12 kwietnia 2024

Zmiany na paznokciach u nóg – co oznaczają?

zmiany na paznokciach

Zmiany na paznokciach u nóg − co oznaczają? Każdy wie, że kaszel, ból czy np. wysypka to powód dla zaplanowania w swoim napiętym grafiku wizyty u lekarza. Większość z nas niestety nie jest jednak świadoma, że objawy różnych chorób nie zawsze są tak oczywiste. Istnieją problemy zdrowotne, których pierwsze oznaki rozpoznać można dzięki obserwacji paznokci. Nie zawsze ich kruchość, łamliwość czy niezbyt estetyczny wygląd świadczą o potrzebie wykonania manicure czy nałożenia specjalnej maseczki na dłonie. Czasem możemy wyczytać z nich znacznie istotniejsze informacje na temat stanu naszego zdrowia.

Pionowe i poziome bruzdy na paznokciach

Bruzdy to podłużne zagłębienia pojawiające się na płytce paznokci. Przyczyną ich powstania może być wiele dolegliwości. Wyróżniamy bruzdy pionowe i poziome.

Pionowe bruzdy na paznokciach są najczęściej dolegliwością osób starszych i wywołują je zaburzenia rogowacenia. Zaburzenia te powstają w wyniku niedoboru magnezu, wapnia czy cynku. Mogą też być oznaką odwodnienia organizmu, chorób układu krążenia, problemów z tarczycą czy zaburzeń hormonalnych.

Poziome bruzdy na paznokciach mogą powstawać jako efekt długotrwałego stresu lub stosowania mocnych środków chemicznych.  Jeżeli paznokcie mają częsty, bezpośredni kontakt z detergentami to są one narażone na podrażnienie, osłabienie i uszkodzenia. Poziome bruzdowanie pojawia się także w wyniku bielactwa nabytego.

zmiany na paznokciach u nóg

Pofalowana płytka paznokcia

Falista struktura płytki paznokciowej może być wynikiem pokrycia całego paznokcia bruzdami – zarówno pionowymi jak i poprzecznymi. Gdy pojawiają się pojedyncze bruzdy, prawdopodobnie są wynikiem przebytej infekcji i z czasem znikną. Jeżeli przecinają cała płytkę to warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on nam odnaleźć przyczynę powstawania takich zmian. 

Pofalowana płytka paznokcia może być następstwem stosowania coraz bardziej popularnych hybrydowych lakierów do paznokci. Taki stan powodowany jest przez uszkodzenia mechaniczne pojawiające się przy usuwaniu lakieru zaraz po ich osłabieniu działaniem acetonu.

Przyczyną tak pofalowanych paznokci mogą być też choroby takie jak grzybica, łuszczyca, czy tak jak w przypadku bruzd, choroby objawiające się wysoką gorączką.

 celinea gdzie kupic

Wgniecenia na paznokciach

Jeżeli wgniecenie czy zagłębienie występuje tylko na jednym paznokciu to najprawdopodobniej jest wynikiem uszkodzenia płytki paznokcia i nie jest powodem do zmartwień. Jeżeli wgniecenia pojawiają się na kilku paznokciach to warto sprawdzić co było przyczyną ich powstania. Liczne zagłębienia są najczęściej oznaką łuszczycy – choroby skóry należącej do grupy chorób autoimmunologicznych. Mogą też być objawem innej choroby z tej grupy tj. łysienie plackowate. Innym schorzeniem, przez które pojawiają się wgniecenia na paznokciach może być też zapalenie stawów. Dotyczy to w szczególności przypadków, kiedy jest ono przewlekłe, lub o podłożu łuszczycowym.

zmiany na paznokciach u nóg - suplementy diety

Górki na paznokciach

Pojawiające się czasem górki na paznokciach to przeciwieństwo wgnieceń i zagłębień. W tym przypadku ciężko, aby były wywołane uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej są wynikiem długotrwałego życia w dużym stresie i osłabienia organizmu. W takich chwilach ciało skupia swoją energię na innych procesach, przez co pojawiają się nierówności we wzroście paznokci. Przyczyną mogą być także niedobory witamin, które są uzupełniane w nierównomierny, nagły sposób. Po otrzymaniu dużej dawki witamin, szczególnie podanych w postaci odżywki nakładanej punktowo, mogą pojawić się właśnie górki na paznokciach.

Linie Beau na paznokciach

Linie Beau to poprzeczne ­bruzdy na paznokciach. Bruzdy takie mogą przecinać cały paznokieć tworząc wrażenie pofalowanej płytki lub występować pojedynczo. Linie Beau pojawiają się najczęściej na paznokciach kciuków i dużych palców u stóp, jednakże mogą wystąpić na paznokciach innych palców.

Poprzeczne bruzdy na płytce paznokci pojawić się mogą przede wszystkim w wyniku uszkodzeń mechanicznych ale ich przyczyną mogą być także liczne choroby ogólnoustrojowe. Linie Beau na paznokciach mogą być objawem m.in. cukrzycy, zaburzenia krążenia, chorób przebiegających z wysoką gorączką. Po bruzdach wyraźnie widać kiedy organizm skupił wszystkie siły na walce z chorobą raczej niż na wzroście i budowie paznokci.

