd bierze się ta przypadłość? Najczęściej odbijanie się jest powiązane z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego. Tak więc odbijanie to wydalanie przez usta połkniętego powietrza znajdującego się w przełyku lub żołądku. Jest to odruch typowo fizjologiczny – po posiłku dolny zwieracz przełyku ma obniżone napięcie,a napięcie ścian żołądka i jego motoryka są wzmożone (z powodu posiłku),co powoduje, że połknięte powietrze jest wydalane na zewnątrz. Dodatkowo,oprócz zwykłego odbijania,skutkującego brzydkim zapachem, pojawia się także puste odbijanie, samym połkniętym powietrzem. Obywa te typy są niezbyt przyjemne i bardzo krępujące, szczególnie w towarzystwie Przyczyny tych zaburzeń to m.in.:
- nadmierne spożycie alkoholu,szczególnie piwa
- niektóre leki
- słodkie pokarmy
- napoje gazowane
- fast food, chipsy, ciężkostrawne, ciężkie posiłki
- przejadanie się
- posiłki spożywane w stresie, pośpiechu (co sprzyja połykaniu powietrza podczas jedzenia, a więc i odbijaniu się)
Jak rozwiązać problem, jakim może być częste odbijanie? Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe. Zaleca się więc:
- spożywanie małych porcji posiłków, w małych i regularnych odstępach czasu
- spożywanie lekkich posiłków, unikanie potraw ciężkostrawnych
- powolne jedzenie, spożywanie małych kęsów
- bardzo dokładne gryzienie pokarmów
- zrezygnowanie z napojów gazowanych, które silnie wpływają na gromadzenie się powietrza w żołądku i przełyku
- picie naparu zmięty oraz dziurawca przed jedzeniem
Jak widać problemy trawienne są dość częste i w szczególności dotykają osób,które lubią dobrze i syto zjeść. Dlatego też, aby się przed nimi uchronić, to własnie na jedzeniu powinno się skupić – na powolnym pożywaniu posiłków, dokładnym gryzieniu, oraz jedzeniu lekkich,małych porcji w równych odcinkach czasu. Trzymanie się prostych zasad nie tylko może uchronić przed problemami trawiennymi ale i sprzyjać higienie żołądka oraz odchudzaniu. Warto także pamiętać, że zawsze możemy także sięgnąć po odpowiednie suplementy diety – większość z nich jest dostępna jest w każdej aptece bez recepty. Jednak należy także pamiętać, że w przypadku powracających i bardzo dotkliwych dolegliwości powinniśmy koniecznie skontaktować się z lekarzem.