3 października 2024

Zakup czy wynajem łóżka rehabilitacyjnego – co się bardziej opłaca?

łóżko rehabilitacyjne w domu

Opieka nad chorym leżącym to ciężka, fizyczna praca. Osoba zmagająca się z zaawansowanymi dysfunkcjami ruchowymi wymaga wsparcia w niemal każdej czynności. Pielęgnacja, utrzymanie higieny czy spożywanie posiłków to tylko niektóre z nich. Korzystanie z wielofunkcyjnego łóżka rehabilitacyjnego znacznie ułatwia zajmowanie się bliskim. Jest też ogromnym udogodnieniem dla samego pacjenta. Sprzęt można nabyć na własność lub też wynająć. Podpowiadamy, które z rozwiązań jest bardziej korzystne. 

Nowe łóżko rehabilitacyjne – kiedy się bardziej opłaca?

Podstawowym kryterium, które powinno mieć wpływ na to, czy postawić na zakup, czy też wynajem łóżka rehabilitacyjnego, jest kondycja zdrowotna pacjenta. Jeżeli jego unieruchomienie ma charakter długotrwały, a szanse na powrót do sprawności są niewielkie, lepszą opcją pod względem finansowym jest zakup nowego sprzętu. Nie jest to, oczywiście, regułą, jednak zdecydowanie warto rozważyć taki krok (o ile pozwala na to zasobność portfela). Cena łóżka rehabilitacyjnego waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Należy w tym miejscu nadmienić, że w przypadku łóżka rehabilitacyjnego refundacja ze środków NFZ nie przysługuje, jednak dostępne jest dofinansowanie z PFRON – pod warunkiem, że wnioskujący nie przekracza określonego progu dochodowego. 

łóżko rehabilitacyjne - wynająć, czy kupić?

Drewniane łóżko ortopedyczne pozwoli na komfortową rekonwalescencję nawet przy długotrwałym leczeniu.

Pomijając względy ekonomiczne, nabycie łóżka na własność może mieć znaczenie dla samego pacjenta. Niektórzy, wiedząc, że użytkują sprzęt, który należy do nich, czują się bardziej swobodnie w korzystaniu z pełnej funkcjonalności mebla. Świadomość konieczności zwrócenia wynajmowanego łóżka rehabilitacyjnego i obawa przed jego uszkodzeniem mogą zniechęcać do tego nie tylko chorego, ale także jego opiekuna. Z pewnością nie jest to korzystne dla żadnej ze stron. 

Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego – dogodna alternatywa dla zakupu 

Przy decyzji o wynajmie łóżka ortopedycznego duży jednorazowy wydatek zastępują niewielkie opłaty miesięczne, które łatwo uwzględnić w domowym budżecie. Dla wielu rodzin opcja wynajmu jest jedyną szansą na korzystanie z tego rodzaju wsparcia. To szczególnie istotne, gdy pacjent potrzebuje zaawansowanego sprzętu z wieloma regulacjami elektrycznymi, którego zakup jest całkowicie poza jego możliwościami. Coraz więcej osób decyduje się na taki krok, nawet jeśli stać ich na zakup, ponieważ dzięki temu nie nadwyrężają swojej płynności finansowej.  

Udanie się do wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych jest oczywiście rozsądne, gdy sprzęt ma służyć jedynie tymczasowo – w takiej sytuacji jego zakup to zazwyczaj zbędna inwestycja. Chyba, że członkiem rodziny jest osoba starsza, której takie łóżko prędzej czy później po prostu się przyda. 

Jednak wynajem ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala przetestować łóżko przed zakupem. Dobór idealnie dopasowanego do potrzeb i oczekiwań pacjenta sprzętu może stanowić wyzwanie. Musi on spełniać szereg zróżnicowanych kryteriów, by chory o danej masie ciała i o konkretnych dysfunkcjach mógł użytkować go w pełni komfortowo. Dzięki opcji wynajmu można przekonać się, czy dany model rzeczywiście wpisuje się w jego potrzeby. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup, czy też na wynajem łóżka medycznego, postaw na renomowanego dostawcę dysponującego wysokiej klasy urządzeniami uznanych producentów. Używanie taniego czy nieprawidłowo konserwowanego łóżka może stwarzać ryzyko dla zdrowia pacjenta, dlatego warto znaleźć zaufanego dystrybutora. Jednym z nich jest BRANDvital, który oferuje zarówno wynajem jak i sprzedaż łóżek rehabilitacyjnych. BRANDvital współpracuje z markami wyspecjalizowanymi w dziedzinie asortymentu medycznego i dba o to, by łóżka rehabilitacyjne na wynajem spełniały wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki przemyślanej polityce cenowej, ma konkurencyjne na rynku stawki. 

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial