Wady wzroku są dokuczliwym schorzeniem, które dotyka coraz szersze grono Polaków. Codzienna praca przed komputerem, kilkugodzinne oglądanie telewizji i nieprawidłowe oświetlenie należą do częstych przyczyn zaburzenia widzenia. Coraz bardziej popularną metodą walki z nieprawidłowym funkcjonowaniem oczu jest reedukacja wzroku doktora Batesa. Jej zwolennicy uważają, że regularne ćwiczenia usprawniają narząd wzroku, przez co zaczynamy widzieć lepiej. Jednak w jaki sposób je wykonywać i czy w ogóle są one skuteczne?
Innowacyjna metoda reedukacji wzroku
Reedukacja wzroku polega na systematycznych ćwiczeniach, które pomagają rozluźnić mięśnie gałki ocznej. Dzięki niej, możliwe jest poprawienie ostrości widzenia, przez osoby, które nie noszą okularów. Co prawda, w Polsce metoda dr Batesa nie jest jeszcze powszechnie znana, ale wielu specjalistów uważa, że należy do skutecznych sposobów leczenia wad wzroku. W księgarniach można kupić książkę pt. ”Samoleczenie wzroku metodą dr. Batesa”, która opisuje główne założenia tego innowacyjnego rozwiązania.
Założenia doktora Batesa
Od dawna wiadomo, że dzięki rehabilitacji organizm człowieka zdolny jest odzyskać sprawność. Wiele schorzeń wymaga długoterminowej rekonwalescencji, jednak przy odrobinie cierpliwości nawet poważne urazy, mogą zostać całkowicie wyleczone. Zabiegi rehabilitacyjne pozwalają zregenerować miedzy innymi naderwane ścięgna. Widząc, jak ćwiczenia potrafią wpłynąć na poszczególne tkanki ludzkiego organizmu, doktor Bates stwierdził, że na pewno są w stanie zniwelować problemy ze wzrokiem. W ten sposób, rozpoczął pracę nad opracowaniem krótkich treningów, które pozwolą oczom odpocząć i powrócić do dawnej sprawności. Jego założenia, że narząd wzroku, jak każdy inny jest w stanie się zregenerować okazały się trafne. W związku z tym opracowana przez niego metoda stała się skutecznym sposobem na poprawę wzroku.
Na czym polega metoda reedukacji wzroku dr Batesa?
Wiele osób słyszało o metodzie reedukacji wzroku Doktora Batesa, ale nie do końca wiedzą, na czym ona polega. Jak już wspomnieliśmy głównym założeniem uczonego jest to, że nieprawidłowo działające oko zdolne jest do regeneracji. Ponadto, tak jak w przypadku leczenia innych narządów, podczas codziennych czynności nie należy go nadwyrężać.
Eliminowanie napiętych mięśni
Bates na początku swoich rozważań doszedł do wniosku, że wszystkie narządy, aby móc sprawnie funkcjonować nie mogą być spięte. W związku z tym, leczenie wszystkich schorzeń, w tym wad wzroku, należy rozpocząć od wyeliminowania ze swojego życia stresu. Zdarza się, że podczas niespokojnych dni wiele osób widzi jeszcze gorzej niż zwykle. Jest to spowodowane napięciem tkanek. Podczas rekonwalescencji wzroku, w pierwszej kolejności trzeba zmienić styl swojego życia na bardziej zrównoważony.
Ćwiczenia rehabilitacyjne – klucz do sukcesu!
Zabiegi relaksacyjne pozytywnie wpływają na działanie całego organizmu. Według doktora Batesa odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie przywrócić ostrość widzenia. Niemniej jednak, aby osiągnąć sukces, należy wykonywać je skrupulatnie i systematycznie. Treningi opracowane przez uczonego pozwalają uniknąć napięcia wzroku, przez co z czasem zaczynamy widzieć lepiej. Co więcej, osoby, które nie podejmują rehabilitacji oczu najczęściej mają do czynienia z pogłębianiem się dotychczasowych wad.
Jakie efekty przynosi reedukacja?
Wiemy już na jakich założeniach bazował doktor Bates, który opracowywał lecznicze ćwiczenia oczu. Pozostaje pytanie, jakich rezultatów spodziewać się mogą osoby, które je wykonują? Przede wszystkim, mężczyźni czy kobiety, które dotychczas nie widziały wyraźnie, już po kilku dniach treningów powinny zauważyć poprawę ostrości wzroku. Zabiegi relaksacyjne z czasem mogą zniwelować wady takie jak krótkowzroczność czy nadwzroczność. Szybkie efekty rehabilitacji motywują do regularnych ćwiczeń, które z dnia na dzień są jeszcze bardziej skuteczne. Warto dodać, że metoda Batesa nie jest przeznaczona tylko dla osób z wadami. Nawet, jeżeli nie mamy problemu z prawidłowym widzeniem, powinniśmy wykonywać ćwiczenia relaksacyjne oczu, które zapobiegają występowaniu poważnych chorób.
Jak można pomóc swoim oczom?
Każdy kto ma problemy z ostrym widzeniem powinien wspomagać oczy, poprzez regularną relaksację pobliskich mięśni. Niemniej jednak treningi to nie wszystko. Aby narząd wzroku mógł prawidłowo funkcjonować, należy całkowicie zmienić styl swojego życia. Jak to zrobić?
Odprężmy się
Jak już wspomnieliśmy, doktor Bates zakłada, że oczy są w stanie odpowiednio pracować tylko, gdy jesteśmy odprężeni. W związku z tym, żeby im pomóc powinniśmy całkowicie wyeliminować ze swojego życia stres. Świetnym sposobem na odreagowanie jest długa kąpiel, zajęcia jogi czy masaż. Pamiętajmy, że według uczonego nawet najlepiej wykonywane ćwiczenia wzroku nie są w stanie wyleczyć wad, jeżeli ciało nie jest dostatecznie rozluźnione. Z tego powodu, unikajmy sytuacji, które mogą wywoływać u nas niepokój.
Regularnie ćwiczmy
Jeżeli uda nam się prowadzić zrównoważony tryb życia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wykonywanie ćwiczeń, opracowanych przez doktora Batesa, przyniesie oczekiwane rezultaty. Dobrym sposobem na rehabilitację narządu wzroku jest gimnastyka i relaks oczu. Właśnie dlatego, w ciągu dnia nie można zapominać o odpoczynku. Jednym z najpopularniejszych treningów reedukacyjnych są ćwiczenia z piłeczkami czy sznurem, które pomagają wyeliminować napięcie wzroku. Warto także regularnie pobudzać mikroruchy gałek ocznych. Żeby to zrobić, w pierwszej kolejności powinniśmy przez minutę skupić wzrok na czarnym punkcie lub płomieniu świecy. Następnie obserwujmy spokojne ruchy takie jak falowanie wody czy powolne upadanie liści.
O czym należy pamiętać?
Innowacyjna metoda reedukacji oczu wymaga przede wszystkim systematyczności. Wszystkie ćwiczenia zawsze powinny być wykonywane wolno i z precyzją. Pospiech nigdy nie jest wskazany. Według Batesa lepiej jest trenować krócej, ale z dokładnością. W przypadku, gdy zmagamy się z poważną chorobą, przed zastosowaniem metody najlepiej skonsultować się z okulistą. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeżeli zabiegi rehabilitacyjne wymagają dotykania okolic oczu, zawsze rozpoczynajmy je od dokładnego umycia rąk. W przeciwnym razie możemy nabawić się zapalenia spojówek czy innej przypadłości, spowodowanej zabrudzeniami. Warto pamiętać, że podczas rehabilitacji, trzeba oddychać równomiernie i spokojnie, aby zapewnić organizmowi optymalne dotlenienie.
Zalety metody dr Batesa
Reedukacja wzroku, choć jest jeszcze mało znaną formą walki z niewyraźnym widzeniem, ma wielu zwolenników. Co powoduje, że opracowana przez doktora Batesa metoda staje się coraz bardziej popularna?
- Ćwiczenia należą do nieinwazyjnych metod leczenia wad wzroku.
- Dzięki prostym treningom napięty wzrok można rozluźnić bez wychodzenia z domu.
- Metoda reedukacji wzroku doktora Batesa od lat cieszy się popularnością w krajach wysokorozwiniętych.
- Wielu specjalistów potwierdza pozytywny wpływ ćwiczeń na funkcjonowanie oczu.
- Rozluźniające treningi pozwalają odprężyć po ciężkim dniu pracy nie tylko oczy, ale także całe ciało.
- Wykonywanie ćwiczeń jest proste, więc każdy sobie z nimi poradzi.
- Reedukacja wzroku tą metodą nie wymaga dużo czasu.
- Relaks napiętego wzroku jest bezpieczny.
- Efekty kuracji zauważalne są już po kilku dniach.
Metoda reedukacji wzroku dr Batesa – opinie
Osoby, które słyszały o innowacyjnej metodzie leczenia wzroku, często zastanawiają się, czy ta naprawdę jest skuteczna. Zwolennicy teorii Batesa potwierdzają jego założenia. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy osoby, które wykonują ćwiczenia opracowane przez uczonego, zauważyły poprawę wzroku? Na wielu forach internetowych można znaleźć opinie mówiące o efektywnym działaniu zabiegów rehabilitacyjnych.
„(…)Czasami nawet jeśli uda mi się odprężyć całkowicie, widzę bardzo dobrze, przez dłuższą chwilę. (…)” – pisze użytkownik jednego portalu.
Z kolei jedna z pań komentuje: „Ja ćwiczyłam przez całe wakacje. Chodziłam bez okularów. Byłam u okulisty tak we wrześniu i widziałam większość linijek a mam wadę 2.25 dalekowzroczność polecam ćwiczenia”.
Jak widać, regularne treningi narządu wzroku przynoszą zaskakujące rezultaty. W związku z tym, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zmniejszyć dotychczasowe wady.
Kiedy zdecydować się na ćwiczenia oczu?
Metoda reedukacji wzroku dr. Batesa zakłada, że treningi oczu są w stanie pomóc osobom, które mają do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Nie mniej jednak, zauważono, że ćwiczenia pomagają także zimniejszych ryzyko wystąpienia wad takich jak krótkowzroczność.
Zanim wzrok się pogorszy
Od dawna wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Niewiele osób wie, że treningi oczu powinny być wykonywanie nie tylko przez osoby, które zmagają się z wadami wzroku. Regularne ćwiczenia powodują, że osoby zdrowe nie muszą martwić się o pogorszenie funkcjonowania narządu wzroku. W związku z tym, nawet jeżeli dotychczas widzieliśmy dobrze, powinniśmy zdecydować się na krótkie treningi zapobiegające powstawaniu wad wzroku.
Gdy widzimy nieostro
Niestety, zdarza się, że codzienna praca przed komputerem powoduje zaburzenia widzenia. Aby móc zminimalizować dokuczliwe objawy, warto wykonywać ćwiczenia opracowane przez Batesa. Treningi są najlepszym sposobem na naturalne odzyskanie sprawności narządu wzroku. Warto dodać, że reedukacja wzroku może całkowicie wyeliminować krótkowzroczność, nadwzroczność, a także inne niezaawansowane wady wzroku. Niemniej jednak, jeżeli zmagamy się z poważnymi chorobami, rozpoczęcie treningów powinniśmy skonsultować z lekarzem.