Linie Beau na paznokciach – leczenie

Przede wszystkim, wybór odpowiedniej metody leczenia w przypadku wystąpienia takich nieprawidłowości jest dostosowanie jej do przyczyny pojawienia się linii Beau. Jeżeli zauważamy, że na paznokciach pojawiają się niepokojące zmiany to należy skonsultować to z lekarzem i w zależności od jego zaleceń zastosować odpowiednie remedium.

Jeżeli przyczyną były uszkodzenia mechaniczne to dobrym wyjściem będzie wzmocnienie płytki paznokcia i zadbanie o dostarczenie odpowiednich witamin. Z czasem nierówności się wyrównają. W przypadku, gdy problemem jest choroba jak np. cukrzyca, to lekarz dobierze odpowiedni plan przywrócenia organizmu, a przy tym i paznokci, do dobrej kondycji. Tylko lekarz rozpozna prawdziwą przyczynę wystąpienia linii Beau na paznokciach i leczenie będzie mogło zostać odpowiednio dostosowane.

 celinea gdzie kupic

Paznokcie Muehrckego

Czasem na płytce paznokcia pojawiają się zmiany w postaci białych, równoległych do siebie podwójnych linii. Są to tzw. linie Muehrckego. Nazwane tak zostały od nazwiska lekarza – Robert Muehrcke, który jako pierwszy opisał je w brytyjskim dzienniku medycznym.  Zmiana taka najczęściej dotyczy kilku paznokci, raczej nie występuje pojedynczo.

Dokładna przyczyna powstawania paznokci Muehrckego nie jest jak dotąd znana. Pewnym jest, że zmiany te nie są wywoływane przez uszkodzenia skóry czy płytki paznokcia. Łączy się je natomiast z niedoborem białka o nazwie albumina znajdującego się we krwi człowieka. Białko to odgrywa ważną rolę w transporcie hormonów, witamin i leków w organizmie. Najczęściej zatem powstanie linii Muehrckego przypisuje się jako objaw chorób wątroby.

Pasma Meesa

Zmiana zwana pasmami Meesa to dolegliwość bardzo podobna do linii Muehrckego, z tym wyjątkiem, że linie występują w tym przypadku pojedynczo. Pojawiać się mogą zarówno na paznokciach palców dłoni jak i stóp. W miarę wzrostu paznokcia przesuwają się bliżej końca płytki paznokciowej, a z czasem znikają całkowicie. Jeżeli przyczyna powstania linii Meesa nie zostanie usunięta to będą pojawiać się kolejne.

Powodem powstawania pasm Meesa są najczęściej niewydolność serca lub nerek. Mogą też być wywołane poprzez zatrucie arsenem, talem, lub innymi metalami ciężkimi.

Paznokcie Terry’ego

Paznokcie Terry’ego to stan, kiedy płytka paznokcia przypomina wyglądem matowe, mleczne szkło. Są one wtedy nieprzeźroczyste. Dalsza część paznokcia, w miejscu gdzie płytka paznokcia oddziela się od opuszka palca, stanowi ciemniejszy, 1-2 milimetrowy pasek o różowym zabarwieniu. Takie zmiany mogą być oznaką starości i nie stanowią poważnego problemu. Zdarzyć się może jednak, że paznokcie Terry’ego świadczyć będą o poważnych zaburzeniach lub chorobie.

Przyczyną powstawania takich zmian mogą być m.in. cukrzyca, choroby wątroby czy niewydolność serca. Paznokcie Terry’ego mogą być też objawem poważnych zaburzeń żywieniowych podczas ciężkich schorzeń jelita cienkiego i pewnych zaburzeń odżywiania o podłożu psychicznym.

zmiany na paznokciach - leczenie

Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci

Nie zawsze istnieje możliwość zapobiegania niektórym schorzeniom czy chorobom. Warto jednak skupiać się na jak największym ograniczaniu dostępności czynników szkodliwych oraz ich wpływu na nasz organizm. W przypadku paznokci dobrze jest dbać o to, by nie miały bezpośredniego kontaktu z detergentami oraz by dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych witamin, odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost płytki paznokcia.

Istotne jest, aby decydując się na usługi manicure korzystać tylko z usług dyplomowanych kosmetyczek. Osoba z odpowiednią wiedzą będzie bardziej świadoma swoich działań i bardziej ostrożna. Nie narazimy wtedy naszych paznokci na niechciane uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, będzie ona mogła szybciej zauważyć zmiany świadczące o poważniejszych schorzeniach.

 celinea gdzie kupic

Jak reagować na powstałe zmiany na paznokciach

Jeżeli masz pewność, że zmiana jest uszkodzeniem mechanicznym to nie ma powodów do obaw. Może tak być w przypadku gdy zauważysz pojedyncze wgniecenie na paznokciu, jego przyczyną jest jakiś drobny uraz. Wtedy najprawdopodobniej regeneracja nastąpi samoistnie. Czasem jednak ciężej jest określić przyczynę wystąpienia danej zmiany. Zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem, który może zadecydować o wydaniu skierowania na podstawowe lub specjalistyczne badania. Jeżeli ustali jaka jest przyczyna powstawania zmian na paznokciach, będzie mógł dopasować odpowiedni plan leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial