Borowina uformowała się wiele tysięcy lat temu, a dokładnie po ustąpieniu lodowca. Powstała z roślinności bagiennej, która obumarła na skutek pojawienia się lodowców. Najwięcej borowiny znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednakże borowina, które słynie z najwyższej jakości, a zarazem czystości, występuje w Polsce i jest nazywana czarnym złotem Polski. Pierwszy raz została użyta w kąpieli w celach leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej.
Borowina – co to jest?
Borowina to pewien rodzaj torfu o ogromnym stopniu przetworzenia przez bakterie humifikujące. Po odpowiednim przetworzeniu laboratoryjnym staje się surowcem do produkcji wielu lekarstw, a także kosmetyków. Torf, zwany borowiną, zawiera w sobie mnóstwo substancji organicznych, które na przykład wspomagają leczenie wielu chorób. Te substancje to przede wszystkim: różnego rodzaju kwasy, białka, węglowodany, garbniki, mikroelementy. Borowina ma w sobie także różnego rodzaju sole, takie jak: wapienne, glinkowe, żelazowe, a także krzemionkę.
Wiele tych substancji wpływa na to, że borowina jest tak bardzo rozpowszechniona w medycynie, czy też w kosmetologii. Są to kwasy, sole oraz inne minerały, które bardzo pozytywnie wpływają na skórę ludzką, czy nawet na organizm podczas jakiegokolwiek zapalenia. Właściwości borowiny nie są znane wszystkim, aczkolwiek co raz częściej się o nich wspomina oraz namawia do wypróbowania borowiny w leczeniu problemów zdrowotnych, bądź do zastosowania jej w dbaniu o swoje ciało.
Borowina – właściwości lecznicze
Borowina, czyli torf przetworzony przez bakterie może pomóc w wielu dziedzinach medycyny. Pomaga ona na przykład w walce z chorobami reumatycznymi, czy w poważnych stanach zapalnych narządów ruchu. Przede wszystkim w zapaleniu kości, stawów, mięśni, a także przy złamaniach, obrzękach oraz zwichnięciach. Kolejne wspaniałe działanie borowiny można zauważyć w leczeniu chorób układu krążenia, układu nerwowego oraz pokarmowego. Może ona pomóc w leczeniu miażdżycowego zwężenia naczyń krwionośnych, a także w leczeniu rwy kulszowej, porażeń, niedowładów, czy w leczeniu przewlekłego zapalenia jelit.
Zastosowanie borowiny można też spotkać w leczeniu chorób kobiecych. Może ona wspomóc przede wszystkim leczenie stanów zapalnych pochwy, przydatków i nadżerek. Często stosuje się ją po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników, a także przy niedorozwoju narządu rodnego
Działanie borowiny może także przydać się kobietom, które są w trakcie menopauzy. Borowina może w znacznym stopniu złagodzić jej objawy, a także nawilżać błonę i regenerować śluzówkę pochwy. W takich przypadkach stosuje się tampony dopochwowe z dodatkiem borowiny. Warto zaznaczyć też, że w medycynie ludowej borowina zyskała bardzo dużo na swoim znaczeniu, gdyż była stosowana w leczeniu bezpłodności.
Borowina do kąpieli – działanie
Kąpiel borowinowa jest stosowana w wielu uzdrowiskach. Niektóre z nich są wręcz znane właśnie tylko z tych kąpieli i wszechobecnego zastosowania borowiny. Taką kąpiel można też samemu przygotować w domu z borowiny zakupionej w aptece. Borowina w kąpieli zalecana jest osobom, którym dolegają choroby reumatyczne czy choroby układu pokarmowego. W wielu przypadkach zalecana jest także kobietom, którym dolegają choroby układu rozrodczego. Kąpiel borowinowa zalecana jest także sportowcom, ponieważ służy ona odnowie biologicznej organizmu. Celem takich kąpieli jest przegrzanie tkanek, co ma skutecznie wpływać na ich odżywienie oraz regenerację. Właściwości takich kąpieli borowinowych to także: odżywienie, dotlenienie, dokładniejszy proces przemiany materii, wydalanie toksycznych substancji. Sportowcy przede wszystkim powinni korzystać właśnie z kąpieli borowinowych, gdyż w ich czasie dochodzi do procesów odkwaszania organizmów, które działają przeciwzapalnie. Po bardzo ciężkim treningu, sportowcy powinni skorzystać z kąpieli borowinowej, kilka godzin po dużym wysiłku, który obciążył narząd ruchu. Przed taką kąpielą konieczne jest uzupełnienie płynów. Po kąpieli borowinowej zaleca się sportowcom, godzinny wypoczynek w pozycji leżącej oraz brak treningu tego samego dnia.
Borowina – okłady
Okłady z borowiny mają takie same właściwości jak kąpiel borowinowa. Stosuje się je w celu złagodzenia bólów i stanów zapalnych, które mogą towarzyszyć chorobom reumatycznym. Borowinę po podgrzaniu do temperatury około 42-46 stopni Celsjusza, nakłada się na wybrane miejsce, po czym owija się je folią, kocem lub ręcznikiem. Dzięki tej czynności borowina utrzymuje swoją wysoką temperaturę. Trzymanie takiego okładu na ciele trwa zazwyczaj około 30 minut. Po upływie wskazanego czasu, zdejmuje się okład oraz przede wszystkim dokładnie czyści się miejsce na ciele, gdzie znajdowała się borowina. Okłady z borowiny zazwyczaj stosuje się w kilku seriach. Nakłada się kilka okładów w ciągu tygodnia, przez okres około miesiąca. Okłady borowinowe zazwyczaj pokrywają około 25% ciała pacjenta. W niektórych przypadkach, można stosować je na całym ciele, jednak trzeba pamiętać, że może to bardzo obciążyć organizm. Dlatego też, przed okładem z borowiny stosowanym na całym ciele, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Warto pamiętać także o tym, kiedy okład borowinowy jest stosowany w okolicach klatki piersiowej, trzeba także przy tym miejscu przyłożyć woreczek z lodem, aby chronić serce przed przeciążeniem. Takie okłady z borowiny można stosować także w domu. Robi się to tak samo jak w uzdrowiskach. Płat borowinowy, który można kupić w każdej aptece, należy podgrzać w ciepłej wodzie, po czym przyłożyć do chorego, bądź uszkodzonego miejsca, a następnie przykryć na przykład kocem. Te okłady, trzyma się na ciele przez okres pół godziny, tak samo jak w przypadku okładów wykonywanych w uzdrowiskach. Wato wspomnieć także o przeciwwskazaniach do korzystania z okładów borowinowych. Przede wszystkim są to: żylaki, niewydolność krążeniowa, zapalenie żył, anemia, ciąża, cukrzyca, a także wiele innych. Dlatego warto też za każdym razem przy chęci zastosowania okładów, a także kąpieli z borowiną, skonsultować się z lekarzem.
Borowina – zastosowanie w kosmetologii
Borowina oprócz zastosowania w lecznictwie, znalazła także swoje zastosowanie w kosmetologii, a wszystko to dzięki jej wielu właściwościom. Składniki chemiczne oraz biologiczne, które posiada borowina, działają przeciwzapalnie, łagodząco, nawilżająco, bakteriobójczo, odmładzająco oraz oczyszczają organizm z toksyn. To wszystko ma dobry wpływ na zdrowie organizmu człowieka, ale także na jego urodę, do której mnóstwo osób przykłada co raz więcej uwagi. Borowina w kosmetologii jest przede wszystkim stosowana w walce z cellulitem, z którym ma do czynienia wiele kobiet. Borowina może pomóc w rozwiązaniu takiego problemu, ze względu na posiadane właściwości regenerujące oraz wspomagające usuwanie toksyn z organizmu. W leczeniu cellulitu przy użyciu borowiny stosuje się metodę, w której smaruje się ciało borowiną, po czym okrywa folią i wykorzystuje się do podgrzania kapsułę rozgrzewającą. Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie borowinę, stosowane są przede wszystkim w zabiegach antycellulitowych, odchudzających, modelujących, ale także w zabiegach odmładzających. Borowina ma działanie neutralizujące wolne rodniki, co sprzyja przeciwdziałaniu przedwczesnego starzenia się skóry. W czasie zabiegów odmładzających oczyszcza się skóra, a także rozpulchnia się naskórek. Kosmetyki, które są najczęściej produkowane z borowiny to: mydła, szampony, maseczki, a także sole i płyny do kąpieli. Produkty te można dostać w aptekach, ale też w niektórych drogeriach.
Borowina na twarz – działanie
Borowina działa bakteriobójczo, co sprzyja jej zastosowaniu na twarzy. Borowina nakładana na twarz, na przykład w postaci maski, może pomóc w walce z cerą tłustą, z trądzikiem. Borowina na twarzy może także złagodzić podrażnienia oraz wzmocnić naczynka krwionośne. Maski borowinowe na twarz pomagają także w odmładzaniu skóry twarzy oraz pozbywaniu się zmarszczek, nadawaniu skórze sprężystości, rozjaśnianiu skóry i likwidowaniu przebarwień.
Borowina – gdzie kupić?
Borowinę w każdej postaci można kupić przede wszystkim we wszystkich aptekach. Kosmetyki z borowiną, takie jak olejki do kąpieli, maski do twarzy, bądź sole produkuje także wiele drogeryjnych firm, na przykład takich jak Tołpa. Kosmetyki tej firmy, można dostać na jej stronie internetowej, w aptekach, a także w drogeriach. Borowinę, a także kosmetyki z nią, można kupić także przy okazji pobytu w uzdrowiskach specjalizujących się w użyciu borowiny leczniczej.
Borowina – cena
Borowina nie jest bardzo drogim produktem, jeśli chce się jej używać w domu. Różne produkty z borowiną mają różną cenę, aczkolwiek waha się ona od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od formy produktu, a także od firmy produkującej. Leczenie borowiną w uzdrowiskach jest już droższym wydatkiem, aczkolwiek wtedy zagwarantowana zostaje także opieka lekarzy oraz specjalistów, którzy czuwają nad stanem zdrowia oraz nad samopoczuciem osób korzystających z zabiegów z borowiną. Zabiegi należy wykonywać w seriach, aby przyniosły efekty. Serie takich zabiegów kosztują już od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy. Borowina ma swoje zastosowanie w lecznictwie oraz w kosmetologii. Pomaga w leczeniu wielu schorzeń, a także w upiększaniu własnego ciała. Jednak należy pamiętać, że zawsze warto skonsultować takie leczenie z lekarzem, aby nie przyniosło złych skutków dla naszego zdrowia.