Podwójny podbródek to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. To defekt, który bardzo trudno ukryć – nawet pod warstwą grubego makijażu. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nadmiar tkanki tłuszczowej pod brodą dotyka osoby w różnym wieku i nie zawsze jest to spowodowane nadwagą- podwójny podbródek to również zmora szczupłych osób. Niestety, zamaskowanie podwójnego podbródka nie jest możliwe, ale na szczęście istnieją zabiegi i ćwiczenia, dzięki którym można go zredukować. Jaki sposób jest najbardziej skuteczny? W poniższym artykule znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
Podwójny podbródek – przyczyny. Czy można zapobiec tworzeniu się defektu
Istnieje kilka przyczyn tworzenia się podwójnego podbródka- warto je poznać, zanim wybierzemy najlepszą metodę leczenia]. Oto niektóre z nich:
- Uwarunkowania genetyczne – niestety, zwykle podwójny podbródek to „prezent” po rodzicach i dziadkach. Kiedy podwójny podbródek to sprawa genów, jest on zbudowany z tłuszczu brunatnego, czyli takiego, który organizm „gromadzi” na czarną godzinę, niezależnie od nas. Takiego tłuszczu bardzo trudno się pozbyć- w takim przypadku skuteczny może okazać się jedynie zabieg w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.
- Otyłość – niekiedy to właśnie nadprogramowe kilogramy są winowajcą. Niestety, dodatkowy tłuszcz jest widoczny nie tylko na całym ciele, ale również na twarzy. Tłuszczu z twarzy bardzo trudno się pozbyć ze względu na to, że komórki tłuszczowe są otoczone tkanką włóknistą, a do tego bardzo słabo ukrwione. Pomóc może jedynie ogólna utrata wagi.
- Garbienie się – ciągłe trzymanie głowy zgiętej w dół niestety zostawia trwały ślad na naszej twarzy. Niestety, nieprawidłowa postawa, na którą nawet nie zwracamy uwagi, ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Pamiętajcie, aby trzymać głowę wyprostowaną, a łopatki ściągnięte do tyłu.
- Problemy z tarczycą
- Złe nawyki podczas spania – lubicie spać na wielkich, miękkich poduchach? Warto z nich zrezygnować- najlepszy dla naszej skóry jest cienki jasiek lub spanie na płaskim podłożu.
- Częste wizyty na solarium – bardzo ważny jest stan naszej skóry, a częsty kontakt z promieniami UV niestety źle na nią działa, powodując wiotczenie, przez co tworzy się podwójny podbródek. Nie zapominajcie o szyi smarując się kremem przeciwsłonecznym.
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy i szyi oraz dekoltu – albo jej całkowity brak… Kiedy skóra jest dobrze odżywiona i nawilżona, raczej nie dotknie nas problem podwójnego podbródka. Niestety często zapominamy o tych miejscach. W dalszej części artykułu poznacie sprawdzone sposoby na najlepszą pielęgnację tych części ciała.
Zabiegi na podwójny podbródek. Czy naprawdę działają?
W walce z podwójnym podbródkiem warto skorzystać z bogatej oferty gabinetów medycyny estetycznej. Nie każdy zabieg jest inwazyjny, natomiast profesjonalna pomoc to gwarancja skuteczności. Jakie metody mamy do wyboru i na czym dokładnie polegają?
- Mezoterapia bezigłowa – polega na wprowadzeniu w głąb tkanki tłuszczowej substancji aktywnych powodujących rozpad trójglicerydów. Zabieg nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, a jego koszt to około 200 złotych. Aby terapia była skuteczna, warto zainwestować w 8-10 zabiegów.
- Lipoliza laserowa – to wykorzystanie lasera do redukcji tkanki tłuszczowej. Światłowód wprowadza się do tkanki tłuszczowej po wykonaniu niewielkich nacięć, a następnie promieniowanie rozbija ścianki, powoli uwalniając zbędny tłuszcz. Tłuszcz, który nie zostanie uwolniony podczas zabiegu, ulega metabolizacji i jest wydalany z organizmu przez kilka kolejnych dni. Zabieg lipolizy laserowej nie wymaga podania znieczulenia, a pacjent może wrócić do dawnej aktywności już po 4 dniach. Niestety, zabieg jest bardziej inwazyjny niż mezoterapia bezigłowa, dlatego po jego wykonaniu na twarzy mogą pojawić się siniaki. Może również wystąpić zwiększona wrażliwość na dotyk. Koszt to około 2 tysiące złotych.
- Lipoliza ultradźwiękowa – polega na masażu specjalistyczną głowicą, która emituje ciepło oraz ultradźwięki, za pomocą których tkanka tłuszczowa zostaje rozbita i zamieniona w emulsję. Uwolniony płyn zostaje usunięty bez naruszania tkanek i nerwów. Lipoliza ultradźwiękowa kosztuje około 4 tysięcy złotych, jednak jest naprawdę skuteczna.
- Termoplastyka twarzy (termolifting RF.) – to bardzo nowoczesna metoda, polegająca na podgrzaniu skóry, usuwająca zwiotczałą tkankę i poprawiająca napięcie mięśni twarzy. Termoplastyka pomaga likwidować obwisłe policzki i podbródek poprzez stymulowanie skóry do produkcji kolagenu. Termolifting RF może być stosowany zarówno na twarzy, jak i w innych częściach ciała. Spektakularnych efektów można się spodziewać po ok. 10 zabiegach- cena jednego waha się od 100 do 250 złotych. Termolifting zwiększa gęstość skóry, poprawia owal twarzy, podnosi policzki i powieki, zmniejsza „worki” pod oczami, a także spłyca zmarszczki.
- Termolifting Zaffiro – przed wykonaniem tego zabiegu konieczne będzie odpowiednie nawilżenie skóry, a także stosowanie preparatów z witaminą C, D oraz E- wzmacniają one cały efekt. Na początku na twarz nakładany jest żel chłodzący za pomocą głowicy- schładza ona zewnętrzną warstwę skóry. Następnie głowica emituje promieniowanie IR. Podczas zabiegu pacjent odczuwa ciepło, jednak nie powinno one powodować uczucia dyskomfortu. Na koniec twarz masowana jest specjalnym coolerem, dodatkowo schładzającym skórę. Koszt zabiegu to około 800 złotych. Efekty są takie same jak w przypadku termoliftingu RF.
- Karboksyterapia – polega na wstrzyknięciu pod skórę dwutlenku węgla, który rozbija lipidy, pobudza krążenie, a także stymuluje produkcję kolagenu.
- Icoone (ujędrnianie podwójnego podbródka) – to nowoczesny zabieg, podczas którego wykorzystuje się działanie rolek masujących skórę pod ciśnieniem. Dzięki temu staje się ona napięta, sprężysta i nawilżona. Podczas zabiegu można wykorzystywać różne źródła ciśnienia, co pozwala dopasować go w pełni do indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Mobilift – to inaczej mechaniczna stymulacja tkanek. Zabieg wykonuje się za pomocą głowicy z dwiema klapami. Intensywny masaż pobudza skórę do regeneracji.
Po wykonaniu każdego z wymienionych zabiegów warto zdecydować się na aplikację serum lub specjalnej, odżywiającej maseczki, wspomagającej syntezę kolagenu. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach, jednak na pełną regenerację skóry musimy zaczekać kilka tygodni.
Przeciwwskazania do zabiegów na podwójny podbródek
Mimo że zabiegi medycyny estetycznej naprawdę działają, nie każdy może z nich skorzystać. Pamiętajmy, aby przed każdą ingerencją w skórę wykonać niezbędne, podstawowe badania. Przeciwwskazania do zabiegów (głównie termoliftingu) to między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie czy choroby zakaźne. Powinny ich unikać również kobiety w ciąży czy w okresie karmienia piersią. Wszelkie „naprawy” skóry odradzane są również osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi czy trądzikiem- w tym przypadku zabiegi mogą wywoływać jedynie podrażnienia.
Podwójny podbródek – kremy i domowe maseczki napinające skórę
Mimo że jedynie zabiegi kosmetyczne dają 100 % zadowolenia, warto wiedzieć, jak dbać o skórę twarzy w odpowiedni sposób – pozwoli to zapobiec pojawieniu się drugiego podbródka, a w przypadku wykonania zabiegu, zapewni długotrwałe efekty. Składniki, które pomogą zwalczyć podwójny podbródek, to między innymi czerwona i zielona glinka. Odprowadzają one nadmiar nagromadzonej limfy oraz toksyn blokujących przepływ substancji odżywczych w skórze. Dlatego warto wybierać kremy i maseczki z ich zawartością. Jeśli chodzi o domowe sposoby, skuteczne działanie wykazuje… ogórek. Nie tylko działa nawilżająco, ale również odblokowuje pory. Oto przepis na maseczkę z wykorzystaniem ogórka:
Maseczka z ogórka i jogurtu naturalnego – miksujemy połowę ogórka, dodajemy jogurt naturalny (wystarczą dwie łyżki) oraz miód, rozsmarowujemy na twarzy i pozostawiamy na 20 minut. Zarówno ogórek, jak i jogurt działają na twarz łagodząco, niwelują zmęczenie i opuchliznę.
W uniesieniu zwiotczałej skóry twarzy pomóc może również witamina- warto włączyć ją do diety (znajdziecie ją m.in w orzechach, kapuście czy szpinaku), ale również stosować od zewnątrz. Witamina E opóźnia proces starzenia się skóry. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, dzięki którym cera staje się gładka i odżywiona. Wystarczy, że dwa razy w tygodniu rozsmarujecie na podbródku, szyi i dekolcie zawartość jednej kapsułki i pozwolicie jej się wchłonąć.
Jeśli chodzi o kremy dostępne w drogeriach, warto wybierać kremy z dużą zawartością składników nawilżających (kolagenu, gliceryny oraz kwasu hialuronowego). Pamiętajcie, że najważniejsze jest regularne stosowanie!
Podwójny podbródek – ćwiczenia, które pomogą Ci się go pozbyć
Ćwiczenia na podwójny podbródek można wykonywać samodzielnie w domu – im częściej, tym lepsze efekty przyniosą. Tego typu treningi są bardzo proste i nie trwają zbyt długo- tym bardziej warto poświęcić na nie kilka minut dziennie. Ćwiczenia powinniśmy wykonywać przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jednym z najprostszych ćwiczeń na podwójny podbródek jest głośne, wyraźne wymawianie spółgłosek (a, e, i o, u). Podczas mówienia powinniśmy jak najszerzej otworzyć usta. Kolejne ćwiczenie, które warto wypróbować, polega na przechylaniu głowy – raz w prawo, raz w lewo i pozostawaniu w każdej pozycji przez około 20 sekund oraz dotykanie w tym czasie podniebienia językiem. Ćwiczenia pomagają usprawnić działanie mięśni twarzy, dzięki czemu skóra staje się jędrna.